Toby Marks to zdecydowanie czołowy przedstawiciel światowego nurtu "eclectic electronica". W swojej twórczości wykorzystuje remixy elektronicznych i akustycznych instrumentów, głosów i dźwięków w charakterystyczny tylko dla siebie sposób. Banco de Gaia to artysta, który sam definiuje swoją twórczość i karierę, nie poddając się żadnym wpływom....
Muzyk, który jeździ po świecie zbierając inspirację dla swojej twórczości. Jego muzyka to połączenie wielorakich kultur. Jego płyty przesiąknięte są brzmieniami z całego świata a szczególnie dźwiękami z Afryki, Australii i Bliskiego Wschodu.
W latach 90-tych, na początku swojej kariery Toby był mocno zaangażowany w tworzenie ambient dub compilations i właśnie te kompilacje stały się prekursorem fenomenu "chill out". W 1994 wydał dla wytwórni Planet Dog records swój pierwszy studyjny album "Maya".
Album wraz z wydanym rok później Last Train to Lhasa został nominowany do Mercury Music Prize wzbudzając ogromne uznanie krytyki. Te dwa albumy osiągnęły #1 pozycję na U.K.'s independent charts.
"Last Train to Lhasa" to album wręcz 'kultowy". Kompozycje, jak mówi sam Banco De Gaia, powstały w wyniku jego ogromnej politycznej, czy może wręcz ludzkiej wrażliwości. Toby nie był w stanie uniknąć wpływu wielkich, globalnych i politycznych niepokoi i stąd przesłanie "Wolnego Tybetu" i oryginalne kompozycje wyróżniły to wydawnictwo i zaskarbiły sobie ogromne rzesze fanów. Po tym wielkim sukcesie Toby pracował dalej , od tego czasu skomponował i wydał kilka następnych, równie udanych płyt m.in.: Men Cry, Live at Glastonbury, The Magical Sounds of Banco de Gaia oraz w roku 2000's Igizeh - składankę najlepszych utworów 10-cio lecia twórczości. Banco De Gaia jako jeden z niewielu z artystów może poszczycić się tak dużym dorobkiem artystycznym- w ciągu dekady wydał osiem albumów.
W swojej karierze pracował m.in. z legendarnym saxofonistą Dick'iem Parry grającym z Pink Floyd's przy projekcie Dark Side of the Moon oraz ze znanym re-mixerem Jack'iem Dangers'em. W jego dorobku artystycznym znalazły się również kompozycje do filmu "PI" a jego kompozycje są wykorzystywane i remixowane przez pierwszoligowych artystów takich jak: Jack Dangers, Fluke i The Dub Pistols.
Jego ostatni albumu Banco De Gaia "You Are Here", przyniósł ogromne techniczne zmiany zarówno w instrumentarium jak i w sposobie realizacji nagrań. Wszystkie poprzednie albumy studyjne tworzone były przy wykorzystaniu instrumentów i urządzeń elektronicznych i nagrywane były w standardowy sposób. Teraz muzyka Banco jest w 100% generowana przy użyciu oprogramowania, co znaczy, że wszystkie sample nagrywane i masteringowane są przez pojedynczy komputer.
To nie maszyna jednak i najnowsza technologia tworzy muzykę, stały się one tylko "rzeźbiarskim warsztatem dźwięku" w rękach Banco De Gaia.
- "This doesn't mean that this is music made by a machine, rather that the sounds have been captured, modified and in some cases generated, by the latest sound-sculpting technology."-
Występy Banco De Gaia są dodatkowo ilustrowane projekcjami specjalnie przygotowanymi przez VJ Mik'a Findlay'a, które realizowane są przez niego w czasie rzeczywistym podczas trwania koncertu. Wszystko to sprawia, że podczas koncertu Banco de Gaia czujemy bliską realność a wręcz rzeczywistość jego muzyki. Jego twórczość jest przesłaniem do globalnej publiczności; przesłaniem które zmusza do zrozumienia bez względu na kulturowe i polityczne granice.
Koncert Banco de Gaia
Data: 2005-05-14
Miejsce: Warszawa Centrum Artystyczne Fabryka Trzciny ul. Otwocka 14
Bilety: rezerwacja i sprzedaż biletów - Fabryka Trzciny, ul. Otwocka 14, Tel. 619 05 13 wew. 46 lub 818 60 39, fabryka@fabryka.waw.pl, rezerwacjakasa@op.pl
start czyli otwarcie drzwi: 19:30
play czyli koncert : 21:00