"Księga Emigrantów. Tom I" zespołu Czesław Śpiewa to płyta o emigracji, o tym, jak trudno nam kochać Polskę, ale też o tym - jak łatwo bez tej miłości nam się pogubić. To płyta o marzeniach i realiach, o pragnieniach i ich weryfikacji przez codzienność. To płyta o tym, że większa odległość od Ojczyzny wcale nie zwiększa do niej dystansu, jednak koniecznym jest, by znaleźć dystans w sobie i mieć odwagę o tym zaśpiewać. Ta płyta jest oparta na faktach i prawdzie. W 13 piosenkach zawierają się historie i doświadczenia, które są stale udziałem tych, którzy poznają temat emigracji. Razem z ich emocjami i uczuciami, rozczarowaniami i tęsknotami, nadziejami i złością na to, jak wygląda rzeczywistość. Z całą mocą potwierdza to sam emigrant- Czesław Mozil, bo przecież i taką rolę w życiu przyszło mu grać , a że Czesław jest artystą autentycznym, życie przekłada się tu na scenę. Ta płyta to jego osobiste świadectwo, przeżycia i zdarzenia, które są faktyczne i prawdziwe, a które w zgrabne, ale i mocne teksty piosenek ujął Michał Zabłocki. To wiarygodny i rzetelny głos w dyskusji o emigracji. Zostaje on podjęty przez tego, który uczył się Polski z dalekiej i bliskiej perspektywy, wielokrotnie i wciąż na nowo.
Teksty piosenek - Michał Zabłocki
Muzyka - Czesław Mozil
Na płycie zagrało siedem idealnie skomponowanych indywidualności i osobowości muzycznych :
Marie Louise Von Bülow: bas, kontrabas, flet poprzeczny, chórki
Karen Duelund Guastavino: saksofony, klarnet, chórki
Martin Bennebo Pedersen: akordeon, pianino,hammond, chórki
Hans Find Moller: gitary, chórki
Jakob Munck Mortensen: instrumenty dęte, suitcase of noise, chórki
Troels Drasbeck: perkusja, instrumenty perkusyjne, dzwoneczki, chórki
Czesław Mozil: pianino, quasi tenor
16 października zespół rozpoczyna jesienna trasę koncertową, która będzie promowała wydawnictwo. Koncerty na żywo to zdecydowanie najmocniejsza strona zespołu. Muzycy zabierają swoich słuchaczy w zwariowaną podróż do krainy dźwięków. Używają do tego szerokiej gamy instrumentów, improwizują, reagują na nastroje publiczności, tworzą niesamowity klimat.
Twórczość Czesław Śpiewa sprawdza się w kameralnych salach koncertowych, urokliwych knajpkach, jak i w przestrzeni plenerów. W każdej z tych sytuacji nawiązują doskonały kontakt z widzami. Każdy z koncertów jest niepowtarzalny, choćby ze względu na obecność improwizacji muzycznej, jak i jej elementów pojawiających się w wypowiedziach Czesława.
Lista jesiennych koncertów (będzie jeszcze uzupełniana):
16.10 Szczecin
17.10 Sopot
18.10 Damasławek
19.10 Sulechów
23.10 Jawor
24.10 Katowice
25.10 Wieruszów
27.10 Bielsko-Biała
15.11 Wałbrzych
16.11 Poznań
20.11 Toruń
21.11 Wrocław
22.11 Zabrze
23.11 Kraków
29.11 Gomunice
30.11 Warszawa