ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
- 22.02 - Warszawa
- 23.02 - Kraków
- 22.02 - Wrocław
- 23.02 - Poznań
- 24.02 - Bydgoszcz
- 25.02 - Warszawa
- 23.02 - Częstochowa
- 24.02 - Łódź
- 01.03 - Wrocław
- 24.02 - Wrocław
- 25.02 - Chorzów
- 01.03 - Kraków
- 07.03 - Wschowa
- 08.03 - Zielona Góra
- 09.03 - Szczecin
- 10.03 - Gorzów
- 24.02 - Przybysławice
- 25.02 - Poznań
- 27.02 - Łódź
- 29.02 - Łódź
- 29.02 - Wrocław
- 01.03 - Gdańsk
- 01.03 - Sopot
- 01.03 - Bydgoszcz
- 08.03 - Kraków
- 08.03 - Gdynia
- 09.03 - Warszawa
- 10.03 - Przeciszów
- 09.03 - Kraków
- 10.03 - Lublin
 

Aktualności

08.11.2023 14:53 - Mariusz Danielak

Płyta ze ścieżką dźwiękową do filmu „Chłopi” już w sprzedaży

Płyta ze ścieżką dźwiękową do filmu „Chłopi” już w sprzedaży

Muzyka do filmu, która bije rekordy BOX OFFICE - to dzieło Łukasza L.U.C. Rostkowskiego i Rebel Babel Film Orchestra. Ścieżka dźwiękowa do malowanej adaptacji „Chłopów", która powalczy o Oscara, teraz dostępna na płycie CD z ludowymi wycinankami i dodatkowymi utworami w sklepach muzycznych w całej  Polsce!

Album ten powalczy o nominację do Oscara w kategorii muzyka – Best Original Score. Płyta w wersji fizycznej zawiera aż 24 utwory – o 3 więcej niż jego wersja streamingowa. "Koniec Lata" to drugi singiel z malowanej adaptacji „Chłopów", który nawiązuje do symbolizujących 4 pór roku.

Do prac nad tym utworem L.U.C. & Rebel Babel Film Orchestra zaprosili Kwiat Jabłoni, Belę Komoszyńską i Karolinę Skrzyńską. Singiel nawiązuje do piękna i różnorodności lata, stanowiąc jedną z czterech pór roku, które łączą się w albumie, tworząc muzyczną podróż.

A pierwszy singiel zatytułowany „Jesień - Tańcuj", bije rekordy popularności (ponad 2 miliony odtworzeń)! Na płycie pojawiło się wielu znanych artystów: m.in. Kayah, Dagadana, Laboratorium Pieśni, Sutari, Tęgie Chłopy, Bela Komaszyńska, zespół Lor, Maria Pomianowska, Apolonia Nowak, T.ETNO, ale także ukraińscy artyści (Chór Vyrij) i białoruski dudziarz Vital Voronau. Muzyka do Chłopów stworzona została prawie wyłącznie na autentycznych instrumentach historycznych.

Na okładce albumu wykorzystano projekt plakatu filmowego „Chłopi" autorstwa DK Welchman i Michała Janickiego oraz obraz Małgorzaty Kużnik. Wewnątrz okładki znaleźć można setki miniatur z kadrów filmu "Chłopi". Dodatkowo, rewers płyty ozdabiają obrazy autorstwa Lesia Lotysh i Jeleny Vezmar. Najbardziej charakterystycznym elementem albumu są jednak wycinanki przygotowane przez Michała Janickiego, które nadają płycie wyjątkowy wygląd i klimat.

 Amerykański The Hollywood Times napisał o muzyce po premierze filmu w Los Angeles: "Łukasz "L.U.C." Rostowski stworzył ścieżkę dźwiękową, która wprowadza folkowy klimat do filmu, nadając mu rustykalny, tradycyjny dźwięk. Pulsujący i melancholijny soundtrack przywodzi na myśl ścieżkę dźwiękową do gry wideo osadzonej w polskiej kulturze, takiej jak 'Wiedźmin 3'. Każda z czterech pór roku pełni rolę punktu kontrolnego, co pozwala na ustanowienie narracji jako zestawu czterech obrazów, każdy opisujący fazę historii miasteczka i głównej bohaterki, Jagny."

