ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Recenzja albumu Landberk ─ Indian Summer w serwisie ArtRock.pl

Landberk — Indian Summer

 
wydawnictwo: Record Heaven 1996
 
1. Humanize [6:07] 2. All Around Me [9:03] 3. 1st Of May [3:34] 4. I Wish I Had A Boat [5:41] 5. Dustgod [5:04] 6. Dreamdance [4:49] 7. Why Do I Still Sleep [7:55] 8. Indian Summer [5:12]
 
Całkowity czas: 47:33
skład:
Stefan Dimle - bass/ Reine Fiske - guitars/ Patric Helje - vocals/ Jonas Lindholm - drums/ Simon Nordberg - keyboards/ Sara Isaksson - vocals/ Lotta Johansson - sax/ Sebastian Öberg - cello
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
,1
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
,0
Album słaby, nie broni się jako całość.
,0
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
,1
Album jakich wiele, poprawny.
,0
Niezła płyta, można posłuchać.
,1
Dobry, zasługujący na uwagę album.
,0
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
,13
Absolutnie wspaniały i porywający album.
,24
Arcydzieło.
,12

Łącznie 52, ocena: Absolutnie wspaniały i porywający album.
 
 
Ocena: 8 Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
28.05.2007
(Recenzent)

Landberk — Indian Summer

Indian Summer to czwarta i zarazem ostatnia studyjna płyta wydana pod szyldem Landberk. Na przełomie lat 1992-96 zespół ten urzekał słuchaczy subtelną, ubogaconą brzmieniem mellotronu art rockową muzyką. W ich utworach dostrzegano wpływy progresywnych legend, takich jak King Crimson czy Van Der Graaf Generator. Na Indian Summer, Szwedzi zaprezentowali jednak słuchaczom trochę inne, choć niezupełnie nowe oblicze.

Muzycy postanowili zajrzeć w rejony charakterystyczne dla estetyki popowej. Zwrócili się ku trochę mniej wyszukanym niż dotychczas, bardziej piosenkowym formom – nadal jednak pozostając wiernym art rockowi. Efektem jest muzyka kryjąca w sobie mnóstwo magii, przenoszącej słuchacza gdzieś w lata siedemdziesiąte.

Cała płyta urzeka kołyszącą, nieśpieszną, czasem nawet lekko usypiającą „upalną” atmosferą. Na tym polu wyróżniają się zwłaszcza dwie ostatnie kompozycje: Why Do I Still Sleep i Indian Summer. W tym pierwszym, bardzo kołyszącym utworze pojawia się żeński wokal Sary Isaksson. Why Do I Still Sleep wprowadza w nastrój ostatniego, tytułowego kawałka.  Niesie on ze sobą specyficzną, wyciszającą aurę. Delikatne, nieśmiałe dźwięki instrumentów, sporadycznie pojawiający się "szarpany" wokal i... cisza - takie przygotowanie do zakończenia płyty.

Nie każda sekunda Indian Summer wypełniona jest nostalgią i spokojem. Ożywienia płycie dodają utwory 1st of May (w pierwszej fazie bardzo donośnie przypomina o swojej obecności perkusista – Jonas Lindholm) i przebojowy Dustgod. Bez tych dwóch dynamiczniejszych akcentów, krązek mogłoby stać monotonny, ale na szczęście tak nie jest.

Indian Summer wypełnia wiele bardzo zgrabnych melodii, jak chociażby te pojawiające się w otwierającym album Humanize, All around me czy też w bardzo „karmazynowej” kompozycji I wish I had a Boat. W tym ostatnim utworze urzeka także spokojny, porównywany często do Bono (przyznam się, że nie za bardzo wiem dlaczego), wokal Patrica Helje. Słuchając I wish I had a boat warto też zwrócić uwagę na zgrabny dźwiękowy trik: bardzo cichy efekt echa w formie krzyku.

Zwolennikom spokojnych, melodyjnych brzmień Indian Summer z pewnością przypadnie do gustu. To krążek bardzo klimatyczny i pełen emocji. Świetnie wpasowujący się w nastrój leniwych letnich wieczorów.

P.S.
Po wydaniu Indian Summer zespół Landberk zamilkł, a dwójka muzyków tej grupy: Reine Diske i Stefan Dimle weszła kilka lat później w skład formacji Paatos.
 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl RSS
Picture theme from Riiva with exclusive licence for ArtRock.pl
© Copyright 1997 - 2023 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.