Legendarne trio SBB ponownie w swoim najsłynniejszym, żelaznym składzie. Józefa Skrzeka, Apostolisa Anthimosa i Jerzego Piotrowskiego będziecie mogli zobaczyć już 5 marca w klubie Parlament w Gdańsku. Niekwestionowani pionierzy bluesrocka w Polsce zaprezentują fanom przekrojowy materiał ze swojej wieloletniej działalności.
SBB
5 marca
Parlament/Gdańsk
godzina: 20:00
Bilety: 55 zł (tylko na http://pwevents.pl/pl/bilety,1,223.html) 65/75zł (w dniu koncertu)
Dostępne w sieciach: Ticketpro, Eventim, Ebilet
Bilety kolekcjonerskie: klub Parlament, punkt Lotto(CH Manhattan), pwevents.pl
Wydarzenie na FB https://www.facebook.com/events/513963738742740/
Jeden z najwybitniejszych polskich zespołów w historii muzyki. Legenda rocka, łącząca progress z bluesem i jazzem. Założona w 1971 roku w Siemianowicach z inicjatywy multiinstrumentalisty Józefa Skrzeka. Przez pierwsze trzy lata działalności, jako trio Silesian Blues Band (Józef Skrzek, Apostolis „Lakis” Anthimos, Jerzy „Keta” Piotrowski), towarzyszyli w występach Czesławowi Niemenowi.
W 1974 roku ukazał się ich debiutancki (koncertowy) krążek „SBB”, nasuwający w warstwie brzmieniowej skojarzenia z formacją Cream oraz Jimim Hendrixem. Krążek rozszedł się błyskawicznie, a już w następnym roku do sklepów trafiła druga płyta grupy „Nowy Horyzont", nagrana w prog rockowej stylistyce, z intrygującą dwudziestominutową suitą „Wolność z nami”. Idąc za ciosem – w 1976 roku pojawił się album „Pamięć”, a rok później „Ze słowem biegnę do ciebie” i „Jerzyk”. Wydawnictwa te zachwycały nie tylko przemyślaną koncepcyjną formą, lecz także perfekcyjnymi solówkami klawiszowymi Skrzeka. W 1978 roku do rąk fanów za zachodnią granicą trafił longplay „Follow My Dream”, a także album „SBB (Wołanie o brzek szkła)”. Kolejny rok przyniósł natomiast dwie pozycje w ich dyskografii – „Welcome” oraz „Slovenian Girls”. Wtedy też w składzie pojawił się multiinstrumentalista Sławomir Piwowar.
Dekada lat 70. to nie tylko świetne płyty studyjne. To także pasmo koncertów – w Polsce i za granicą, między innymi w Niemczech, Holandii, Skandynawii i państwach Bloku Wschodniego.
W 1980 roku swoją premierę miała płyta „Memento z banalnym tryptykiem”. Jednak z powodu zmęczenia dość intensywnym tempem pracy, brakiem stabilizacji finansowej oraz presją wytwórni – grupa postanowiła się rozwiązać.
Drogi muzyków rozeszły się – Skrzek rozpoczął karierę solową i jeszcze w tym samym roku wydał płytę „Józefina”. Anthimos wyjechał do rodzinnej Grecji, gdzie pracował jako muzyk sesyjny. Piotrowski zaś nawiązał współpracę z różnymi polskimi artystami, między innymi z zespołem Kombi.
Lata 90. przyniosły upragnioną przez fanów reaktywację grupy. Przez SBB przewinęli się wtedy – basista Andrzej Rusek oraz perkusista Mirosław Muzykant. Mimo kilku prób – 1991 (z okazji imprezy „Trzy Dekady Rocka”), 1993 i 1998 rok nie udało się wydać żadnej nowej studyjnej płyty. Na rynku ukazywały się natomiast wydania koncertowe – w 1994 roku – „Live 1993” i „Live in America '94”, pięć lat później – „Absolutely Live '98” oraz „SBB w filharmonii: akt 1 i 2”, a w 2000 roku – „Good Bye!”.
Początek nowego wieku był jednocześnie wielkim powrotem SBB. W 2000 roku do składu dołączył perkusista Paul Wertico, a rok później światło dzienne ujrzała pierwsza od 1980 roku studyjna płyta – „Nastroje”, a trzy lata później do sklepów trafiła reedycja wszystkich dotychczasowych płyt formacji, poszerzonych o kolekcjonerskie bonusy, a także materiał – „Odlot” ze świeżo odbytej trasy koncertowej.
W 2005 roku zespół wydał longplay „New Century”, którego produkcją zajął się legendarny Mack. Rok później, zagrali jako support przed dwoma polskimi koncertami Deep Purple, na specjalne życzenie Brytyjczyków. Doszło także wtedy do przetasowań w składzie – z grupą rozstał się Wertico, a jego miejsce zajął Gabor Nemeth (Locomotiv GT). W tym ustawieniu nagrano płytę „The Rock”, mającą swoją premierę w 2007 roku. Na początku 2009 roku muzycy zaprezentowali nowy longplay „Iron Curtain”.
Gościnnie z formacją współpracowali między innymi – trębacz jazzowy Tomasz Stańko, piosenkarka Halina Frąckowiak, gitarzysta Tadeusz Nalepa (Breakout) i wybitny skrzypek Jan Błędowski (Krzak, Czesław Niemien, Laboratorium, Republika, Shakin’ Dudi).