ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
- 12.09 - Zabrze
- 13.09 - Poznań
- 14.09 - Warszawa
- 15.09 - Lublin
- 12.09 - Gliwice
- 14.09 - Kraków
- 15.09 - Warszawa
- 15.09 - Kraków
- 19.09 - Toledo
- 20.09 - Toledo
- 21.09 - Toledo
- 22.09 - Toledo
- 20.09 - Warszawa
- 24.09 - Warszawa
- 10.10 - Łódź
- 11.10 - Kraków
- 11.10 - Warszawa
- 11.10 - Olsztyn
- 12.10 - Warszawa
- 13.10 - Łomża
- 17.10 - Kołobrzeg
- 18.10 - Szczecin
- 11.10 - Warszawa
- 13.10 - Warszawa
- 14.10 - Gdańsk
- 15.10 - Warszawa
- 16.10 - Poznań
- 15.10 - Kraków
- 16.10 - Warszawa
- 17.10 - Gdańsk
- 18.10 - Warszawa
- 19.10 - Kraków
- 17.10 - Katowice
- 19.10 - Wrocław
- 20.10 - Warszawa
- 21.10 - Kraków
- 22.10 - Gdańsk
- 21.10 - Warszawa
- 23.10 - Warszawa
- 24.10 - Gdańsk
 

Aktualności

26.01.2024 15:00 - Mariusz Danielak

The Amazing i Michał Łapaj dołączają do składu Ino-Rock Festival 2024

The Amazing i Michał Łapaj dołączają do składu Ino-Rock Festival 2024

Tegoroczny Ino-Rock Festival w Inowrocławiu odbędzie się w dniach 23-24 sierpnia. Szesnasta edycja wydarzenia będzie wyjątkowa - w tym roku przeistacza się ono w dwudniowe święto wyrafinowanej muzyki. Kilka dni temu poznaliśmy dwóch pierwszych artystów imprezy - Eivor Pálsdóttir oraz lidera Madrugady, Siverta Hoyema (24 sierpnia), dziś ujawniono kolejne dwie gwiazdy, którymi będą The Amazing i Michał Łapaj. Poniżej prezentujemy biografie ogłoszonych wykonawców.

THE AMAZING
 
The Amazing to szwedzka grupa założona w 2009 roku, znana z unikatowej mieszanki psychodelicznego rocka, folku i dźwięków inspirowanych progresją. Zespół tworzy pięciu muzyków: Christoffer Gunrup (wokal, gitara), Reine Fiske (gitara), Fredrik Swahn (gitara, instrumenty klawiszowe), Alexis Benson (bas) oraz Moussa Fadera (perkusja).
 
