ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 

Aktualności

28.02.2020 17:38 - Mariusz Danielak

Oum w ramach Dźwięków Świata w Wytwórni

Oum w ramach Dźwięków Świata w Wytwórni

Za sprawą tej artystki zapowiada się naprawdę wyjątkowy Dzień Kobiet w Wytwórni. 8 marca gościć będziemy marokańską wokalistkę Oum – będzie to jej pierwszy koncert w naszym kraju. Oum tworzy muzykę szczerą i poruszającą, bardzo zróżnicowaną gatunkowo. Afrykańskie i arabskie brzmienia mieszają się z jazzem i soulem. Jej utwory przepełnia zmysłowość i pewien rodzaj uduchowienia. W warstwie lirycznej artystka dotyka ważnych tematów społecznych, między innymi sytuacji kobiet i ich praw. Na koncercie w Wytwórni usłyszymy między innymi utwory z najnowszej płyty Oum zatytułowanej „DABA” (pol. „Teraz”), która zachęca nas do pełniejszego, bardziej odpowiedzialnego życia w teraźniejszości i jest apelem do podjęcia działań w kwestii zagrożonej natury, statusu kobiet czy losów migrantów.

Oum,właściwie Oum El Ghaït Benessahraoui, to urodzona w 1978 w Casablance marokańska artystka, wokalistka i songwriterka, obdarzona niezwykle silnym, uwodzicielskim głosem. Swoją muzyką Oum chce nieść nadzieję w niespokojnym świecie, ponad podziałami. Jej utwory przepełnia zmysłowość i pewien rodzaj uduchownienia. Ta twórczość jest szczera, poruszająca i pełna zaangażowania społecznego, a przede wszystkim niezwykle oryginalna – tradycyjne, orientalne melodie łączą się ze współczesnością elektronicznych brzmień. W utworach Oum znajdziemy inspiracje jazzem, soulem, muzyką gospel i melodiami afrykańskimi, tradycyjną muzyką marokańską oraz rytmami Gnawy czy Hassani – słusznie więc artystka otrzymała tytuł ambasadorki kultury marokańskiej i nazywana jest marokańską divą. W wywiadach Oum zawsze podkreśla piękno i eklektyzm kulturowy miejsca, z którego pochodzi: „Pochodzę z Maroka, a w tym kraju jest tyle rzeczy kulturalnych i muzycznych. Jest trochę Afryki, trochę wpływów arabskich, orientalizm, a także trochę Berberów. Zależy mi na różnorodności”.

Twórczość Oum jest wyjątkowa nie tylko ze względu na warstwę muzyczną, ale również teksty, w których dotyka istotnych tematów – jak choćby na  najnowszym albumie „DABA” (pol. „Teraz”) nagranym w  Berlinie w sierpniu 2019 roku. Album ten stanowi apel do ludzi, by podjęli działania w kilku istotnych kwestiach: zagrożonej natury, losów migrantów czy statusu kobiet na świecie. Zachęca do pełniejszego, bardziej odpowiedzialnego życia w teraźniejszości. Artystka wierzy, że można pokonać bariery kulturowe stojące na przeszkodzie do zjednoczenia ludzi.

Bilety na to wydarzenie są do nabycia w tym miejscu.

 

kolejne informacje:

ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2023 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.