ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Recenzja albumu Mały Leksykon Wielkich Zespołów ─ 15th Anniversary 3 CD Compilation Album w serwisie ArtRock.pl

Mały Leksykon Wielkich Zespołów — 15th Anniversary 3 CD Compilation Album

 
wydawnictwo: Lynx Music 2009
dystrybucja: Rock Serwis
 
CD1:
1. PENDRAGON – Guardian Of My Soul [12:43]
2. AGENTS OF MERCY – The Fading Ghosts Of Twilight (remix) [7:29]
3. RIVERSIDE - Dance With The Shadow (live) [10:00]
4. ABEL GANZ – Sheepish (Mick edit) [7:12]
5. MAGIC PIE – Without Knowing Why [7:55]
6. FINAL CONFLICT – The Harlequin (MLWZ mix) [9:44]
7. CANNATA – King Of The Mountain [5:04]
8. RSC – Odbity od światła (MLWZ 2009 mix) [4:50]
9. DIAL – Green Knees [5:54]
10. FRAMESHIFT – La Mer [5:55]
CD2: 1. ROSWELL SIX – Here Be Monsters [5:29]
2. AIRBAG – Speed Of Light (unreleased) [6:50]
3. QUIDAM – Moje zapomnienie (unreleased) [3:50]
4. RED SAND – Children Memory (edit 2009) [9:36]
5. PARALLEL OR 90 DEGREES – Embalmed In Acid [5:43]
6. SOLSTICE – Sacred Run (live edit) [6:32]
7. KAYANIS – Aurora Abbandonata [9:27]
8. LA TULIPE NOIRE – In Blue (unreleased) [5:25]
9. GALAHAD – Hindsight (edit) [5:42]
10. LUNATIC SOUL - Summerland (radio edit) [3:58]
11. HIGH WHEEL – Hate Hounds (live) [6:09]
12. GAZPACHO – Chequered Light Buildings (edit) [6:17]
CD3: 1. MAGENTA – Speechless (extended version) [7:47]
2. THE BLACK NOODLE PROJECT – She Prefers Her Dreams (live) [8:12]
3. MARTIGAN – Much More (edit) [6:47]
4. WOJTEK SZADKOWSKI feat. PETER– Dreaming (rough demo)[4:28]
5. WATCH, THE – Damage Mode [7:13]
6. MILLENIUM – I Would Like To Say Something (2009 mix) [5:07]
7. THE REASONING – Dark Angel [6:55]
8. MOON SAFARI – Lady Of The Woodlands [3:34]
9. SHADOWLAND – Edge Of Night [7:06]
10. OVER A THOUSAND MILES – Waisted (demo)
[7:28]
11. DAMIAN WILSON – Just The Way It Goes [4:30]
12. D – I’m Coming Down (I Shall Go Back) [5:32]
13. Bonus content: audio from Artur [1:58]
 
 
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
,1
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
,0
Album słaby, nie broni się jako całość.
,0
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
,0
Album jakich wiele, poprawny.
,1
Niezła płyta, można posłuchać.
,0
Dobry, zasługujący na uwagę album.
,1
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
,8
Absolutnie wspaniały i porywający album.
,3
Arcydzieło.
,1

Łącznie 15, ocena: Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
 
 
Brak oceny
Ocena: * Bez oceny
17.10.2009
(Recenzent)

Mały Leksykon Wielkich Zespołów — 15th Anniversary 3 CD Compilation Album

Niecodzienne to wydawnictwo. Kompilacje muzyczne firmowane nazwiskami znanych dziennikarzy nie są może niczym nadzwyczajnym (patrz: Piotr Kaczkowski, Marek Niedźwiecki), jednak te odnoszące się li tylko do muzyki progresywnej, są absolutną rzadkością. Hmm…, w zasadzie, prekursorem czegoś takiego na polskim rynku był swego czasu Piotr Kosiński, dziennikarz Programu III Polskiego Radia, który w 2003 roku wydał krążek „Muzyczne Pejzaże”, nawiązujący wprost do prowadzonej przez niego od lat audycji „Noc Muzycznych Pejzaży”.

Podobną sytuację mamy i tutaj. Artur Chachlowski to znany wielu miłośnikom progresywnej muzyki dziennikarz krakowskiego Radia Alfa, który od piętnastu już lat prowadzi na antenie tej stacji, swój autorski program, „Mały Leksykon Wielkich Zespołów”. No i właśnie ze względu na te 15 lat postanowił wydać kompilację, która w jakiś sposób uświetniłaby tę okrągłą rocznicę.

