ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Recenzja albumu Kurzwellen ─ 0 w serwisie ArtRock.pl

Kurzwellen — 0

 
wydawnictwo: Produkcja własna / Self-Released 2011
 
Strona A:
Precision Surgery
Excerpts From Kurzwellen 1 & 2 - 7:19
Strona B:
The Savage Morality
Blood Perversion - 5:37


7" singiel
100 egzemplarzy
 
Całkowity czas: 12:56
skład:
Kurzwellen
 
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
,0
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
,0
Album słaby, nie broni się jako całość.
,0
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
,0
Album jakich wiele, poprawny.
,0
Niezła płyta, można posłuchać.
,0
Dobry, zasługujący na uwagę album.
,0
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
,0
Absolutnie wspaniały i porywający album.
,1
Arcydzieło.
,0

Łącznie 1, ocena: Absolutnie wspaniały i porywający album.
 
 
Ocena: 8+ Absolutnie wspaniały i porywający album.
16.12.2011
(Recenzent)

Kurzwellen — 0

Dwa tygodnie temu natrafiłem na stronę-blog enigmatycznego projektu Kurzwellen. Nie było tam ani słowa o muzyce, nie ma też nazwisk osób, które za nim się kryją. Łatwo domyślić się, że jest to zabieg celowy, mimo że SoundCloud wskazuje, iż projekt pochodzi z Paragwaju. Szczerze powiedziawszy to nie chce mi się w to wierzyć, ale jeśli jest to prawda, to dodaje tylko smaku temu wydawnictwu. Na wspomnianej stronie można także odsłuchać utworów z siedmiocalowego singla 0. Rzecz jest świeża, bo wydana w grudniu, oczywiście tylko na winylu i do tego w małym nakładzie – jedynie stu egzemplarzy. Od kilku dni jestem szczęśliwym posiadaczem jednej z kopii. Ze wspomnianej strony można dowiedzieć się, że Kurzwellen planuje wydać dwa albumy, każdy w ilości... 166 sztuk. Premiera albumu Kurzwellen 1 planowana jest na luty 2012 roku, zaś kolejny LP Kurzwellen 2 ukaże się w kwietniu, również przyszłego roku – oczywiście oba na szlachetnym nośniku analogowym.
 

Okładkę dla małej czarnej płytki stanowi rozkładany na kilka części plakat i muszę przyznać, że wygląda to niezwykle gustownie. Stronę A wypełnia kompozycja podpisana, być może nazwą projektu – Precision Surgery i zawiera fragmenty utworów z zapowiadanego LP 1 oraz 2. Nie jest to żadne pójście na łatwiznę czy próba wciśnięcia słuchaczowi monotonnego, chaotycznego, hałasującego industrialu. Zwiastun całości jest bardzo interesujący. W tych kilku fragmentach słychać, iż kompozycje są dość eklektyczne – jest elektronicznie, mrocznie, ambientowo. Na stronie B znajduje się pięciominutowy utwór Blood Perversion, prawdopodobnie autorstwa The Savage Morality. Główna struktura dźwiękowa opiera się tutaj na przesterowanych dźwiękach gitary przeplatanych „zakłócanymi” odgłosami niezrozumiałej melorecytacji i krzyku. Jeśli ktoś lubi muzykę spod znaku Earth, Sunn o))) czy Khanate nie powinien żałować kontaktu z Kurzwellen. Niestety pewnie przez formę wydania (nośnik winylowy) ta muzyka nie dotrze do zbyt wielu odbiorców. Ale chyba nie o to chodzi, zresztą stąd te limitowane egzemplarze. Zresztą nie ma co się oszukiwać – to nie jest muzyka dla mas. Dużym atutem jest sposób rejestracji tego materiału. Brzmienie Kurzwellen 0 jest dość „brudne”, „zakurzone” i naprawdę daleko mu do XXI-wiecznej wymuskanej w studiu produkcji. Tym bardziej nie wyobrażam sobie tego na innym nośniku niż winyl... może ewentualnie na kasecie magnetofonowej.
 

Muzyka Kurzwellen to interesujące połączenie muzyki industrialnej, konkretnej oraz nowofalowej z końca lat ’70 i początku ’80. Nawet z rozkładaną okładką przypomina pamiętny singiel Joy Division, An Ideal For Living, wydany w 1978 roku. Myślę, że Kurzwellen można też śmiało potraktować jako hołd dla kompozytora Karlheinza Stockhausena (zmarłego w grudniu 2007 roku). W 1968 roku Stockhausen stworzył kompozycję pod takim samym tytułem. Mimo, że jest to drobiażdżek, trwający łącznie niespełna trzynaście minut, to warto poświęcić mu chwilkę uwagi, aby zapoznać się z tymi utworami. Ja tymczasem czekam niecierpliwie na zapowiadane płyty długogrające.

 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2024 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.