ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
- 26.01 - Kraków
- 05.02 - Gdańsk
- 01.02 - Warszawa
- 04.02 - Kraków
- 07.02 - Poznań
- 08.02 - Kraków
- 09.02 - Warszawa
- 08.02 - Łódź
- 09.02 - Warszawa
- 21.02 - Gliwice
- 21.02 - Kraków
- 22.02 - Krosno
- 07.03 - Wrocław
- 08.03 - Zabrze
- 09.03 - Kraków
- 14.03 - Lublin
- 15.03 - Olsztyn
- 16.03 - Warszawa
- 17.03 - Białystok
- 21.03 - Gdynia
- 22.03 - Szczecin
- 23.03 - Poznań
- 01.03 - Warszawa
- 02.03 - Kraków
- 03.03 - Wrocław
- 06.03 - Kraków
- 07.03 - Warszawa
- 19.03 - Kraków
- 20.03 - Gdańsk
- 21.03 - Warszawa
- 28.03 - Białystok
- 17.04 - Warszawa
 

Aktualności

24.11.2006 00:00 - Tomasz Kamiński

To Rococo Rot we Wrocławiu

To Rococo Rot we Wrocławiu 30 listopada wrocławski klub Firlej odwiedzi elektroniczna niemiecka formacja To Rococo Rot.

Zespół założyła w 1995 roku trójka muzyków z Berlina i Düsseldorfu: bracia Robert i Ronald Lippok (ten ostatni znany także z formacji Tarwater) oraz Stefan Schneider (ex-Kreidler, teraz także w solowym projekcie Mapstation.

Bracia Lippok aktywni byli od początku lat 90-tych w berlińskiej scenie muzycznej jako DJ-e, twórcy ilustracji muzycznych do sztuk teatralnych, wystaw, galerii, performance`ów itp.


Pomysł narodził się w jednej z berlińskich galerii, gdzie Lippokowie tworzyli podkłady muzyczne do różnych przedsięwzięć awangardowej sztuki. Tam spotkał ich Stefan, który w dźwiękach Lippoków wyczuł wielki potencjał i nowatorstwo. Zaprosił ich do Düsseldorfu, aby zagrali w tamtejszych klubach.

Lippokowie zaproponowali mu w zamian udział w nagraniu ich pierwszej płyty, która wydana została przez mało znaną wówczas berlińską firmę KITTY-YO Int. Materiał z tej płyty pełen jest programowego minimalizmu, elektroniki.

Dziś jest uważana za zwiastun elektronicznego post-rocka w Niemczech. Została bardzo dobrze przyjęta przez zachodnioeuropejską prasę muzyczną.

Dziennikarze doszukiwali się w To Rococo Rot wpływów CAN, Kraftwerk, czy Tortoise. Zespół tworzy jednak bez ścisłego planowania: "Po prostu wchodzimy do studia i tworzymy muzykę na bazie improwizacji, nie tak jednak jak w jazzie, to bardziej remiksowanie, łamanie struktur i składanie ich znów w innym porządku.


W studio robimy wszystko jak najszybciej, aby nie uciekło nic ze spontaniczności". W 1997 roku zespół nagrywa drugą płytę "Veiculo", która zostaje wydana pod szyldem znanej berlińskiej wytwórni płytowej City Slang, specjalizującej się dotąd raczej w muzyce typowo rockowej.

"Veiculo" nazywana jest kamieniem milowym w muzyce, okrzyknięto ich elektronicznymi dziećmi Tortoise. Po wydaniu tej płyty To Rococo Rot staje się symbolem nowej elektronicznej sceny niemieckiej.

"Atutem TRR pozostaje ów obecny w plumkających transikach charyzmatyczny duch niemieckiej elektroniki, no i fakt, że wobec ewidentnego wyhamowania zjawiska post rocka są oni jedną z tych grup, które śmiało poradzą sobie na bezkresnych wodach nowej elektroniki" (Rafał Księżyk -Plastik 4/99)

Płyta "Kölner Brett" ukazała sie w 2001 roku, "Hotel Morgen" była więc wyczekiwana przez fanów bardzo niecierpliwie...
Spokój, opanowanie, koncentracja, instynkt, konsekwencja, refleksja i jednak nowoczesność, to cechy, które mogą oddać klimat tej płyty.

To Rococo Rot nie podążali w kierunku tak modnej obecnie emotroniki, ani avant-popu. Już dawno stworzyli swój własny, rozpoznawalny styl, łącząc brzmienia (i urządzenia) analogowe i cyfrowe. Ich utwory to płynące strumyki, transowo zapętlone miniatury, przepiękne obrazki z naszej podświadomosci.

Na tradycyjnie instrumentalnej płycie znajdziemy zdecydowanie więcej rytmu i beatów, doszukamy się (czasem podanych z przymrużeniem oka) cytatów z estetyki elektro, dubu czy techno, ale przede wszystkim cudowne melodie.


To była z pewnością jedna z najpięknieszych płyt 2004 roku, ważna zarówno dla miłośników "nowej eletroniki" i zagorzałych fanów zespołu jak i dla początkujących poszukiwaczy dźwięków niebanalnych i oryginalnych...

Na swoje 11-lecie zespół postanowił przybliżyć fanom swoje dokonania z całej historii wydane do tej pory tylko na płytach winylowych, zresztą często w limitowanych nakładach.

Dziś już na próźno szukać w sklepach genialnych EPek "Paris" i "Lips", czy też wydanego w Sub Popie winylowego singla. Do zestawu 12 utworów dołączono jeszcze teledysk do utworu "Telema".

Płyta jest wydawana wspólnym nakładem dwóch wspólpracujących od dawna wytwórni: berlińskiego Staubgold i zielonogórskiego Gusstaff Rec. Płyta ukaże się w Polsce 2 tygodnie wcześniej niż w Niemczech: już 13. listopada.

Częścią promocji tej płyty będzie trasa koncertowa w Polsce. Będzie to jednocześnie pierwsza trasa, na której zespół bardzo przekrojowo przedstawi swoją historię, a oprócz tego kilka zupełnie premierowych, być może po zagranych po raz pierwszy na żywo utworów.

To Rococo Rot: 30.11 godz: 20:00, Firlej, Wrocław - bilety 20 i 25 zł

 

kolejne informacje:

Słuchaj nas na Spotify
ArtRock.pl RSS ArtRock.pl na Facebook.com
Picture theme from Natalie C with exclusive licence for ArtRock.pl
© Copyright 1997 - 2025 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.