ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
- 24.11 - Warszawa
- 24.11 - Kraków
- 24.11 - Gdynia
- 29.11 - Olsztyn
- 24.11 - Wrocław
- 26.11 - Kraków
- 27.11 - Poznań
- 24.11 - Katowice
- 24.11 - Piekary Śląskie
- 24.11 - Kraków
- 24.11 - Białystok
- 27.11 - Rzeszów
- 28.11 - Lublin
- 29.11 - Kraków
- 01.12 - Warszawa
- 25.11 - Poznań
- 26.11 - Kraków
- 26.11 - Warszawa
- 30.11 - Warszawa
- 30.11 - Kraków
- 30.11 - Sosnowiec
- 03.12 - Gdańsk
- 04.12 - Wrocław
- 05.12 - Kraków
- 06.12 - Warszawa
- 04.12 - Poznań
- 05.12 - Warszawa
- 06.12 - Kraków
- 07.12 - Szczecin
- 06.12 - Kraków
- 06.12 - Jarosław
- 07.12 - Dukla
- 07.12 - Warszawa
- 08.12 - Warszawa
- 11.12 - Katowice
- 18.12 - Wrocław
- 01.02 - Warszawa
- 04.02 - Kraków
- 09.02 - Warszawa
- 21.02 - Gliwice
 

Aktualności

20.06.2014 15:08 - Mariusz Danielak

Halfway Festival Białystok 2014

Halfway Festival Białystok 2014

Po raz trzeci zapraszamy do Amfiteatru Opery i Filharmonii Podlaskiej na Halfway Festival Białystok 2014, czyli wielkie święto singer - songwriterów i artystów folkowych.

Po sukcesie zeszłorocznej edycji nad festiwalem pojawiły się ciemne chmury. Na szczęście, dzięki wsparciu naszych fanów i władz miasta znów będziemy mogli posłuchać wykonawców z wielu stron świata, którzy zaprezentują nam różne oblicza muzyki folkowej i songwriterskiej. Jak co roku zaprosiliśmy artystów oryginalnych, nieoczywistych, ale zawsze intrygujących i ciekawych. Tym razem  przyjadą do nas muzycy z USA, Islandii, Grecji, Estonii, Białorusi, Wielkiej Brytanii i oczywiście z Polski. Większość z nich gościć będzie w naszym kraju po raz pierwszy.

Halfway Festival nie jest ani największym, ani najważniejszym, ani najlepszym festiwalem muzycznym na świecie. Ale ma swój niepowtarzalny klimat i genialną publiczność. To festiwal jedyny w swoim rodzaju – bo współtworzony przez publiczność i artystów. Zgodnie z hasłem „blisko ludzi, blisko muzyki”. To także festiwal, co dla nas niezwykle ważne, bez headlinerów. Wszyscy artyści pozostają ważni zarówno dla nas jak i dla naszej publiczności.

W poprzednich edycjach Halfway Festival zagrali m.in. The Moutain Goats, Great Lake Swimmers, Woven Hand, Sing Fang, Low Roar, Local Natives, Emiliana Torrini, Sivert Høyem, SoKo. W tym roku do Białegostoku zaprosiliśmy:

Phosphorescent  – pochodzący z Alabamy Matthew Houck rozpoczął swoją karierę w 2001 roku, ale od 2003 roku tworzy i nagrywa jako Phosphorescent. Obecnie rezyduje w Nowym Jorku. To amerykański bard z krwi i kości, bez modnej scenicznej kreacji, raczej w jeansach i flanelowej koszuli, odwołujący się do tradycji muzyki folk i country, zwłaszcza lat 60. i 70. Stawiany obok takich tuzów jak Bonnie „Prince” Billy czy Iron&Wine. Ostatni album wydał w 2013 roku. Kilka z jego najbardziej znanych singli znalazło się w ścieżkach dźwiękowych do filmów (The Margin Call, The Vow, The Spectacular Now).

My Brightest Diamond  - to projekt Shary Worden. Amerykańska artystka z zespołem wydała trzy albumy studyjne. Ostatni z nich - "All Things Will Unwind" - ukazał się w 2011 roku. Worden ma na koncie współpracę z The Decemberists i Sufjanem Stevensem – gwiazdami współczesnego nurtu folk. Właścicielka mistycznego głosu i nie mniej mitycznych opowieści snutych podczas koncertów, które niejednokrotnie powodują zatarcie pomiędzy granicami sztuki i gatunków. Shara jest artystką wywodzącą się z muzycznego domu, dlatego też sama zdobyła wielokierunkową edukację muzyczną, włączając w to klasykę. Ostatnio osiadła w Detroit, gdzie zajęła się wychowywaniem syna, ale prawdopodobnie i z tego względu jej ostatni album jest w dużo większym stopniu inspirowany folkiem, również tym miejskim, oferując jednakże słuchaczowi niezwykłe zestawienie tematów życia i śmierci, klasy i rasy, sztuki i polityki , jak również być może w zaskakujący sposób -  hipnotyzującą kołysanka nowej mamy. 

