ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Szukaj:
Recenzja albumu Lucas, Austin ─ Stay Reckless w serwisie ArtRock.pl

Lucas, Austin — Stay Reckless

 
wydawnictwo: New West Records 2013
dystrybucja: Warner Music Poland
 
1. Let Me In
2. Alone In Memphis
3. Four Wheels
4. Small Town Heart
5. Rings
6. Save It For Yourself
7. Different Shade Of Red
8. Stay Reckless
9. So Much More Than Lonely
10. Gift And A Gamble
11. Splinters
 
Całkowity czas: 39:13
 
Brak ocen czytelników. Możesz być pierwszym!
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Brak głosów.
 
 
Ocena: 7 Dobry, zasługujący na uwagę album.
24.09.2013
(Recenzent)

Lucas, Austin — Stay Reckless

Zaglądając na nasz portal podczas tegorocznych wakacji musieliście chociaż raz natknąć się na wakacyjny cykl mojego redakcyjnego kolegi Strzyża. Mogliście w nim zapoznać się z rzadko opisywanym w naszym kraju country. Muszę przyznać, że i ja z ogromnym zaciekawieniem wczytywałem się w kolejne recenzje, odświeżając sobie jednocześnie własną kolekcję tego gatunku. Obejrzałem też film Szalone Serce z Jeffem Bridgesem (polecam), poczytałem, ale zadałem też sobie podstawowe pytanie: Co współcześnie słychać w country?

Od razu muszę przyznać, że moja wiedza w porównaniu do Strzyża jest w tym zakresie mocno ograniczona, ale i tak postanowiłem zmierzyć się chociaż z jednym albumem, który dotarł ostatnio do mojej percepcji. Mogłem wybrać klasyczną pozycję np. Sheryl Crow i jej Feels Like Home, ale postawiłem na, moim zdaniem, ciekawszy krążek - nowość od Austina Lucasa, Stay Reckless.

Nie chcąc zbytnio brnąć w biografię tego artysty wspomnę tylko, że nagrał on swój pierwszy album w 2006 roku, więc niewątpliwie jest to "świeża krew" w muzyce country. W ramach ciekawostki warto też odnotować, że muzyk 5 lat swojego życia spędził w … Czechach. Nie spodziewajcie się jednak żadnych szalonych i dziwnych środkowoeuropejskich wpływów. Stay Reckless to album bardzo zróżnicowany, ale w obrębie jednego szerokiego gatunku, jakim jest alternatywne country.

Austin ma pełną podziwu swobodę w wędrowaniu pomiędzy bardzo klasycznym country, a mocniejszym brzmieniem spod znaku alt-country. Do utworów konserwatywnych, z pedal steel guitar, nosowym śpiewem, skrzypcami i kowbojski rytmem spokojnie możemy zaliczyć "Four Wheels", czy "Different Shade Of Red". W klimat bardziej balladowe, ale wciąż bliskie country udajemy się przy okazji "Alone In Memphis", "Small Town Heart", czy "Gift and a Gamble". Na tym jednak nie koniec, ponieważ na Stay Reckless znajdziemy też momenty, gdy trafimy na utwory mocniejsze. I nie ważne, czy jest to punkowe "So Much More Than Lonely", czy rockowe "Let Me In", czy też indie-folkowe "Stay Reckless". Za każdym razem jest tak samo dobrze i zaskakująco. Ciekawie wypadają też utwory akustyczne ("Rings" i piękny "Splinters"), które w pełni ukazują emocjonalne zaangażowanie Austina w muzykę.

Nie oszukujmy się. Na wielki sukces sprzedażowy w naszym kraju album ten liczyć nie może. Dla wielu country kojarzy się z kiczowatymi melodiami i tekstami. Ewentualnie z górą pieniędzy, które "gwiazdy" country zarabiają. Austin Lucas pokazuje jednak, że gatunek ten jest wciąż żywy i nie trzeba szukać nowych rozwiązań. Czerpiąc garściami z dokonań przodków, dodając szczyptę alternatywy, świetne teksty i melodyjny głos stworzył album, którego przede wszystkim dobrze się słucha.

Jeżeli najdzie Was, tak jak mnie, ochota na współczesne country to pozycja Stay Reckless jest jak najbardziej godna polecenia.

 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2023 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.