W najbliższą niedzielę, 27 maja, na scenie krakowskiego Teatru Groteska wystąpi, w ramach cyklu "Muzyka jest kobietą", Gaba Kulka, jedna z najciekawszych i najoryginalniejszych artystek polskiej sceny muzycznej ostatnich lat. Koncert rozpocznie się o godzinie 19.00. Bilety nań kosztują 50 zł (balkon) lub 60 zł (parter), a nabywać je można w kasie biletowej Groteski przy ul. Skarbowej 2. Na ArtRocku czytelnik może zapoznać się z recenzją solowego albumu artystki, "Hat, Rabbit", jak również z recenzją wydanego w tym roku debiutanckiego albumu The Saintbox, trzyosobowego projektu współtworzonego przez Kulkę.
Gaba Kulka – śpiewa, pisze piosenki i gra na fortepianie. By nie nadużywać słowa-wytrychu „alternatywa”, powiedzmy, że jej muzyka to progresywny pop: pstrokata mieszanina gatunków, od jazzu, przez fortepianowy rock, po weillowski kabaret. Wydała dwie autorskie płyty, które zdobyły liczne wyrazy uznania ze strony słuchaczy i krytyków. Nagrodzona między innymi „Fryderykiem” (wokalistka roku 2009), „Mateuszem” Programu Trzeciego Polskiego Radia, nagrodą Trans Vocale, nominowana do Paszportu Polityki. Jest chwalona za muzyczną wyobraźnię, świeżość i brzmienie niespotykane na polskiej scenie muzycznej. Pierwszym, oficjalnie wydanym albumem Gaby był „Out”. Samodzielnie nagrany (w domu) i samodzielnie wydany. Jednak dopiero płyta „Hat, Rabbit”, nagrana z zespołem i wyprodukowana wspólnie z Marcinem Borsem, przedstawiła jej muzykę szerszej publiczności i zdołała zrobić prawdziwe zamieszanie. Album uzyskał status złotej płyty mniej więcej wtedy, gdy Gaba przygotowywała się do kolejnej, drugiej już w 2009 roku premiery: płyty nagranej z muzykiem sceny ambientowej, Konradem Kuczem, jako Kucz/Kulka. „Sleepwalk” spodobał się nie mniej niż jej autorska płyta i przypieczętował reputację Gaby jako artystki eklektycznej i ambitnej.
Współpracuje z innymi muzykami często i chętnie. Prócz płyty z Kuczem, można ją usłyszeć na froncie formacji Baaba Kulka (łączącej rewelacyjnie nieprzewidywalny zespół Baaba z Kulką na wokalu), mającej w repertuarze numery Iron Maiden. Płyta i DVD dokumentujące to przedsięwzięcie ukazały się wiosną 2011 (także poza granicami Polski) i wielu zachwyciły odwagą i humorem. Rok wcześniej Gaba pełniła obowiązki wokalistki w formacji Młynarski Plays Młynarski, na płycie poświęconej Wojciechowi, nagranej przez jego syna Jana. Ponadto Gaba udzielała się gościnnie (jako wokalistka, a czasem autorka tekstów) na płytach Smolika, Czesław Śpiewa, Levity, Reni Jusis, Baaby (w wersji już nie-maidenowej). Śpiewała piosenki Czesława Niemena w Sopocie, Serge'a Gainsbourga w Operze Narodowej i Madonny na „Chłodnej 25”. Napisała tekst dla Emmanuelle Seigner.
Z Czesławem Mozilem i zespołem Dick4Dick wyruszyła jesienią 2009 w trasę – Trójka Tour odwiedziła 18 miast w Polsce i okazała się wielkim sukcesem. W listopadzie 2010 ukazało się DVD, „Live Rabbit”, dokumentujące jeden z tych superenergetycznych występów. Do regularnych koncertów Gaby ostatnio doliczyć można było Londyn, Pragę (gdzie otwierała koncert Amandy Palmer), Frankfurt, Oslo oraz… Taipei, gdzie zagrała na Migration Music Festival w październiku 2011.
Od ponad trzech lat prowadzi w programie 4 Polskiego Radia swoją autorską audycję – Gabofon. Jej imiona nosi para mini szetlandzkich kucyków (Gaba oraz Kulka).
Źródło: Teatr Groteska.