Theodore – zadebiutował albumem w 2011, który powstawał w różnych miejscach Aten i Londynu. Choć artysta dziś rezyduje w Londynie, to jego muzyka w dużej mierze inspirowana jest krajem pochodzenia, wspomnieniami i obrazami z dzieciństwa, które prowadzą do głębokich filozoficznych przemyśleń ubranych w ambitną sztukę. Fascynujące w jego twórczości jest przenikanie się mistycznego i mrocznego Londynu ze słonecznymi, fantastycznie kolorowymi impresjami rodem z Aten. Inspirujące kontrasty połączone z surowością  bębnów i gitar przeplatających się z instrumentami klasycznymi powoduje, że otrzymujemy niezwykle żywą, również teatralizowaną formę muzycznego performance'u, w którym pośrodku znajduje się jednakowoż głęboki wokal Theodore, a całość urzeka dzięki niezwykłej plastyce wykonań. Theodore to także niezwykły głos – połączenie wnuka Toma Waitsa z synem Nicka Cave'a.

Hymnalaya - zespół powstał w 2012 roku i jest tworzony przez trójkę muzyków - Einara Kristinna Þorsteinssona (gitara akustyczna i wokale), Gisli Hrafna Magnússona (gitara) i Kristofera Rodrigueza Svönusona (perkusja). W debiutanckim albumie „Hymns”, za którego miks odpowiedzialny jest Alex Somers (znany z projektów Riceboy Sleeps czy współpracy z Sigur Rós), oprócz dźwięków gitary akustycznej słychać smyczki i sekcję dętą. Debiutancki album – "Hymns", inspirowany starymi hymnami, został nagrany 8 lutego 2013 w studiu Sundlaugin, należącym do Sigur Rós. Zawiera 12 utworów i jest dostępny do pobrania za darmo na stronie zespołu.

Ewert and The Two Dragons – rewelacja z Estonii, bez wątpienia jeden z najbardziej docenianych aktualnie zespołów nad Bałtykiem. W 2012 roku podczas Estonian Music Awards zdeklasował konkurencję wygrywając w kategoriach: Najlepszy Zespół, Najlepsze Video, Piosenka Roku, Najlepszy Album Rockowy i Album Roku za płytę „Good Man Down”. W swoim dorobku ma jednak znacznie więcej nagród i wyróżnień. Panowie rozbijają się po ościennych festiwalach, ale nigdy jeszcze nie trafili do Polski. Postanowiliśmy to zmienić bo po pierwsze zespół ma w Polsce licznych fanów, a po drugie gra bezpretensjonalną i niezwykle pozytywną muzykę nie tylko dla fanów folk-rocka.

Pascal Pinon – duet rodzinny sióstr  Jófríður i Ásthildur  Ákadóttir. Pochodzą z Islandii, która jak zwykle znajdują podczas Halfway Festival swoją godną reprezentację, przedstawiając artystów tworzących trendy w songwritingu, odsłaniając skandynawskie dusze. Muzykę zaczęły tworzyć już w czasach, gdy dziewczynki zazwyczaj wiążą jeszcze lalkom warkoczyki. W 2009, przy wydatnej pomocy dwóch przyjaciółek własnym sumptem nagrały debiutancką płytę. I odniosły sukces. Nic dziwnego skoro obie pochodzą właśnie z Islandii, wyspy na której jak twierdzą niektórzy, tworzy się najlepszą muzykę świata. Pascal Pinon to mieszanina subtelnych i nieco odrealnionych dźwięków i harmonijnych głosów sióstr. Sporo w tym co tworzą  Ásthildur  i Jófríður jest emocji ukrytych pod z pozoru oszczędnymi dźwiękami.

