Formacja Łysa Góra, której znakomity ubiegłoroczny album W ogniu świat recenzowaliśmy w naszym serwisie, zagra w najbliższy weekend trzy koncerty. Muzycy wystąpią w piątek (5 kwietnia) w Łodzi (Wooltura), w sobotę (6 kwietnia) w Chorzowie (Leśniczówka) i w niedzielę (7 kwietnia) w Lublinie (Fabryka Kultury Zgrzyt). Ten ostatni koncert będzie miał charakter akustyczny. W Łodzi i Chorzowie zespołowi towarzyszyć będą formacje Runika i Velesar, zaś w Lublinie, Żniwa.
Łysa Góra to zespół, który niełatwo daje wpisać się w jeden nurt. W nieszablonowy sposób łączą elementy folku, metalu i ciężkich progresywnych i postmetalowych brzmień. Charyzmatyczny damski wokal, łączący rockowy pazur i biały głos styka się z tłustymi riffami, mocnym gitarowym brzmieniem, podwójna stopą i czarcim kopytem. Po raz pierwszy na tej trasie koncertowej usłyszycie Łysą Górę w nowej odsłonie z symfonicznym współbrzmieniem skrzypiec i wiolonczeli. Zespół promuje swój czwarty album "W Ogniu Świat".
Dorota Filipczak-Brzychcy – wokal
Klaudia Fedyryszyn – wiolonczela, wokal
gościnnie Millena Kamińska – skrzypce
Krystian „Krystek” Jędrzejczyk – perkusja, wokal
Piotr Kocimski– gitara elektryczna, wokal
Paweł Piotrowicz – gitara basowa, wokal
Runika - zespół z charyzmatycznym damskim wokalem, grający inspirowane folkiem melodie w mocnej, metalowej oprawie. Na scenie łączy mistycyzm z energią czterech żywiołów, przenosząc słuchaczy do czasów epickich bitew, sutych biesiad przy kupalnym ogniu, tajemnic zaklętych w posągach i niezwykłych istot kryjących się w leśnych ostępach.
Adrianna Aminae Janusz - wokal
Piotr Rax Raksimowicz - gitara basowa
Jan Stemplewski - gitara solowa
Krzysztof Łukomski - gitara rytmiczna
Jacek Telejko - perkusja
Velesar - polski zespół folk metalowy i jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich przedstawicieli tego gatunku, głęboko zakorzeniony w słowiańskiej historii i kulturze. Laureat 1. miejsca w plebiscycie "Wirtualne Gęśle" na folkowy album roku 2021 za płytę "Szczodre Gody". Formacja została założona w Cieszynie w 2018 r. (początkowo jako projekt solowy) przez Marcina Velesara Wieczorka – byłego wokalistę zespołów Goddess of Sin (2001-2007) i Radogost (2010-2014), a także twórcę kapeli River of Time (2014-2018). Narodziła się z fascynacji słowiańską kulturą i historią oraz z zamiłowania zarówno do muzyki metalowej, jak i folkowej. Główne inspiracje czerpie ze słowiańskiej mitologii, pradawnych wierzeń i obrzędów, ale także baśni i legend będących pozostałością bogatego dziedzictwa kulturowego dawnych Słowian. 6 lipca 2019 r. odbyła się premiera pierwszego albumu Velesara "Dziwadła". W jego nagraniu wzięli udział muzycy między innymi takich formacji, jak: Percival Schuttenbach, Helroth, Radogost oraz River of Time. Drugi album kapeli, zatytułowany "Szczodre Gody", ukazał się 1 października 2021 r.
Żniwa to zakochane małżeństwo multiinstrumentalistów, Skjere i Raido. Grają neoceltycki, słowiański i nordycki pagan-folk, inspirowany dawnymi wierzeniami, legendami i fantastyką. Żniwa wykorzystują wyłącznie prawdziwe, akustyczne instrumenty - zaśpiewają i zagrają na lutni romantycznej, skrzypcach pięciostrunowych, didgeridoo, bębnie, harfie neoceltyckiej, tagelharpie oraz fletach irlandzkich, poprzecznych i alikowotowych. Żniwa to ich główny projekt, natomiast można ich spotkać ostatnio na koncertach w składzie Żywiołaka. Przed koncertem możesz obejrzeć Żniwa na YouTube, a także na posłuchać na innych platformach streamingowych, jak na przykład Spotify, Tidal, Deezer czy Apple Music.
Linki do wydarzeń na FB:
05.04.2024 - Łysa Góra, Runika, Velesar, Łódź, Wooltura, godz. 19.00
06.04.2024 - Łysa Góra, Runika, Velesar, Chorzów, Leśniczówka, godz. 19.00
07.04.2024 - Łysa Góra, Żniwa, Lublin, Fabryka Kultury Zgrzyt, godz. 19.00