Pod koniec lipca w ramach największego w Polsce festiwalu filmowego, 11. MFF Era Nowe Horyzonty we Wrocławiu, wystąpi światowej sławy artysta Nick Cave. Piosenkarz przyjedzie do Polski wraz z zespołem Grinderman. Grupa powstała w roku 2006 z inicjatywy samego Cave’a, natomiast trzon zespołu tworzą muzycy z The Bad Seeds: Jim Sclavunos, Martyn Casey oraz Warren Eblis. Jednak muzyka tego zespołu różni się znacząco od tego, co artyści grali wcześniej. Grinderman prezentuje powrót do najlepszych punkowych, garażowych korzeni pierwszego zespołu Cave’a, The Birthday Party.
Dobry garage rock jest jak… pełnokrwisty stek.
Garage rock, lub jak niektórzy wolą rock garażowy czy '60s punk, wywodzi się z popularnego a zarazem najważniejszego gatunku współczesnej muzyki rozrywkowej – rock’n’rolla. Mimo że gatunek powstał w latach 40. XX wieku, zdobywając dużą popularność w Ameryce, ewoluował dopiero na przełomie lat 50. i 60., w wyniku tzw. inwazji brytyjskiej, kiedy to takie zespoły jak The Beatles, Herman's Hermits, The Dave Clark Five i The Rolling Stones zaczęły eksportować swoją muzykę za Atlantyk. Wielkim przełomem dla wykonawców brytyjskich był niespodziewany sukces singla "I Want to Hold Your Hand" grupy The Beatles, co spowodowało otwarcie się Ameryki na brytyjskich wykonawców. W efekcie wiele zespołów amatorskich, zainspirowanych powodzeniem tego utworu, zaczęło tworzyć własne wersje rocka w przydomowych garażach, dając tym samym początek nieraz bardzo wyrafinowanym odmianom muzyki rockowej, w tym garage rock.
Do najpopularniejszych zespołów garażowego rocka zalicza się: The Sonics, The Seeds, The Kingsmen, The Shadows of Knight, The Standells, The Count 5, The Troggs. Schyłek popularności tego gatunku nadszedł jednak już w latach 70, aby w latach 80. odrodzić się za sprawą takich artystów jak Iggy Pop i The Stooges czy The Ramones. Na początku 2000 roku nastąpiło kolejne ożywienie nurtu garage rock. Wielu zespołom, jak The White Stripes, The Strokes, Billy Childish czy Grinderman i Kings of Leon udało się osiągnąć komercyjny sukces, którego nie zdołały uzyskać grupy grające garage rock w przeszłości.
Dlaczego garage rock to gatunek ciągle się odradzający w nowych ciekawych odsłonach? Jest to jedna z najprostszych i najbardziej surowych form rock’n’rolla. Charakteryzuje ją przede wszystkim szorstkie brzmienie, mocne gitarowe sprzężenia oraz tanie, nieskomplikowane produkcje. Jak mówi wielu znawców tego gatunku, „prawdziwy garage rock jest jak pełnokrwisty stek, nie da się go podrobić lub oszukać”.
W ten nurt idealnie wpisuje się Nick Cave & Grinderman. Muzycy próbują pokazać w sposób bardziej dojrzały prawdziwe mocne granie, które w dużej mierze oparte jest na przesterowanych brzmieniach gitar oraz surowym bluesie. Muzyka, jaką gra Grinderman, jest bardziej hałaśliwa, garażowa i eksperymentalna niż poprzednie projekty The Bad Seeds czy The Birthday Paty. Grinderman podczas swojego pierwszego i jak dotąd jedynego koncertu w Polsce będzie promował swoją nową płytę, pt. Grinderman 2. Koncertem na Wyspie Słodowej grupa zakończy swoją tegoroczną trasę koncertową po Europie.
Bilety na koncert Grindermana w sprzedaży od 25 marca na stronie www.enh.pl oraz w Ticketpro. Ceny biletów do 30 czerwca wynoszą od 100 do 180 zł, od 1 lipca natomiast od 120 do 210 zł.
Międzynarodowy Festiwal Filmowy Era Nowe Horyzonty to największy festiwal filmowy i jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Polsce. Jego 11. edycja odbędzie się w dniach 21 – 31 lipca br. we Wrocławiu. Festiwal prezentuje niekonwencjonalne kino autorskie, filmy poszukujące nowego języka, ciekawej formy i tematów nieobecnych w produkcjach głównego nurtu. Oprócz projekcji filmowych, na festiwalu zobaczyć można liczne wystawy i spektakle oraz wziąć udział w koncertach, wykładach i warsztatach. Bogaty program festiwalu składa się na spójną, interdyscyplinarną propozycję artystyczną.
Więcej informacji na stronie www.enh.pl.