ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 

Aktualności

12.02.2011 22:25 - Mariusz Danielak

Believe, Acute Mind, Loom i Mr Gil na wspólnej trasie

Believe, Acute Mind, Loom i Mr Gil na wspólnej trasie

Informowaliśmy już was, iż dwie formacje, którym lideruje Mirek Gil - Believe i Mr Gil - zagrają w marcu serię koncertów. Grupom w różnych miastach towarzyszyć będą Loom i Acute Mind. Dziś przybliżamy wam informacje o zespołach oraz plakat tego wydarzenia. Poniżej szczegóły trasy.

BELIEVE / MR GIL / LOOM:
03.03 - Zielona Góra - Kawon
04.03 - Ostrów Wielkopolski - Afera
05.03 - Łódź - Klub Luka
06.03 - Toruń - Lizard King

BELIEVE / MR GIL / ACUTE MIND:
10.03 - Piekary Ślaskie - Andaluzja
11.03 - Bielsko Biała - Rude Boy
12.03 - Wrocław - Od Zmierzchu do Świtu
13.03 - Kraków - Kwadrat

BELIEVE / MR GIL / ACUTE MIND / LOOM:
20.03 - Warszawa - Proxima
21.03 - Lublin - Graffiti

Wstęp: 25 zł

Believe - większość muzyków spotkała się już ze sobą w okolicznościach różnych, a na początku był Collage. W legendarnej już grupie, której współtwórcą był Mirek Gil, spotkali się Mirek, Przemas i Tomek. Razem nagrali album "Baśnie", o którym art. rockowy świat mówi do dziś. Później ich drogi się rozeszły, Mirek i Przemas grali w Collage jeszcze trochę razem, a po odejściu Przemasa Collage żyło jeszcze długo i szczęśliwie. Po Collage życie stykało artystów w różnych konfiguracjach: Mirek współpracował z Vlodim przy projekcie Mr. Gil, później spotkali się z Przemasem w Satellite, formacji Wojtka Szadkowskiego i tak się toczyło. Ale przecież nic nie dzieje się bez przyczyny, nadchodził czas na Believe... Następnie do składu doszedł Adam Miłosz (klawisze) i Satomi, niesamowita Japonka, która swoją grą skrzypiec udowodniła, że Believe to jej miejsce. Nagrali wspólnie pierwszy album „Hope To See Another Day” wydany przez szwajcarską wytwórnię Galileo Records. „Hope To See Another Day” - 8 opowieści, mocne art. rockowe granie, melodie, gitarowe wędrówki Mirka, magia, wiara, poszukiwania. Płyta zebrała bardzo dobre recenzje zarówno w Polsce jak i na świecie. Zaczęły się też koncerty, od naszej warszawskiej Progresji do szwajcarskiego Prog Sol, od akustycznej przygody w Hybrydach z Danielem Cavanagh (Anathema) do trasy z Fish'em (promującym swój nowy album "13-th Star") i wreszcie do koncertu w Teatrze Wyspiańskiego wraz z legendą SBB. Gdzieś tutaj zaczęły się rozmowy z Metal Mind Productions o wydaniu kolejnych albumów – zakończone uściskiem dłoni. Rozpoczęła się praca nad druga płytą, trochę to trwało, ale się stało. Zespół zakończył prace nad albumem "Yesterday Is A Friend" w marcu 2008. Skład ten sam, teksty też Robert Sieradzki, gościem Winicjusz Chróst i Karol Wróblewski. Następnie po pewnym zmianach personalnych, na wokalu zagościł Karol Wróblewski. Rozpoczęła się nowa era zespołu. Po odbytej i udanej trasie koncertowej z zespołem Pendragon, Believe rozpoczęło prace nad trzecim albumem „This Bread Is Mine”. Efektem pracy studyjnej był spójny album, który zaskoczył nową energią i nowym poziomem emocji… Przełomowość płyty podkreśliły bardzo dobre recenzje polskich i zagranicznych krytyków muzycznych. Na przełomie 2009 i 2010 roku odbyła się trasa „This Bread Is Mine Tour” promująca ostatnie dzieło grupy. W 2010 roku grupa wydała album „World Is Round”. Muzycy zdecydowali się iść za ciosem i wykorzystać nową energię nabytą podczas ostatniej trasy koncertowej. Nowy album to powrót instrumentów klawiszowych w nowocześniejszym wydaniu, a to za sprawą Konrada Wantrycha. To także kolejny debiut Karola Wróblewskiego jako autora większości tekstów na płycie.

