Po sefardyjskich pieśniach, śpiewanych w ladino przez Yasmin Levy trzeciego dnia katowickiego festiwalu jazzowego, w kolejnych jego odsłonach wystąpią: założona w 1993 roku i mająca początkowo za swą siedzibę The Sound (klub jazzowy w Brukseli) Brussels Jazz Orchestra; legendarny perkusista Milesa Davisa z okresu Bitches Brew (1970) oraz współautor – wraz z Johnem Abercrombiem i Janem Hammerem – znakomitego albumu Timeless (1975) Jack DeJohnette. Tuż po pianistycznym recitalu DeJohnette’a zagra Marcin i Bartłomiej Oleś Duo.
Brussels Jazz Orchestra „Graphicology”
Absolutna premiera nie tylko na Katowice JazzArt Festivalu, ale i w Polsce. Belgijski wielofunkcyjny jazz band był wielokrotnie nominowany i nagradzany, m.in.: South African Music Award, dwukrotnie Grammy, BAFTA, Złotym Globem, Prix Cesar i amerykańskim Oskarem (za ścieżkę dźwiękową do filmu The Artist). BJO nie reprodukuje jednak standardów. Komponuje muzykę oryginalną, w której łączy eksperyment, unikalne rozwiązania, dynamikę orkiestrowego brzmienia z „tradycją klasyczną”. Ma na koncie 19 płyt i współpracę z czołowymi muzykami, takimi jak Maria João, Dave Douglas, Joe Lovano czy Dave Liebman. „Graphicology” to nowy i unikalny projekt orkiestrowo-wizualny stworzony z Philipem Paquetem, twórcą komiksów, malarzem i ilustratorem (m.in. opowieści o Louisie Armstrongu).
Jack DeJohnette Return
„An Evening of Solo Piano” brzmi niemal jak tytuł zbioru utworów, którymi Keith Jarrett wygrał z syndromem chronicznego zmęczenia. Jednakowoż Return, alternatywna nazwa nowego projektu DeJohnette’a, unika nadmiernej poetyckiej egzaltacji. Podczas gdy Jarrett swoimi „nocnymi melodiami” wrócił w ogóle do gry, to perkusista DeJohnette, który towarzyszył takim mistrzom, jak John Coltrane, Stan Getz, Miles Davis, Bill Evans czy John Scofield, w wielkim stylu wraca do swojego pierwszego instrumentu – fortepianu. Wraca do korzeni. Jak sam niedawno wspominał: „jako perkusista jestem kimś w rodzaju kolorysty, malarza, mogę być bardziej elastyczny. Gra na fortepianie daje mi te same możliwości”.
Marcin i Bartłomiej Oleś Duo
Wybrana dyskografia duetu, który okrzyknięto największym skarbem polskiego jazzu XXI wieku przekroczyła już drugą dziesiątkę. Większość to efekt współpracy z takimi artystami, jak Erik Friedlander, Chris Speed, Theo Jorgensmann, David Murray, Mikołaj Trzaska czy Tomasz Stańko. Ale jest i płyta ewenement, płyta fenomen. Tak unikalna jak idea powołania formacji bazującej tylko na perkusji i kontrabasie. Sami artyści zwracają uwagę na ten fakt na okładce Duo – ten dwuosobowy projekt miał wyzwolić perkusję i kontrabas z ich drugoplanowej roli. Krytycy są zgodni: Duo to wybitne osiągnięcie. Po przesłuchaniu tej płyty spojrzenie na sekcję rytmiczną już nigdy nie będzie takie, jak kiedyś. Na Katowice JazzArt Festival 2016 Marcin & Bartłomiej Oleś Duo zagrają przedpremierowo materiał z nowego albumu duetu, One Step from the Past – nagrania dla BBC, które niebawem ukaże się nakładem wydawnictwa Fenommedia.
Nota biograficzna: Katowice JazzArt Festival.