Wydawnictwo Rock-Serwis Piotr Kosiński z nieukrywaną przyjemnością informuje, że skład wykonawców, którzy wystapią podczas tegorocznej, siódmej już edycji najsympatyczniejszego letniego festiwalu w Polsce - festiwalu Ino-Rock (w samym sercu Parku Solankowego w Inowrocławiu), został rozszerzony o wspaniałą bielską formację Lizard. Tym samym ostateczny skład (zwany z "polska" line-upem) tegorocznego festiwalu przedstawia się następująco:
IQ
HAKEN
NINO KATAMADZE & INSIGHT
LIZARD
SOMA WHITE
30.08.2014 INOWROCŁAW, Teatr Letni, godz. 16:30
Ino-Rock Festival to cykliczna impreza, która po raz pierwszy odbyła się w 2008 roku z inicjatywy Kujawskiego Centrum Kultury i muzyków z grupy Quidam, przy znaczącym wsparciu (i poparciu) Prezydenta Miasta Inowrocławia. Od 2009 współorganizatorem festiwalu jest Wydawnictwo "Rock-Serwis". Koncerty festiwalowe odbywają się w Teatrze Letnim w samym sercu Parku Solankowego. Do udziału w festiwalu zapraszani są wykonawcy niekoniecznie zbieżni stylistycznie, jednak trafiający swoją twórczością do wrażliwych słuchaczy o otwartych umysłach. Obok uznanych gwiazd pojawiają się debiutanci i artyści niszowi. Podczas dotychczasowych sześciu edycji festiwalu, publiczność miała okazję podziwiać w akcji następujących wykonawców: Steve Hackett Band, Hawkwind, Focus, Anathema, Brendan Perry, Riverside, Pain Of Salvation, Mostly Autumn, Anglagard, Ozric Tentacles, Nosound, Airbag, Gazpacho, The Pineapple Thief, Soen, Wolf People, Quidam, Indukti, Tune, Believe, Osada Vida, After, Votum, Lebowski i hipiersoniK.
Ceny biletów: 109,00zł (do 30.06.2014) // 119,00zł (od 1.07.2014)
Według Damiana Bydlińskiego - wokalisty i lidera zespołu - twórczość bielskiego Lizard ma charakter "anty mainstreamowy". Założona w 1990 grupa od wielu lat cieszy się sympatią nie tylko polskich fanów rocka progresywnego. Zainspirowani twórczością UK, Emerson Lake & Palmer, a przede wszystkim King Crimson muzycy od wielu lat budują swoją pozycję na polskim rynku muzycznym. Pierwsze lata działalności Lizard można nazwać "wykuwaniem się" stylu zespołu. Ówczesny skład Lizard tworzyli - wokalista Damian Bydliński, gitarzysta Mirosław Worek, klawiszowiec Andrzej Jancza, basista Janusz Tanistra oraz perkusista Mariusz Szulakowski. Wydany w 1996 roku przez wytwórnię Ars Mundi debiutancki album zespołu W galerii czasu otrzymał szereg znakomitych recenzji, w następstwie czego Lizard zaczął koncertować zarówno w kraju, jak i w Europie. Sporym wyróżnieniem dla zespołu był występ muzyków przed katowickim koncertem super grupy Emerson Lake & Palmer. Zespół supportował również Porcupine Tree podczas pierwszej trasy po Polsce.
Borykająca się z problemami finansowymi grupa, przy wsparciu fanów wydała w 1999 roku album koncertowy Noc żywych jaszczurów. Jak autorskie utwory Lizard odnalazły się między klasykami King Crimson? Po przesłuchaniu okazało się, że fantastycznie! Rok 2001 przyniósł zmiany w składzie grupy. Z Lizard rozstali się Mirosław Worek i Andrzej Jancza, a dołączył skrzypek Krzysztof Maciejowski. W 2003 roku Lizard podpisał kontrakt z Metal Mind Production, czego rezultatem było wydanie dwóch albumów w wersjach zremasterowanych oraz zawierających materiał bonusowy. Na kolejny studyjny album grupy słuchacze czekali do 2004 roku. Psychopuls bo tym albumie mowa stanowił kolejny rozdział w historii zespołu. Rezultatem prawdziwego "napięcia twórczego" muzyków była wydana zaledwie rok później kolejna płyta studyjna Tales From The Artichoke Wood. Historie z "karczochowego lasu" po raz kolejny pokazały słuchaczowi jak ważny jest dla muzyków zespołu King Crimson. Wdzięk - to słowo najlepiej opisuje muzykę na tym albumie. Ale już następnym, bardziej nowatorskim (i jednocześnie pozycjonowanym jako "niekomercyjny, niemoralny i nieprawomyślny") albumem Spam Lizard udowodnił, że jest czymś więcej niż progresywną powtórką z rozrywki.
Odrodzony Lizard powrócił w 2013 roku albumem Master & M. Jak zabrzmiał Lizard A.D.2013? Czy powrót po siedmiu latach muzycznej nieobecności wpłynął na kondycję "beskidzkiego Jaszczura"? Zainspirowana powieścią Bułhakowa (Mistrz i Małgorzata) płyta z pewnością ucieszyła wszystkich fanów progresywnych dźwięków. Powrót odrodzonego jak Feniks z popiołów Jaszczura stał się faktem. Tym, co wyróżnia Lizard na tle reszty polskich zespołów to przemyślana warstwa wizualna. Jak ważne w twórczości bielszczan są okładki nie trzeba nikomu tłumaczyć. Równie istotna jest warstwa tekstowa. Poetyckie teksty Damiana Bydlińskiego "dopowiadają" muzyczną opowieść. Summa summarum - Lizard jawi się słuchaczowi jako zespół kompletny, świadomy i konsekwentny w działaniu.
Skład zespołu:
Damian Bydliński - śpiew, gitara
Janusz Tanistra - gitara basowa
Mariusz Szulakowski - perkusja
Daniel Kurtyka - gitara
Paweł Fabrowicz - instrumenty klawiszowe
Źródło: Rock Serwis