ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
- 26.01 - Kraków
- 05.02 - Gdańsk
- 01.02 - Warszawa
- 04.02 - Kraków
- 07.02 - Poznań
- 08.02 - Kraków
- 09.02 - Warszawa
- 08.02 - Łódź
- 09.02 - Warszawa
- 21.02 - Gliwice
- 21.02 - Kraków
- 22.02 - Krosno
- 07.03 - Wrocław
- 08.03 - Zabrze
- 09.03 - Kraków
- 14.03 - Lublin
- 15.03 - Olsztyn
- 16.03 - Warszawa
- 17.03 - Białystok
- 21.03 - Gdynia
- 22.03 - Szczecin
- 23.03 - Poznań
- 01.03 - Warszawa
- 02.03 - Kraków
- 03.03 - Wrocław
- 06.03 - Kraków
- 07.03 - Warszawa
- 19.03 - Kraków
- 20.03 - Gdańsk
- 21.03 - Warszawa
- 28.03 - Białystok
 

Aktualności

04.02.2008 02:35 - Tobiasz Koprowski

SHOFAR: nowy projekt Mikołaja Trzaski na koncertach w Polsce

SHOFAR: nowy projekt Mikołaja Trzaski na koncertach w Polsce

Projekt Shofar to inspirowany twórczością muzyczną chasydów projekt jazzowy znakomitych instrumentalistów Rafaela Rogińskiego (gitara), Mikołaja Trzaski (saksofony) i Macia Morettiego (perkusja). Utwory pochodzą z przedwojennych badań muzykologicznych z terenów Ukrainy, Polski i Mołdawii. Są to najczęściej "niguny", czyli magiczne pieśni religijne, w niektórych przypadkach mające wprowadzać w trans oraz "frejlaksy", czyli utwory bardziej ludowe. Wszystko to jest połączone z tradycją jazzu free lat 60. Nie oznacza to jednak, że kompozycje Shofar, to zmuszające do refleksji, pełne powagi utwory. Wręcz przeciwnie. Muzyka trójki artystów jest żywa, pulsująca, energetyczna, często taneczna i wpadająca w ucho.


Mikołaj Trzaska - kompozytor, saksofonista, klarnecista basowy. Urodził się w 1966 roku w Gdańsku. Rozpoczął studia na ASP w Gdańsku na wydziale malarstwa. Zafascynowany jazzem lat sześćdziesiątych, szczególnie muzyką Johna Coltrane'a i Ornette'a Colemana, porzucił uczelnię i całkowicie poświęcił się muzyce. Współzałożyciel grupy Miłość, jeden z filarów tzw. sceny yassowej, lider Łoskotu. Współpracował m.in. z Lesterem Bowiem, Peterem Brötzmannem, Johnem Tchicaiem, Tomaszem Stańką, Noelem Akchoté oraz Joe Giardullo. Brał udział w nagraniu kilkudziesięciu płyt. Współpracował z duetem instrumentalno-kompozytorskim - Marcinem i Bartłomiejem Olesiami. Obecnie głównie koncertuje i nagrywa za granicą, tworząc międzynarodowe projekty, szczególnie z muzykami z Niemiec i Skandynawii. W 2004 roku powołał do życie trio z duńskimi muzykami Peterem Friisem Nielsenem i Peterem Ole Jorgensenem. 20 kwietnia w Kopenhadze ukaże się ich wspólna płyta „Volumen", wydana przez duńskie niezależne wydawnictwo Ninth World Music.


Raphael Rogiński - urodził się we Frankfurcie nad Menem. Od 13. roku życia gra na gitarze elektrycznej. Wykształcony jazzowo i klasycznie, edukację uzupełnił o muzykologię i etnomuzykologię. Od początków działalności twórczej skupiony jest przede wszystkim na improwizacji wynikającej z jazzu i na muzyce etnicznej i ludowej. Połączenie tych dwóch dróg jest wyznacznikiem jego twórczości. Jest kompozytorem i wykonawcą. Głęboko związany z kulturą żydowską, szuka jej miejsca w swojej działalności. Z tych poszukiwań wynikają dwa projekty, których jest liderem: Shofar i Cukunft. Wśród artystów, z którymi współpracował, są m.in.: Noel Akchoté, Frederic Blondy, Joe Giardullo, Axel Dorner, Thomas Lehn, a z polskiej sceny muzycznej: Emiter, Patryk Zakrocki, Tomasz Gwinciński, Daniel Pigoński, Konstanty Usenko. Wystąpił gościnnie na płytach: Djazzpora, Sztetlach, Broniewski, Meritum.


Macio Moretti - zaczynał jako basista Sleaze Image/Królowie Życia. Skończył jako perkusista Starych Singers i Baaby. Jest liderem zespołu Mitch&Mitch. Grał, nagrywał, koncertował w wielu krajach z różnymi interesującymi składami i muzykami, eksplorując obszary od grind/punkowych koktajli Mołotowa przez country po swobodną improwizację i pseudojazz. Współtworzy wytwórnie płytowe Lado ABC i Zgniłe Mięso Rekords. Zajmuje się również projektowaniem graficznym.

 

kolejne informacje:

Słuchaj nas na Spotify
ArtRock.pl RSS ArtRock.pl na Facebook.com
© Copyright 1997 - 2025 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.