Dokładnie za miesiąc na XIII WIF-ie wystąpi legendarna, brytyjsko-holenderska formacja The Legendary Pink Dots. Obok niej tego samego wieczoru na scenie Starego Klasztoru zagrają 6 Comm, Two Kilos And More, Ex.Order, Jude, Tehom oraz Micromelancolie. Tymczasem polecamy zajrzeć na stronę festiwalu, gdzie znajdziecie sylwetki zaproszonych nań artystów. Ponieważ w jednym z poprzednich, dotyczących tegorocznego WIF-u newsów przybliżyliśmy już sylwetkę twórców z Nijmegen, tym razem skupimy się na słoweńskim projekcie o nazwie Borghesia. Oto, co piszą o nich na stronie WIF-u:
Borghesia to legendarny projekt muzyczny, założony w 1982 roku w Lublanie przez członków alternatywnej grupy teatralnej FV-112/15. Formacja ta, obok pochodzącej z tego samego miasta grupy Laibach, wciąż jest uznawana za najważniejszego przedstawiciela niezależnej i alternatywnej sceny artystycznej Słowenii z lat 80-tych XX wieku i również wraz z nimi jest zespołem z terenów byłej Jugosławii, który osiągnął największą światową sławę (cztery albumy grupy ukazały się w prestiżowej wytwórni Play It Again Sam).
W hipnotycznych utworach formacji, wypełnionych samplami z filmów i audycji radiowych mieszają się różne gatunki i stylistyki – można w nich usłyszeć nową falę, minimal wave, electro, synthpop, proto-techno i muzykę dyskotekową. Wiele osób twierdzi wręcz, że Borghesia stworzyła własną odmianę EBM, opartą na symfonicznym brzmieniu syntezatorów, funkujących liniach basowych, militarystycznych rytmach i surowych sekwencjach złożonych z powtarzanych, transowych zapętleń. Twórczość projektu często jest stawiana na równi z innymi tuzami industrialnej muzyki tanecznej, takimi jak DAF czy Front 242.
Pomijając kwestie muzyczne, w przypadku Borghesii równie ważna jest jej antyautorytarna i anty-nacjonalistyczna ikonografia, która jest widoczna w każdym aspekcie działań grupy – zarówno w tekstach, na okładkach, w przygotowanych przez jej członków produkcjach wideo czy też podczas koncertów. Podstawowymi tematami poruszanymi przez artystów jest nadzór, inwigilacja, kontrola, zakazy, seksualne tabu i wszelkie formy represji jednostki.
Źródło: WIF