Christoffer Gunrup gra muzykę przez całe życie… "Grałem na perkusji, trąbce i gitarze od najmłodszych lat, ale nie byłem w tym dobry. Na uniwersytecie miałem zespół, który wydał cztery albumy jako Granada". Zespół znany był z powolnego tempa, rozmarzonych piosenek i szczerego wokalu Anny Järiven. Komponowali wspólnie, ale Gunrup pisał też własne piosenki. "Kiedy Granada została założona, zacząłem też tworzyć coś tam na boku i zrozumiałem, że tylko wtedy piosenki brzmią tak, jak to sobie wymyśliłem”. Gunrup zwerbował gitarzystę Reinego Fiske i perkusistę Fredrika Björlinga i zaczęli grać na potańcówkach. "Ja grałem na gitarze, Reine na basie i koniec końców skończyłem też z mikrofonem przy twarzy. Nigdy wcześniej nie śpiewałem!". Kiedy grupa potrzebowała nazwy, Fiske zaproponował The Amazing, England 1969! Wyobraził sobie zespół jako mało znane trio grające na jakimś nieznanym festiwalu w Anglii w 1969 roku. "Wszystkie nazwy zespołów to bzdury" - mówi Gunrup - "ale jeśli lubisz muzykę, każda nazwa jest w porządku". W 2009 roku The Amazing został oficjalnie uformowany i pod wpływem klasyków rocka, takich jak Pink Floyd, Neil Young i Nick Drake, starał się stworzyć klimatyczną i introspektywną muzykę, która rezonowałaby ze słuchaczami na głębokim poziomie emocjonalnym. Debiutancki album grupy ukazał się w 2009 roku, zdobywając uznanie krytyków za swoje senne i eteryczne pejzaże dźwiękowe. Album pokazał zdolność muzyków do tworzenia skomplikowanych melodii i bogatych harmonii, przy wykorzystaniu elementów szwedzkiej muzyki folkowej. Od samego początku było jasne, że The Amazing ma coś naprawdę wyjątkowego do zaoferowania światu muzyki. W ciągu kolejnych lat The Amazing kontynuowali wydawanie wysoko ocenianych przez krytyków albumów, z których każdy ukazywał ich rozwój i ewolucję jako muzyków. Drugie pełnowymiarowe wydawnictwo, "Gentle Stream", opublikowane w 2011 roku, jeszcze bardziej ugruntowało ich reputację. Kolejne albumy - "Picture You" (2015), "Ambulance" (2016) i „In Transit” (2018) potwierdziły klasę muzyków. Eksperymentowali z nowymi pomysłami muzycznymi i włączyli elementy jazzu i prog-rocka do swoich kompozycji, co zaowocowało bardziej złożonym i wielowarstwowym brzmieniem.
 
W trakcie swojej kariery The Amazing zyskał również reputację dzięki hipnotyzującym występom na żywo. Zdolność muzyków do bezproblemowego odtworzenia studyjnego brzmienia przyniosła im rzeszę oddanych fanów i pozwoliła na intensywne trasy koncertowe po całej Europie i Stanach Zjednoczonych. Muzyka The Amazing została doceniona za jej zdolność do przenoszenia słuchaczy do innego świata, zanurzania ich w dźwiękowym krajobrazie, który jest zarówno hipnotyzujący, jak i piękny. Aktualnie zespół nagrywa nowy album z którego zaprezentował już światu dwa single. W sierpniu pojawi się w Polsce po raz pierwszy! Zagra w piątek 23 sierpnia na festiwalu Ino-Rock.
 
SKŁAD ZESPOŁU
Christoffer Gunrup (wokal, gitara)
Reine Fiske (gitara)
Fredrik Swahn (gitara, instrumenty klawiszowe)
Alexis Benson (bas)
Moussa Fadera (perkusja).
 
DYSKOGRAFIA
The Amazing (2009)
Wait For A Light To Come (mini LP) (2010)
Gentle Stream (2011)
Picture You (2015)
Ambulance (2016)
In Transit (2018)
 
W INTERNECIE
 
MICHAŁ ŁAPAJ
 
Michał Łapaj to wybitny muzyk i kompozytor, najbardziej znany jako klawiszowiec zespołu Riverside. Urodził się 3 marca 1982r. w Warszawie, a swoją pasję do muzyki odkrył już w bardzo młodym wieku. Jest samoukiem. Naukę gry na instrumentach klawiszowych rozpoczął w wieku 4 lat. Chcąc rozwijać swój warsztat uczęszczał do Instytutu Szkolenia Organistów w Warszawie i Autorskiej Szkoły Muzyki Rozrywkowej i Jazzu im. Krzysztofa Komedy. W miarę doskonalenia swoich umiejętności zaczął eksperymentować z różnymi dźwiękami i stylami, czerpiąc inspirację z muzyki klasycznej, rocka, jazzu i rocka progresywnego. W 2003 roku Michał zasilił szeregi polskiego zespołu Riverside, który już wcześniej zyskał uznanie dzięki unikatowemu brzmieniu i skłaniającym do myślenia tekstom. Jego dołączenie do zespołu wniosło nowy wymiar do muzyki. Jego gra na instrumentach klawiszowych doskonale uzupełniała klimatyczny i melodyjny styl zespołu. Łapaj odegrał kluczową rolę w kształtowaniu brzmienia grupy i ustanowieniu jej jednym z najbardziej wpływowych zespołów rocka progresywnego swoich czasów. W trakcie swojej kariery muzyk odegrał istotną rolę w tworzeniu wielu albumów Riverside, żeby wymienić choćby „Second Life Syndrome”, "Rapid Eye Movement", „Anno Domini High Definition”"Shrine of New Generation Slaves", "Love, Fear and the Time Machine", „Wasteland” i „ID.Entity”.
 