Przyznam się szczerze, że sam od dobrych kilku lat słucham jego, prezentowanych w każdą środę, programów, z dużą przyjemnością (piętnastoletnim stażem pochwalić się nie mogę, gdyż krakowianinem nie jestem a audycji wiele lat temu w sieci namierzyć nie można było). Podobnie jak tej oto trzypłytowej, ładnie wydanej składanki.

No bo każdy miłośnik neoprogrocka, rocka progresywnego, artrocka i… jak tam go jeszcze zwą, znajdzie tu mnóstwo muzycznych skarbów oraz znanych i mniej znanych artystów. Tym bardziej, że sam Chachlowski nie poszedł na łatwiznę i korzystając ze swoich szerokich muzycznych kontaktów postarał się, aby wśród tych prawie czterech godzin muzyki, wybrzmiało dużo rarytasów i nagrań nigdy do tej pory niepublikowanych. Zrobił się może i z tego muzyczny „misz – masz”, jednak jest to „misz masz” mający wspólny mianownik. Każda z kompozycji ociera się o ukochaną muzyczną szufladę Chachlowskiego.

Kompilację mógł zacząć tylko jeden utwór – pendragonowy „Guardian Of My Soul”, czyli kompozycja, która od wielu lat otwiera „MLWZ”. Tym razem jednak, gdy pojawia się solówka Nicka Barretta, nie słyszymy lekkiego wyciszenia i głosu otwierającego program dziennikarza…. Usłyszymy go na samym końcu wydawnictwa, kiedy to w kilku słowach zwraca się do słuchaczy swojej audycji. A co mamy między tym przewidywalnym początkiem i słownym zwieńczeniem? A choćby ogromnie dużo rzeczy, które jeszcze nigdy nie zostały opublikowane na srebrnym dysku (Riverside, Abel Ganz, Final Conflict, RSC, Quidam…, by wymienić tylko pierwsze nazwy z brzegu). Pośród nich blaskiem świecą i pewnie napawają dumą autora kompilacji utwory, które specjalnie na nią zostały zarejestrowane, jak chociażby „The Harlequin (MLWZ Mix)” grupy Final Conflict, „Odbity od światła (MLWZ 2009 mix)”, rzeszowskiego RSC czy „I Would Like To Say Something (MLWZ 2009 version)”, krakowskiej grupy Millenium. A warto jeszcze zatrzymać się przy uroczej kompozycji Wojciecha Szadkowskiego, „Dreaming” i piosence „Moje zapomnienie” rodzimego Quidamu, w której Bartek Kossowicz śpiewa w… języku polskim!! (to krótsza wersja znanego z albumu „Alone Together” utworu „Kinds Of Solitude At Night”). Mamy też tu muzykę bardzo świeżą, jak “Here Be Monsters” z wydanego w tym roku albumu Roswell Six. Imponuje wachlarz zaproponowanych przez Chachlowskiego dźwiękowych klimatów. Jest bowiem i miejsce na oniryczny Lunatic Soul, floydowy Airbag, wczesnomarillionowy Red Sand, genesisowe Agents Of Mercy i The Watch, symfoniczny Kayanis i hardrockowy High Wheel. No i są tu wreszcie kawałki najzwyczajniej urocze. Bo trzeba tak napisać o pięknej balladzie „Just The Way It Goes”, wykonanej przez Damiana Wilsona i na przykład „Green Knees” DIAL.

Całość została opatrzona 24 – stronicową książeczką, w której znajdziemy długą opowieść autora tej składanki o historii jego muzycznej fascynacji (trzeba przyznać, że czyta się ją z wypiekami na twarzy) oraz liczne zdjęcia bohatera tego wydawnictwa z artystami, z którymi przez te lata miał okazję się spotkać a niekiedy bliżej poznać.

Świetna rzecz. Dla wiernych słuchaczy „Małego Leksykonu Wielkich Zespołów” wręcz obowiązkowa. A myślę, że i dla adeptów rocka z przedrostkiem „prog”, zaczynających dopiero swoją muzyczną fascynację, może być „15th Anniversary 3CD Compilation Album” sympatycznym wejściem „w temat”. Gwiazdki przy takich jubileuszowych wydawnictwach są najzwyczajniej nie na miejscu. Dlatego ich nie będzie.

 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2024 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.