Ostrawskie centrum nowej muzyki i Agencja Joytown zapraszają na koncert:
PHILIP GLASS & PHILIP GLASS ENSEMBLE
Music in Twelve Parts/ Muzyka w dwunastu częściach (1971-74]
Piątek 16 sierpnia 2013, godz. 18:00 – 23:00.
Aula wielofunkcyjna GONG, Ostrawa – Vítkovice
Zapraszamy na wyjątkowy koncert kompozytora Philipa Glassa i jego zespołu Philip Glass Ensemble. W programie zostanie zaprezentowany utwór Philipa Glassa Music in twelve Parts, który muzyk wykona ze swoim zespołem tylko i wyłącznie w Ostrawie. Koncert odbędzie się w ramach festiwalu Ostrawskie dni (16-31 sierpnia). Miejscem wydarzenia będzie atrakcyjna industrialna przestrzeń - otoczona wielkimi piecami, aula GONG w Dolnej części Vítkovic.
Nie ma zbyt wielu żyjących kompozytorów, których kompozycje na stałe zmieniły rozwój muzyki. Philip Glass (76) jest jednym z nich. Wysłuchanie na żywo Music in Twelve Parts to okazja, która może się już więcej nie powtórzyć. The Philip Glass Ensemble isnieje na scenie muzycznej bez przerwy od 45 lat. Utwór Music in Twelve Parts został napisany specjalnie dla The Philip Glass Ensemble i ten zespół jest jedynym, który może go zagrać. Miał on premierę w 1975 roku w Town Hall, w Nowym Jorku. Utwór jest na tyle wirtuozyjny, a jego wykonanie na tyle fizycznie wymagające, że można się domyślić, iż możliwości jego wysłuchania będzie w przyszłości coraz mniej.
Music in Twelve Parts Philip Glass uważa za punkt kulminacyjny okresu minimalizmu w swej twórczości. Zdaniem krytyka muzycznego Alexa Rossa drogę do zdobycia uznania otworzył najsłynniejszemu żyjącemu kompozytorowi właśnie ten pulsujący pionierski utwór, który zapoczątkował współpracę z Robertem Wilsonem nad operą Einstein on the Beach. Twórczość Philipa Glassa wywodzi się ze środowiska nowojorskiej awangardy (downtown scene) i w wiekim stopniu wpłynęła na poważną, rozrywkową i filmową twórczość dwóch pokoleń kompozytorów.
New York Times napisał:
"... Większość ludzi zna muzyką Philipa Glassa z filmu: Koyaanisqatsi (1982), The Thin Blue Line (1988), Kundun (1997), The Truman Show (1998) i Clok (2002).
Eksperci zwracają uwagę na kompozycje z lat 1965-1975, które uważają za najbardziej oryginalne. Te piosenki są przejawem rewolucyjnego dzieła Glassa, jak utwory innych kompozytorów z Zachodniego Wybrzeża i Manhattanu. Wprowadzili poprawki do muzyki klasycznej, nowe postępy i styl, który został opisany jako minimalistyczny. Jednak to określenie zostało odrzucone przez większość z tych kompozytorów.
Co ma Music in Twelve Parts wspólnego ze Sztuką Fugi i Właściwie temperowany instrument klawiszowy od JS Bacha? To, że jest kompletny przekrój techniki kompozytorskiej i stylów. W przypadku Glassa, to minimalizm, z którym zaczął w 1965 roku i ukończył utworem Music in Twelve Parts.
Utwór będzie prezentowany przez pięć godzin z dwiema dwudziestominutowymi przerwami i jedną godzinną. Składa się z czterech niezależnych od siebie całości (każda z nich jest trzyczęściowa i trwa ok. godzinę). W Ostrawie utwór zostanie zagrany w całości a dyrygentem będzie sam autor muzyki. W siedmioosobowym składzie zespołu Glassa występują m.in. jeden z założycieli zespołu, kompozytor, saksofonista i flecista Jon Gibson, fascynująca sopranistka Lisa Bielawa oraz wszechstronny muzyk i producent Michael Riesman.
Ilość miejsc na koncercie jest ograniczona (1400).
Bilety można nabyć w Polsce w sklepie joyStore:
http://www.joystore.pl/p/22/
Zapraszamy!