Acute Mind powstał w 2006 roku z inicjatywy gitarzysty Arka Piskorka i od samego początku miało to być bardzo wyszukane przedsięwzięcie. Założenie artystyczne, to przede wszystkim rock progresywny, ale pełen melodii i poetyckich tekstów, zawsze opowiadających pewne historie. Po skompletowaniu składu, Acute Mind zabrał się do tworzenia materiału, z którym po raz pierwszy zaprezentował się w marcu 2007 roku. Występ zwrócił uwagę Roberta Grablewskiego, dziennikarza muzycznego Akademickiego Radia Centrum w Lublinie, który chętnie prezentuje utwory zespołu po dzień dzisiejszy. Kilka lat istnienia Acute Mind, oprócz koncertowania i tworzenia materiału, upłynęło na zmianach personalnych w składzie, który ostatecznie wyklarował się w połowie 2009 roku. I tak, Acute Mind obecnie tworzą: Marek Majewski – wokal, Arek Piskorek – gitara, wokal, Dotora Turkiewicz – instr. Klawiszowe, Wojtek Rowicki – bas, Darek Hanaj – perkusja. Nowy etap w dziejach zespołu rozpoczął się pod koniec 2009 roku. Wówczas Dorota i Darek nawiązali kontakt z Markiem Kułakowskim, właścicielem wytwórni Electrum Production. Dzięki jego pomocy, Acute Mind mógł przystąpić do nagrania pierwszej oficjalnej płyty pod okiem realizatora i producenta Sławka Gładyszewskiego. Efektem wspólnej pracy jest album o tytule Acute Mind, który miał swoją premierę 22.03.2010. Dzięki wsparciu Electrum Production, muzycy w kwietniu wyruszyli na swoją pierwszą ogólnopolską trasę, podczas której zagrali wspólnie z zespołem Quidam. Od tego czasu do chwili obecnej, pojawili się na wielu koncertch w kraju i za granicą, grając m.in. wspólnie ze szwedzkim Celestial Decay oraz polskimi Osada Vida, Dianoya i Spotless Mind. Debiutancki singiel zespołu dotarł do 11 miejsca Listy Przebojów Trójki i w dalszym ciągu jest prezentowany zarówno w polskich i światowych rozgłośniach radiowych. Również pozostałe utwory z debiutanckiego albumu, który zbiera same najwyższe noty w recenzjach na całym świecie, często goszczą na antenach radiowych.

Loom powstał w Lublinie w lipcu 2008 roku z inicjatywy Marcina Sady i Piotra Włodarczyka. Wkrótce do formującego się składu dołączył Bartłomiej Boćkowski a zaraz po nim Marcin Orchowski i Paweł Żarnowski. Od tego momentu zespół rozpoczął współprace nad autorskim materiałem muzycznym. Nazwa zespołu nie jest dziełem przypadku i ma charakter przenośni, gry skojarzeń. Loom to urządzenie, maszyna do tworzenia tkanin. I tak jak tkanina powstaje w wyniku połączenia ze sobą układów nici w odpowiednim splocie, tak muzyka zespołu jest wypadkową połączonych ze sobą osobowości i wrażliwości muzycznych, które w zetknięciu tworzą muzyczny układ zazębiający się w jedną całość. Loom to opowieść o ludzkiej kondycji, o jej naturze, o jej ograniczeniach i możliwościach jak i próbie zmierzenia się z jej ciemna stroną. To także opowieść o relacjach międzyludzkich jakże skomplikowanych, bardzo często osadzonych w absurdzie. Skład zespołu: Piotr Włodarczyk , Bartłomiej Boćkowski, Paweł Żarnowski , Marcin Orchowski, Marcin Sady.

Info: Electrum Production
 

 

kolejne informacje:

Słuchaj nas na Spotify
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2024 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.