Fismoll – wł. Arkadiusz Glensk, pseudonim wybrał sobie w najprostszy z możliwych sposobów, jego ojciec muzyk zwrócił uwagę, że syn w dzieciństwie najczęściej nuci melodie w tonacji fis-moll, a więc pseudonim odzwierciedla najprawdziwsze i najbardziej naturalne pokłady muzyczne, które płyną prosto z serca i głowy artysty. Jego baśniowe kompozycje są często porównywane z twórczością takich gigantów muzyki jak Ólafur Arnalds, Bon Iver czy Sigur Rós. Fismoll debiutował w 2013 roku albumem „At glade”. Znany jest powszechnie z tego, że „upłynnia serce” Katarzyny Nosowskiej.

Daniel Spaleniak - objawienie początku roku 2014 w muzyce alternatywnej. Jest kolejnym muzykiem z Łodzi, który zdobywa popularność i uznanie na ogólnopolskiej scenie. 3 marca ukazał się jego debiutancki album – „Dreamers“ - nakładem zasłużonej wytwórni płytowej - Anteny Krzyku (wydawca albumów m.in.: Hey, Lao Che, Mikrokolektyw, Pustki, IndigoTree). Jego muzyka to trzymające w napięciu, nastrojowe i niepokojące kompozycje z pogranicza alternatywnego folku i americany, które idą w parze z głębokim, niskim i szorstkim wokalem Daniela, na długo zostającym w pamięci. Album "Dreamers" promuje m.in  "My name is wind”, utwór, który w tym roku pobrzmiewa jako singiel promujący Halfway Festival Białystok 2014.

Lord&The Liar – to debiutant, rodem z Suwałk. Paweł Świernalis był lektorem, dobrym harcerzem i miał zostać księdzem w Suwałkach. Po wielu przygodach, niespodziankach i tarapatach wylądował w Poznaniu. W międzyczasie grał w różnych kapelach, ale szybko zdał sobie sprawę, że kierat pracy w zespole nie pozwala mu w pełni rozwinąć skrzydeł. Tak powstawała w pełni samodzielna postać - Lord & the Liar. Początkowo w zawilgoconej sutenerze, później w małej kawalerce z widokiem na dachy Starego Miasta powstawały dość mroczne i dekadenckie kompozycje. Na pierwszy album Thrillseekers, pubcrawlers & shoplifters, powstały w domowym zaciszu, składa się 8 utworów, w których Paweł postarał się zawrzeć brud i dziwność otaczającego go świata. Na scenie towarzyszą mu znajomi muzycy w różnych kombinacjach, dlatego każdy koncert to niepowtarzalna sytuacja. Lord & the Liar to połączenie bluesa, jazzu, rocka w cyrkowo-teatralnej aranżacji.

Navi – debiutancki duet z Mińska, okrzyknięty w swoim kraju, obok Paliny Respubliki, która gościła podczas pierwszej edycji HF, jednym z najciekawszych debiutów w gatunku songwritingu. Duet współtworzą Ksenia i Arciom, ona najczęściej za klawiszem, on z gitarą, oboje śpiewają tworząc piękne, słoneczne harmonie, pozbawione zwyczajowego dramaturgicznego obciążenia sytuacją kraju pochodzenia. Optymistyczny, pogodny duet z profesjonalnym podejściem do dźwięku. Navi to w tym roku gość zza wschodniej granicy, a tacy co roku muszą się wręcz znaleźć w festiwalowym repertuarze. To ważne dla organizatorów i pomysłu na to wydarzenie.

Sonia Pisze Piosenki - to solowy projekt warszawskiej songwriterki Soni Wąsowskiej. Tworzącej piękne, subtelne, pełne emocji utwory. Pisze je jak ikony, z pietyzmem i cierpliwością. Nie stroni od zwierzeń i melancholii. Potrafi także zarazić radością, pozytywnie nastroić i wewnętrznie odrodzić. Przyznaje się do dwóch inspiracji: Cat Power i Laury Marling. Znana z warszawskich wieczorków songwriterskich oraz z wspólnych tras koncertowych z duetem Lilly Hates Roses. Bardzo ciepło przyjęta na koncertach w Polsce i Irlandii. Obecnie przygotowuje się do wydania swego debiutanckiego mini-albumu, który ukaże się 26 czerwca dzięki portalowi muzycznemu FYH!

Keegan McInroe – teksańczyk z krwi i kości, jako samotny songwriter przemierza nie tylko Amerykę, ale coraz częściej poznaje Europę, po raz kolejny odwiedza Polskę, aby zaprezentować publiczności, jak sam to ujmuje „oryginalny gobelin amerykańskiej muzyki”. Dzielił dotychczas scenę z takimi znakomitościami jak Leon Russell, Ray Wylie Hubbard, Ian Moore, Eric McFadden, Otis Taylor, Randall Bramblett czy The Band of Heathens, a na scenie tegorocznego Halfway'a usłyszymy więc mieszankę starego country, bluesa i folku.

oraz BIAŁYSTOK...