„Koniec Lata" łączy trzy niezwykłe kobiece wokale z dźwiękami mandoliny Jacka Sienkiewicza, tworząc niezapomniane brzmienie, które towarzyszy finałowej scenie filmu. To najbardziej współczesny utwór w filmie, ale tak jak i cały soundtrack nagrany głównie za pomocą instrumentów historycznych i akustycznych.

Podobnie jak Reymont wykorzystał prosty chłopski język do stworzenia pięknej słownej katedry barokowego stylu, L.U.C. zbudował bogatą muzykę filmową i transową, opartą na autentycznych brzmieniach ludowych instrumentów inspirowanych polską muzyką korzeni. Naturalizm przejawia się w brzmieniu, a impresjonizm, który wybrzmiewa w opisach natury Reymonta, znajduje swoje wyrażenie poprzez współczesną formę produkcyjną  i porywające emocje. W nowoczesny sposób wykorzystano tu brzmienie takich instrumentów jak tuba czy akordeon, z którymi L.U.C. eksperymentował od wielu lat. To wszystko jest częścią międzynarodowej orkiestry Rebel Babel Film Orchestra, którą L.U.C. założył w 2016 roku. Ta nieograniczona orkiestra orkiestr połączyła już ponad 11 000 muzyków z 20 krajów!

Łukasz L.U.C. Rostkowski wyraził swoje emocje wobec projektu, mówiąc:

"Ścieżka dźwiękowa do 'Chłopów' to dla mnie piękny prezent na 20 lecie twórczości. Wielka przygoda tworzona z niezwykle utalentowaną ekipą filmowców oraz muzyków, kapel, zespołów i solistów. Chciałem stworzyć szerokie kompendium słowiańskiej muzyki folkowej w nawiązaniu do międzynarodowego charakteru tej produkcji. Z całego serca dziękuję DK Welchman & Hugh Welchmanowi za 4 lata akademii filmowej. Zaprosiliśmy tu wielu różnych muzyków, którzy od lat poświęcają się z wielkim oddaniem muzyce tradycyjnej. Spotkaliśmy tu folk z muzyką filmową i transową,  Idea Rebel Babel polega na angażowaniu lokalnych muzyków, więc przy okazji koncertów chcemy zapraszać kolejne niezwykłe kapele i regionalne zespoły pieśni i tańca, które będą mogły zaprezentować swoje regionalne brzmienia."

Łukasz L.U.C. Rostkowski - producent muzyczny, wokalista, kompozytor, autor tekstów oraz reżyser wideoklipów i koncertów, nagrodzony m.in. Paszportem Polityki, Mateuszem Trójki, Wrocławską Nagrodą Muzyczną, nagrodą Ale Sztuka, Ślizgerem, Brylantami Dolnośląskimi i dwukrotnie Yachem, oraz okrzyknięty przez dziennikarzy Artystą XXI wieku.

Album digitalowy, który swoją premierę miał 27 października składa się 21 kompozycji autorstwa Łukasza L.U.C. Rostkowskiego i Rebel Babel Film Orchestra.

Pierwsze ręcznie namalowane kadry można zakupić w sklepie internetowym:  https://shop.thepeasantsmovie.com.

Dla tych, którzy zostali oczarowani muzyką z filmu "Chłopi", istnieje okazja, aby usłyszeć ją na żywo! Już za chwilę rusza także trasa koncertowa, na której usłyszeć będzie można muzykę z filmu w najróżniejszych składach i konfiguracjach - czasem w formie widowiska z multimedialnym ożywionym malarstwem, animacjami i filmami przedstawiającymi kilkuletnią pracę nad tym wyjątkowym projektem.

Koncerty:

18.11.2023 - Warszawa - Filharmonia Narodowa – Eufonie

13.01.2024 – Wrocław  - NFM

23.03.2024 – Poznań – Sala Ziemii

21.04.2024 – Lublin

22.04.2024 - Łódź

 

kolejne informacje:

ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2024 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.