ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Recenzja albumu Samsara Blues Experiment ─ Long Distance Trip w serwisie ArtRock.pl

Samsara Blues Experiment — Long Distance Trip

 
wydawnictwo: World in Sound 2010
 
1. Singata Mystic Queen (11:36)
2. Army of Ignorance (4:35)
3. For the Lost Souls (9:56)
4. Center of the Sun (13:08)
5. Wheel of Life (4:27)
6. Double Freedom (22:44)
 
Całkowity czas: 66:26
skład:
Christian Peters – vocals, electric guitars, acoustic guitar, sitar, synths & organ / Richard Behrens – bass / Thomas Vedder – drums / Hans Eisell – electric guitars
 
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
,0
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
,0
Album słaby, nie broni się jako całość.
,0
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
,0
Album jakich wiele, poprawny.
,0
Dobra, godna uwagi produkcja.
,0
Więcej niż dobry, zasługujący na uwagę album.
,1
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
,5
Absolutnie wspaniały i porywający album.
,6
Arcydzieło.
,6

Łącznie 18, ocena: Absolutnie wspaniały i porywający album.
 
 
Ocena: 8 Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
01.12.2010
(Recenzent)

Samsara Blues Experiment — Long Distance Trip

  Czasem nie trzeba włączać płyty, żeby wiedzieć jaką muzykę na niej usłyszymy. Rzut oka na nazwę, tytuł, okładkę… i wszystko jasne.

  Samsara Blues Experiment to zespół założony w 2007 roku w Berlinie, z inicjatywy gitarzysty i wokalisty Christiana Petersa. Ich debiutancki album, adekwatnie zatytułowany „Long Distance Trip”, zawiera – zgodnie z oczekiwaniami – potężną dawkę heavy-rockowej psychodelii na najwyższym poziomie. Całość rozpoczyna się od instrumentalnego jamu, w którym na tle miarowo narastającego podkładu sekcji rytmicznej rozwijają się dwie równoległe wstęgi sfuzzowanych gitar, okazjonalnie wspomagane kosmicznymi pogłosami klawiszy; po około sześciu minutach muzyka zwalnia, wchodzi wokal, lecz za chwilę całość znów wystrzeliwuje w pozaziemskie rejony za sprawą hipnotycznych riffów i przebijających się gdzieś z oddali dźwięków sitaru. A to dopiero początek podróży…

  W przeciągu tej ponad godzinnej peregrynacji zespół co prawda nie odkrywa żadnych nowych wszechświatów muzycznych, ale bardzo zręcznie nawiguje po wszelkich możliwych odmianach psychodelicznego grania: od „kwaśnego” bluesa, przez klasyczny space-rock, po nowoczesny stoner. Materiał na „Long Distance Trip” zdradza szczególnie silne wpływy amerykańskiej szkoły rockowego jammowania spod znaku Jimiego Hendrixa czy The Grateful Dead, ale słyszalne są też nawiązania do rodzimej tradycji Niemców, czyli krautrocka a’la Amon Duul lub Embryo. Narkotyczna moc muzyki Samsara Blues Experiment bierze się jednak przede wszystkim z fantastycznego zgrania muzyków, którzy improwizują niczym starzy wyjadacze i potrafią nieźle dawkować napięcie. I nawet jeśli niektóre fragmenty mogą wydawać się nieco monotonne, to całość jest na tyle potężna i hipnotyczna, że nie sposób nie dać się wciągnąć w ich kosmiczne wojaże.

  W muzyce Samsara Blues Experiment jest wszystko to, co każdy miłośnik psychodelii lubi najbardziej: majestatyczne riffy, narkotyczne solówki, kosmiczne klawisze, uśmierzające akustyczne pasaże. Całość utrzymana jest w miłym dla ucha stylu retro, wyśmienicie zrealizowana i zagrana. Jak dla mnie, „Long Distance Trip” to pewny kandydat do miana debiutu roku i pozycja obowiązkowa dla fanów tego typu grania.

 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2024 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.