ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Recenzja albumu Early Cross ─ Pathfinder w serwisie ArtRock.pl

Early Cross — Pathfinder

 
wydawnictwo: Lion Music 2013
 
1. Ashes & Yarrow
2. Cry Havoc
3. Hymn To The Fallen
4. In the Half Light of the Canyon
5. Cairn
6. The Pilgrimage
7. The Fog
 
skład:
Natasha Vaichuk – Vocals
Hiroaki Kato – 6 & 12 String Guitars, Bouzouki, Pianos, Mellotrons, Organs
Yugo Maeda – Bass
Yushi Soutome – Drums
Guests:
Jan Erik Liljeström – Spoken Words on "The Fog"
Mutsumi Tanamura – Spoken Words on "The Pilgrimage"
Shigetsugu Hagiya – Additional Guitar on "The Pilgrimage"
 
Brak ocen czytelników. Możesz być pierwszym!
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Brak głosów.
 
 
Ocena: 6 Niezła płyta, można posłuchać.
14.02.2013
(Recenzent)

Early Cross — Pathfinder

Dokładnie dziś, w walentynkowe święto, album ten ma swoją premierę. Japońska formacja w fińskiej wytwórni z wokalistką o ukraińskich korzeniach. Ciekawe? Z pewnością. I całkiem oryginalne. Szkoda tylko, że na tym wszelkie oryginalności na debiutanckim krążku Early Cross się kończą. No chyba, że weźmiemy jeszcze w tym względzie pod uwagę fakt, że muzyka Japończyków w żaden sposób  nie czerpie z ich tradycji i kultury.

Bo panowie i jedna pani oferują nam dosyć klasyczne, europejskie granie w stylu atmosferycznego i klimatycznego metalu okraszonego delikatnie gotyckim nastrojem i żeńskim wokalem. Natasha Vaichuk ze swoim nosowym stylem śpiewania i charakterystycznym, lekko dramatycznym zawodzeniem idealnie wpisuje się w pewien kanon stylu, w którym kobieca delikatność skontrastowana jest z ciężarem metalowych gitar. Jednym słowem – album może przypaść do gustu miłośnikom wcześniejszych dokonań włoskiej Lacuny Coil. U nas swego czasu grały tak Moonlight i Delight, można też przywołać tu zielonogórski Artrosis z jego pierwszych dokonań. W materiałach promocyjnych można było ponadto wyczytać takie nazwy jak Opeth, The Gathering, Porcupine Tree, czy nawet Riverside. O ile jednak w przypadku formacji Michaela Akerfeldta (fragmenty kompozycji Piligrimage, czy delikatniejszego Cairn) i The Gathering (pewnie ze względu na żeński wokal) jest to może i zasadne, tak przy dwóch pozostałych formacjach jest raczej trafianiem kulą w płot. W ten sposób mógłbym tu przywoływać np. Anathemę, czy Katatonię, bo grają ciężko, klimatycznie i atmosferycznie. Tylko że od tych kapel Early Cross dzieli spory dystans.

Z drugiej strony, to jeszcze debiutanci. Mimo rażącego braku oryginalności i wszechobecnej wtórności jest na Pathfinder parę niezłych numerów, które wielbicieli takiego grania powinny ucieszyć. Do tych należy z pewnością rozpoczynający całość  Ashes & Yarrow i promujący album Cairn (do tej kompozycji zarejestrowano też oficjalny klip). Mają dobre, zapamiętywalne melodie, a Cairn dodatkowo jeszcze zgrabne gitarowe solo (takowe też znajdziemy w Hymn To The Fallen). Najciekawiej jednak robi się pod koniec albumu. Najdłuższy, bo trwający prawie kwadrans Piligrimage, jest zdecydowanie najbardziej wartościową rzeczą w zestawie. Rozpoczęty jakby folkowym zaśpiewem, ma rozbudowany, wielowątkowy charakter i interesujący popis na gitarze nawiązujący do lat siedemdziesiątych (fakt, że trochę zajeżdżający Opeth… tak z okolic Damnation). Warto też zwrócić uwagę na zamykający płytę The Fog, z patetyczną, wzniosłą końcówką, podkreśloną piękną partią mellotronu w wykonaniu Hiroaki Kato. Co ciekawe, akurat w tej kompozycji gościnnie pojawia się w deklamacji Jan Erik Liljeström z Anekdoten.

 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2024 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.