Overdriven Group - melancholia, sny, swing, przestrzeń i drive, czyli Overdriven Group to zespół założony przez białostockiego producenta muzycznego działającego pod szyldem Overdriven. Został założony w 2013 roku z potrzeby przeniesieenia swoich producenckich dokonań z udziałem zaproszonych wokalistek na żywy, pełny skład. Po sukcesie w konkursie organizowanym przez Program Trzeci Polskiego Radia zespół zaszył się w salach prób, by doszlifować materiał i nagrać swoją pierwszą EPkę (premiera: wiosna 2014). W repertuarze znajdują się wyłącznie autorskie utwory, z czego część była grana pod tym lub innym szyldem w Trójce, Radiu Białystok, Radiu Akadera i innych krajowych stacjach radiowych. Muzyka i teksty Overdriven Group są głęboko inspirowane filmami drogi z lat 90-tych, zjawiskami atmosferycznymi i towarzyszącą człowiekowi w życiu melancholią. Stylistycznie zespół operuje takimi gatunkami jak nu-jazz, trip hop, czy rock alternatywny.

I jeszcze

Jak zwykle między koncertami zapraszamy na spotkanie z DJ'ami w ramach Lekkiego grania, czyli DJ Area, którzy razem z artystami głównej sceny współtworzą niepowtarzalny klimat amfiteatralnego wzgórza przyklejonego wręcz od budynku białostockiej Opery. To właśnie DTEKK, pomysłodawca i organizator Original Source Up To Date Festival (https://www.facebook.com/events/1435495576699235/?fref=ts), oraz zaproszeni przez niego do współpracy goście, odpowiada za muzykę prezentowaną pomiędzy występami zaproszonych gości, tworząc nie tylko atmosferę sprzyjającą oczekiwaniu na kolejnych wykonawców, ale wpisując Halfway Festival w atmosferę miasta, której nieodłącznym elementem jest życie kompleksu na Węglowej i festiwal OSUDT, ale także miasta, w którym możliwa jest współpraca ponad podziałami dotyczącymi statusów, charakterów i wysokości budżetów. To współpraca w pełni przemyślana, sprawdzona, realna i gwarantująca świetną festiwalową atmosferę. W tym roku zaprosimy też na festiwalowe spotkania do Kawiarnio – Księgarni SPÓŁDZIELNIA (https://www.facebook.com/KawiarnioKsiegarniaSpoldzielnia), na spacery po Białymstoku z przewodnikiem, relaks z jogą oraz do zaprzyjaźnionych partnerów, którzy oferują rabaty gastronomiczne posiadaczom biletów i karnetów festiwalowych (m.in. Cafe Esperanto, Brama Bar, Pub Alchemia, Restauracja Kawelin, Baristacja, Kawiarnio-Księgarnia Spółdzielnia, Sztuka Mięsa).

Białostocka premiera

W ramach HFB 2014 zapraszamy też na szczególne spotkanie, które będzie swoistym odwołaniem do historii i charakteru regionu, w którym Festiwal się dzieje. Na białostocką premierę swojej najnowszej powieści „Sońka” zaprasza Ignacy Karpowicz, jeden z najwybitniejszych pisarzy młodego pokolenia, laureat Paszportu Polityki, dwukrotny finalista Nike za powieści ''Gesty'' i ''Balladyny i romanse''. Nominowany do tegorocznej Nike za ''ości''. Spotkanie w drugim dniu festiwalowym.

Pierwszy BEFORE HALFWAY

Dzięki współpracy z klubem Zmiana Klimatu w tym roku zapraszamy także na pierwszy koncert o charakterze Before. Do Białegosotku specjalnie na ten event przyjedzie austriacki zespół GIN GA, który był gościem ubiegłorocznego HF. Został przyjęty z niezwykłym entuzjazmem, brawami na stojąco, bisami, etc.

Karnety i bilety

Karnety w cenie 160zł dostępne są od 2 czerwca.
Od 20 czerwca 180zł.

Bilety jednodniowe wejdą do sprzedaży 2 czerwca w cenie 60/75/75.
Od 20 czerwca w cenie 75/90/90.

Więcej: halfwayfestival.com

 

kolejne informacje:

Słuchaj nas na Spotify
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2024 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.