30.09.2009, Bydgoszcz, Hala "Łuczniczka", wejście do hali od 17.30, start festiwalu: 18:30
Program:
Unexpect - 18.30
Bigelf - 19.15
OPETH - 20.00
DREAM THEATER - 21.30
Ceny biletów:
do 30.08.2009:
Płyta - 140 zł
Sektory: A3, A4, A5, C13, C14, C15 - 155 zł
Sektory: A6, B7, B9, B11, C14 - 170 zł
Sektory VIP: B8, B10, B12 - 195 zł
od 30.08.2009:
Płyta - 155 zł
Sektory: A3, A4, A5, C13, C14, C15 - 170 zł
Sektory: A6, B7, B9, B11, C14 - 185 zł
Sektory VIP: B8, B10, B12 - 210 zł
Informacje o obiekcie oraz plan widowni na stronie www.luczniczka.bydgoszcz.pl.
Bilety w sprzedaży na www.rockserwis.pl , a także w punktach sprzedaży Ticket Pro w całej Polsce, Shortcut w Warszawie (Traffic) i Wrocławiu (Firlej) oraz w kasach Hali Łuczniczka w Bydgoszczy.
Trasa koncertowa "Progressive Nation 2009" jesienią zawita do Europy! Gwiazdą objazdowej trasy po Starym Kontynencie będzie oczywiście grupa Dream Theater, zaś rolę gości specjalnych pełnić będą szwedzki Opeth, amerykański Big Elf i najmniej znany z tego zestawu, pochodzący z Kanady Unexpect. Jak zwykle w przypadku trasy "Progressive Nation" wyboru zespołów towarzyszących dokonał osobiście perkusista Dream Theater, Mike Portnoy. "Wiedziałem, że po dwóch udanych trasach »Progressive Nation« w Ameryce, nastał najwyższy czas, aby równie ciekawy zestaw zaprezentować też w Europie" - mówi artysta. Radości z zaproszenia nie krył serdeczny przyjaciel Mike'a Portnoya, lider Opeth Mikael Akerfeldt. "Kiedy dowiedziałem się, że Mike chce zorganizować tę trasę również w Europie, wręcz błagałem go, aby nas na nią zabrał (śmiech). W 2008 roku w USA grało nam się razem wspaniale i to tournée bardzo nam pomogło. Jestem pewny, że w Europie będzie jeszcze lepiej". Kiedy po raz pierwszy spotkałem Mike'a Portnoya wiedziałem, że jesteśmy ulepieni z tej samej gliny. Możemy gadać ze sobą godzinami i pewnie tak się stanie na tej trasie" - cieszy się Damon Fox z Bigelf. "Bycie częścią »Progressive Nation 2009« to coś takiego, jakby planety ułożyły się we właściwym porządku, a elfy wreszcie dotarły do Rivendell". "Nie wiem, jak mam racjonalnie wytłumaczyć tę szaloną ekscytację, którą odczuwam" - mówi Syriak, gitarzysta Unexpect. "Bycie częścią tej trasy to dla nas wielki zaszczyt, a dzielenie sceny z tak znakomitymi zespołami będzie dla nas wielką przyjemnością". W lipcu i sierpniu "Progressive Nation 2009" odwiedzi Amerykę Północną. Dream Theater będą tam towarzyszyć formacje Zappa Plays Zappa, a także szwedzkie Pain Of Salvation i Beardfish.
Oficjalna strona: www.progressivenation2009.com
Informacje o zespołach:
DREAM THEATER
Zalążek Dream Theater pojawił się we wrześniu 1985 roku, kiedy to przyjaciele z Berklee School Of Music - John Petrucci, John Myung oraz Mike Portnoy zebrali się razem i odkryli, że istnieje muzyka, którą lubią i którą wspólnie chcieliby grać. Ściągnęli starego przyjaciela ze szkolnej ławy, klawiszowca Kevina Moore'a i założyli grupę o nazwie Majesty. W listopadzie 1987 roku do wspomnianej czwórki dołączył wokalista Charlie Dominici i tak - po zmianie nazwy - narodził się Dream Theater. Dziś po ponad 20 latach istnienia i kilku roszadach w składzie, Dream Theater to jeden z najważniejszych zespołów rockowych ostatnich lat, bez trudu zapełniający największe hale na całym świecie i grający na licznych stadionowych festiwalach. Muzycy tworzący amerykański kwintet oprócz wybitnych zdolności kompozytorskich, mogą poszczycić się niebywałymi umiejętnościami technicznymi, stanowiącymi niedościgniony wzór dla kolegów po fachu. Dream Theater będzie promować na koncertach nowy materiał, "Black Clouds & Silver Linings", którego premiera zapowiedziana jest na czerwiec 2009.
