ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 

Aktualności

15.02.2020 21:46 - Mariusz Danielak

Czasówka trzech koncertów Leprous

Czasówka trzech koncertów Leprous

Już za kilka dni na trzy koncerty do Polski przybędzie norweska formacja Leprous. Towarzyszć jej będą Francuzi z Klone oraz Norwegowie z Maraton. Zespoły wystąpią kolejno w Krakowie (20.02), Warszawie (21.02) i Gdańsku (22.02). Tak wygląda czasówka koncertów.

18:30 - Drzwi
19:30-20:00 - Maraton
20:15-21:00 - Klone
21:30-... - Leprous

LEPROUS (Norwegia) progmetal: Znakomita progmetalowa formacja Leprous powstała w 2001 roku w niewielkim norweskim miasteczku Notodden. Pochodzi z niego lider legendarnego Emperor Ihsahn, z którym progemtalowi muzycy niejednokrotnie współpracowali. Od początku głównymi siłami napędowymi Leprous są wokalista Einar Solberg oraz gitarzysta Tor Oddmund Suhrke. Leprous to fantastyczne umiejętności, niebanalne pomysły na kompozycje oraz wyjątkowy klimat utworów i erudycja muzyków. Bo choć zalicza się norweską kapelę do progmetalu, inspiracje czerpie ona, chociażby metalu, symfonicznego i alternatywnego rocka. Norwegowie świetnie wykorzystują orkiestracje i nowoczesną elektronikę. Lubią i umieją eksperymentować, co słychać na każdej z dotychczas wydanych płyt. Od 2017 roku skład Leprous jest stabilny i obok dwójki liderów uzupełniają go: kapitalny bębniarz Baard Kolstad, basista Simen Børven oraz drugi gitarzysta Robin Ognedal.

KLONE (Francja) atmosferyczny rock, rock progresywny: Francuska odpowiedź na Anathemę?! Owszem, można do powstałej w 1999 roku w znanym ze słynnej bitwy mieście Poitiers formacji Klone taki skrót myślowy zastosować, aczkolwiek byłoby to dla Francuzów nieco krzywdzące. Zespół kierowany przez gitarzystę Guillaume'a Bernarda to coś więcej niż tylko muzyka kojarząca się z grupą braci Cavanagh. Klone wychodził od brzmień, którym bliżej do atmosferycznego, progresywnego metalu. Pozostał wierny estetyce progresu, skręcając jedynie z czasem w nieco bardziej rockową, klimatyczną stronę. Kosmiczną wręcz. Sami powiedzieli kiedyś, że chcą, aby ich muzyka oddziaływała również w kosmosie. Z tym kosmicznym oddziaływaniem można się na razie chyba wstrzymać, ale trudno zaprzeczyć, że w utworach Francuzów jest coś futurystycznego i przestrzennego, co pozwala wykroczyć wyobraźni słuchacza poza naszą planetę. Muzyka Klone ma w sobie coś z rodaków z Gojiry, norweskiego Leprous, czy wspomnianej Anathemy, która ma na koncie współpracę z wytwórnią Kscope, podobnie jak Francuzi. I jest pełna duszy, co podkreśla Bernard, rozczarowany brakiem tejże u tak wielu współczesnych zespołów rockowych. W tekstach zadają poważne pytania, chociażby o sens egzystencji, o to, czym jest duch, czym materia, co się dzieje po śmierci itp. Od 2012 roku towarzyszami Guillaume'a w zespole są: Yann Ligner (wokal), Aldrick Guadagnino (gitara), Martin Weill (perkusja) i Jonathan Joly (gitara basowa). W studiu wspomaga ich jeszcze Matthieu Metzger, który gra na saksofonie i odpowiada za sample.

MARATON (Norwegia) pop progresywny: Pochodzą z Oslo. Jako tych, którzy mieli na nich wpływ, muzycy Maraton podają legendarnych rodaków z A-ha, jeszcze nie legendarnych, ale z pewnością uznanych rodaków z Leprous, a także angielskich gigantów rocka z Muse. Maraton tworzą Frank Røe, Fredrik Bergersen Klemp, Vegard Liverød, Jon Vegard Næss i Magnus Johansen. Zespół założyli w 2010 roku z zamiarem tworzenia muzyki energetycznej, chwytliwej i jednocześnie bardzo wymagającej, na co ich zdaniem nie poważył się do tej pory żaden norweski wykonawca. Tworzone przez siebie dźwięki określili mianem progresywnego popu. Czym się to tak naprawdę je, można sprawdzić, chociażby na wydanej przez Indie Recordings w 2019 roku płycie "Meta" albo na licznych singlach i mini-albumach.

 
 

kolejne informacje:

Słuchaj nas na Spotify
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2024 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.