Oprócz pracy z Riverside, Łapaj współpracował z innymi znanymi muzykami i zespołami, m.in. Leash Eye, Behemoth, Antigama, Lunatic Soul i Tangerine Dream. W 2021r. na rynku ukazał się długo oczekiwany debiutancki album artysty zatytułowany "Are You There". Album składa się zarówno z utworów instrumentalnych, jak i piosenek. Zawiera dużo przestrzennego klimatu, a fani post-rocka, ambientu i muzyki elektronicznej z pewnością znajdą tu coś dla siebie. Płyta jest różnorodna, a zarazem spójna, przepełniona emocjami, melancholią i mrokiem. Próbuje znaleźć odpowiedź na pytanie, co się z nami dzieje, gdy nie rozumiemy się nawzajem i błądzimy między tym, co zostało powiedziane, a tym, co pozostało niewypowiedziane. Na płycie wokalnie udzielają się Mick Moss - lider i wokalista brytyjskiego zespołu Antimatter - oraz Bela Komoszyńska, kobieca siła stojąca na czele polskiego zespołu Sorry Boys. Łapajowi zależało na uzyskaniu jak najlepszego i najcieplejszego brzmienia, dlatego gra głównie na analogowych, tzw. "żywych" instrumentach klawiszowych - organach Hammonda, fortepianie, pianinie Rhodes czy starych analogowych syntezatorach. Wszystkie je można usłyszeć na płycie w doskonałej jakości. Na płycie wszystkie instrumenty oprócz perkusji zostały nagrane przez Michała. W sekcji rytmicznej na perkusji zagrał Artur Szolc (Annalist, Inside Again, Music Inspired By…)).
 
W 2023r. poza aktywnością w Riverside, Michał Łapaj zajęty był pracą nad ścieżką dźwiękową do gry "The Arbor" wraz z utalentowanym zespołem Symbiotic Labs. „Obserwowanie rozwoju produkcji gry, obserwowanie narodzin nowych światów i współpraca z tak wieloma utalentowanymi osobami, z których każda wnosi swoje unikalne umiejętności, jest naprawdę inspirująca. Cieszę się, że mogę być częścią tej podróży i jestem naprawdę wdzięczny za możliwość udziału w tym niesamowitym projekcie.
 
Poświęcenie Łapaja swojemu rzemiosłu i jego niezachwiana pasja do tworzenia innowacyjnej i porywającej muzyki ugruntowały jego pozycję jako jednego z najbardziej szanowanych klawiszowców w gatunku rocka progresywnego. Jego wkład w przemysł muzyczny nadal inspiruje i wpływa na aspirujących muzyków na całym świecie. W miarę jak muzyczna podróż Michała Łapaja ewoluuje, fani z niecierpliwością oczekują na kolejny rozdział w jego karierze, chcąc być świadkami jego ciągłego rozwoju. Michał Łapaj zaprezentuje się wraz z zaproszonymi gośćmi na festiwalu Ino-Rock w sobotę 24 sierpnia 2024.
 
DYSKOGRAFIA
albumy solowe:
Are You There (2021)
Sessions (2022)
 
albumy z zespołem Riverside (wybrana dyskografia):
Second Life Syndrome (2005)
Rapid Eye Movement (2007)
Anno Domini High Definition (2009)
Shrine Of New Generation Slaves (2013)
Love, Fear And The Time Machine (2015)
Wasteland (2018)
ID.Entity (2023)

Bilety trafią do sprzedaży 29 stycznia i będą dostępne w sklepie www.rockserwis.pl.

 

kolejne informacje:

ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2024 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.