Po entuzjastycznie przyjęciu na Asymmetry Festival w kwietniu tego roku, Dälek powraca na scenę Firleja.
Dälek to dwuosobowy, eksperymentalno-hiphopowy zespół z New Jersey.; podstawą jego muzyki są mocne beaty, noise i rap. Uciekają od mainstreamu, mieszając hipnotyczne rymy z połamaną elektroniką i hardcorową wrażliwością. Znajdzie się tu wszystko od hip-hopu po jazz, od metalu po punk i noisecore. Sami przyznają się do inspiracji takimi zespołami jak My Bloody Valentine, Tool, wczesny Wu Tang, Massive Attack czy Aphex Twin.
Dälek współpracowali z muzykami działającymi w różnych nurtach muzycznych. Grupa odbyła tournee z zespołami takimi jak Melvins czy Isis, ale grała koncerty również z legendami hip-hopu Prince'em Paulem i De La Soul. Występowali też z DJ Spooky, The Rye Coalition czy mathmetalowym The Dillinger Escape Plan. Nagrali płytę z legendą krautrocka Faust i singel z piosenkarką country Laurą Minor. Współpracowali też z przedstawicielami muzyki elektronicznej: z Kid606 oraz z Techno Animal. Na swoim koncie mają pięć albumów. Już pierwszy z nich - "Negro Necro Nekros" (Gern Blandsten 1998) - wzbudził uznanie krytyków, a kolejny - "From Filthy Tongue of Gods and Griots" (Ipecac Recordings 2002), pewnie uplasował zespół w gronie innowatorów alternatywnych, hip-hopowych brzmień takich jak Antipop Consortium czy cLOUDDEAD. W 2004 roku wydali trzeci album, "Absence", który potwierdził fenomen grupy. Trzy lat później, światło ujrzał ich czwarty krążek - "Abandoned Language", a w styczniu ich dyskografia powiększyła się o piąty długograj - "Gutter Tactics".
Gwiazdę wieczoru supportować będzie grupa Echoes Of Yul - opolski, dwuosobowy skład poruszający się w powolnych, ciężkich space-krautrockowych dźwiękach; łączący ambient, elektroakustykę i slomotion core.
Podstawa muzyki EOY to powolne utwory, zagrane na nisko nastrojonych gitarach, mocno podszyte elektroniką. Zespół został założony przez Michała Śliwę (wcześniej grającego na przełomie lat ’90/ ‘00 w projekcie Yul, który był dość zbliżony stylistycznie do EOY). Po kilku miesiącach komponowania i rejestracji dźwięku w domowym studio, do Michała dołączył drugi członek zespołu Jarek Leśkiewicz. W dwuosobowym składzie ekipa ukończyła debiutancki album, zatytułowany po prostu „Echoes of Yul”. Płyta ukazała się w tym roku nakładem ich własnego labelu – We Are All Pacinos Records (dostępna w dystrybucji Foreshadow/Omnio) i zebrała bardzo dobre recenzje na całym świecie.
Recenzenci płyty znajdują w niej bardzo różnorodne inspiracje poczynając na wykonawcach takich jak duet R. Frippa i B. Eno, Caspar Brotzmann Massaker czy Thomas Koner, a kończąc na Codeine, Earth i Eyehategod. EOS posiada również swoje ambientowe oblicze nazwane „Opollo”.
Wspólny koncert z Dälek, inaugurujący serię koncertów pod szyldem „Asymmetry Festival prezentuje”, będzie pierwszym występem Echoes of Yul.