OPETH
Opeth to szwedzcy giganci ambitnego metalu, inspirowanego wieloma gatunkami. Grupa kierowana przez wokalistę i gitarzystę Mikaela Akerfeldta od początku działalności wykazywała rewolucyjne zapędy, łącząc ekstremalny metal z szacunkiem dla klasycznego rocka progresywnego, muzyki klasycznej, nie stroniąc od delikatnych folkowych wtrętów. Począwszy od rewelacyjnego debiutu "Orchid" z 1994 roku Opeth cały czas poszerza granice muzyki metalowej, a ich nowe płyty porównywane są zarówno do Pink Floyd, jak i do Mars Volta. Przełomowym momentem w karierze zespołu okazała się płyta "Blackwater Park", która powstała we współpracy ze Stevenem Wilsonem z Porcupine Tree. Ostatnim w dyskografii Opeth zamyka album "Watershed", który doczekał się pochwał od krytyków: "To ich najważniejszy album od wydanego w 1999 roku »Still Life«, a tytuł płyty - oznaczający punkt zwrotny - nie mógł być bardziej odpowiedni" - pisał serwis PopMatters, dając albumowi ocenę 9 na 10. Popularny serwis Allmusic.com stwierdził, że: "[…] płyta »Watershed« otwiera nowy rozdział w karierze Opeth - i to taki, który obiecuje więcej niż jej poprzedniczki", natomiast renomowany dziennik "The New York Times" pisał, że: »Watershed« jest tak różnorodne, że obejmuje zarówno brutalność death metalu, jak i dźwięki wiolonczeli i rożka angielskiego".
BIGELF
Big Elf to kwartet powstały w 1991 roku w Los Angeles z inicjatywy Damona Foxa (wokal, gitara, klawisze) i Richarda Antona (gitara basowa, śpiew). Muzyka zespołu jest wyjątkowo udanym połączeniem psychodelicznego rocka, stoner rocka, doom metalu, hard rocka, rocka progresywnego, a wszystko to podlane jest lekko glamrockową estetyką. Grupa zadebiutowała wydaną w 1995 roku EP-ką "Closer To Doom", dzięki której zdobyła spore uznanie na kalifornijskiej scenie klubowej. Kilkanaście lat później do tego materiału dotarła… Alicia Keys i zachwyciła się nim. "Big Elf to trochę Led Zeppelin, trochę Steviego Wondera, odrobina The Beatles - absolutnie szalona mieszanka. Bardzo lubię odkrywać artystów, którzy dotąd nie zostali zauważeni" - mówiła słynna piosenkarka. Dwa lata po EP-ce pojawił się długogrający debiut formacji, zatytułowany "Money Machine". Muzyka Big Elf od razu przypadła do gustu fanom w Europie, w szczególności w Skandynawii, gdzie zespół bardzo często koncertował. Ze Skandynawii pochodzi też dwóch muzyków z obecnego wcielenia - basista Duffy Snowhill i gitarzysta Ace Mark. Duża popularność zespołu w Szwecji zaowocowała kontraktem z tamtejszym oddziałem wytwórni Warner, która w 2002 roku wydała znakomity album "Hex". Płyta otrzymała maksymalną ocenę 10 punktów od recenzenta serwisu Blabbermouth. Ostatnim jak do tej pory albumem Big Elf jest "Cheat The Gallows" z 2008 roku. Materiał ukazał się nakładem wytwórni Custard Records, której właścicielką jest ceniona kompozytorka przebojów Linda Perry, w przeszłości dowodząca zespołem 4 Non Blondes.
UNEXPECT
Unexpect to zjawisko wyjątkowe w bogatej w znakomitych wykonawców Kanadzie. Septet z Montrealu łączy bowiem w swojej muzyce elementy black metalu, death metalu, prog metalu, klasycznego heavy metalu, muzyki klasycznej, opery, muzyki średniowiecznej, jazzu, electro, ambientu, noise'u, muzyki cygańskiej. Obecny wydawca zespołu określa jego muzykę jako "eksperymentalną, kosmiczną awangardę". Grupa powstała w 1996 roku, a trzy lata później własnym sumptem wydała debiutancki album "Utopia". Dzięki poczcie pantoflowej oraz umiejętnemu wykorzystaniu Internetu płyta spotkała się z dobrym przyjęciem również poza Kanadą, m.in. w Brazylii, Rosji czy aż na Filipinach. Kolejny materiał, EP-kę "We, Invaders" (2003), wydała niezależna kanadyjska Galy Records. Progres muzyków został zauważony przez specjalizującą się w wydawaniu alternatywnych odmian ciężkiego grania, nowojorską The End Records. Z jej logo ukazał się w 2006 roku drugi longplay "In A Flesh Aquarium". Unexpect przygotowuje obecnie materiał na trzeci album.
Info: Wydawnictwo Rock Serwis