ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
- 21.11 - Warszawa
- 22.11 - Bydgoszcz
- 23.11 - Poznań
- 24.11 - Katowice
- 21.11 - Katowice
- 21.11 - Siemianowice Śląskie
- 22.11 - Olsztyn
- 23.11 - Gdańsk
- 24.11 - Białystok
- 27.11 - Rzeszów
- 28.11 - Lublin
- 29.11 - Kraków
- 01.12 - Warszawa
- 22.11 - Żnin
- 23.11 - Koszalin
- 24.11 - Gdynia
- 29.11 - Olsztyn
- 22.11 - Poznań
- 23.11 - Łódź
- 24.11 - Piekary Śląskie
- 23.11 - Warszawa
- 24.11 - Wrocław
- 26.11 - Kraków
- 27.11 - Poznań
- 24.11 - Warszawa
- 24.11 - Kraków
- 25.11 - Poznań
- 26.11 - Kraków
- 26.11 - Warszawa
- 30.11 - Warszawa
- 30.11 - Kraków
- 30.11 - Sosnowiec
- 03.12 - Gdańsk
- 04.12 - Wrocław
- 05.12 - Kraków
- 06.12 - Warszawa
- 04.12 - Poznań
- 05.12 - Warszawa
- 06.12 - Kraków
- 06.12 - Jarosław
 

monografie

12.02.2015

GWIAZDY METAL HAMMER FESTIVAL 2015 - PROG EDITION

GWIAZDY METAL HAMMER FESTIVAL 2015 - PROG EDITION 27 czerwca w katowickim Spodku odbędzie się Metal Hammer Festival. Siódma odsłona festiwalu odbędzie się po raz pierwszy pod szyldem „Prog Edition”...

DREAM THEATER - początki zespołu sięgają 1985 roku, kiedy to przyjaciele z Berklee School Of Music - John Petrucci, John Myung oraz Mike Portnoy, stwierdzili, że istnieje muzyka, którą lubią i którą wspólnie chcieliby grać. Do współpracy zaprosili starego przyjaciela ze szkolnej ławy, klawiszowca Kevina Moore’a i założyli grupę o nazwie Majesty. Dwa lata później dołączył do nich wokalista Charlie Dominici i tak - po zmianie nazwy - narodził się Dream Theater. Po prawie 30 latach istnienia, zmianach składu, Dream Theater to nadal jeden z najważniejszych zespołów rockowych, bez trudu zapełniający największe hale na całym świecie. Ich ostatni studyjny album z 2013 roku zatytułowany po prostu "Dream Theater" sprawił, że Amerykanie znów znaleźli się na prog-metalowym szczycie. Album uzyskał świetne wyniki sprzedaży (m.in. 7. miejsce na liście "Billboardu") i został entuzjastycznie przyjęty podczas trasy koncertowej, w ramach której aż dwukrotnie pojawił się w Polsce. "Każdy album jest okazją, by zacząć na nowo" – tak o albumie "Dream Theater" z 2013 roku  mówił gitarzysta John Petrucci -"Zbudować coś lub ulepszyć na bazie tego, co ewoluowało od lat lub stworzyć coś totalnie przełomowego. To pierwszy w naszej karierze album zatytułowany nazwą zespołu i nie przychodzi mi do głowy żaden silniejszy argument potwierdzający naszą muzyczną i twórczą tożsamość. W pełni wykorzystaliśmy wszystkie elementy, które sprawiają, że Dream Theater jest zespołem wyjątkowym - od epickich i pełnych napięcia po nastrojowe i pełne filmowego rozmachu." Nowy, jeszcze niezatytułowany album Dream Theater zapowiadany jest na jesień 2015. Prace w studio ruszają już w lutym!

Dream Theater:
James LaBrie – wokal
John Myung – gitara basowa
John Petrucci – gitara elektryczna, wokal
Jordan Rudess – instrumenty klawiszowe
Mike Mangini – perkusja

RiversideRIVERSIDE to jeden z najważniejszych polskich zespołów wykonujących muzykę z pogranicza rocka i metalu progresywnego. Zadebiutowali w 2003 roku albumem „Out of Myself”. Płyta przysporzyła zespołowi sporo popularności w Polsce, w tym za sprawą nagrania "Loose Heart" notowanym na Liście Przebojów Programu Trzeciego Polskiego Radia. Ich piąta i jak dotąd ostatnia płyta, „Shrine of New Generation Slaves” z  2013 roku, odniosła olbrzymi sukces nie tylko w Polsce ale przede wszystkim zagranicą. Album dotarł do 2. miejsca zestawienia OLiS czyli najlepiej sprzedających się płyt w Polsce oraz trafił na listy przebojów w Niemczech, Belgii, Szwajcarii,Holandii i Finlandii. Promocja płyty wiązała się również z najdłuższą w historii zespołu trasą koncertową, w ramach której Riverside zagrał nie tylko w niemal wszystkich krajach europejskich, ale również w Meksyku oraz Stanach Zjednoczonych. Ostatni, setny koncert odbył się w Studiu im. Agnieszki Osieckiej Programu 3 Polskiego Radia. „Love, Fear and the Time Machine” - tak będzie brzmiał tytuł szóstej studyjnej płyty Riverside, której premiera przewidziana jest na przełom sierpnia i września tego roku. Zespół zakończył niedawno komponowanie materiału i jak zapowiada, spodziewać możemy się wielu niespodzianek: „Szósta płyta, sześć słów w tytule i sześćdziesiąt minut nowej muzyki, tyle mniej więcej będzie trwał nowy album. Nie będziemy grali już hard rocka” - śmieje się wokalista, Mariusz Duda - „Teraz będzie bardzo dużo melodii ubranych w zupełnie inne klimaty. Zmieniamy się jako zespół, dojrzewamy, przede wszystkim chcemy jednak nagrywać różne płyty, których się świetnie słucha. A nowy album będzie jak haust świeżego powietrza, kompletnie inny niż wszystko, co było do tej pory”. Riverside wejdzie do studia nagraniowego już w marcu. Fani będą mogli śledzić postępy pracy nad nową płytą na specjalnie do tego stworzonym profilu na Instagramie. (www.instagram.com/riversideband.pl). Premiera płyty zaplanowana jest na przełom sierpnia i września.

Riverside:
Mariusz Duda – bas/wokal
Piotr Grudziński – gitara
Piotr Kozieradzki – perkusja
Michał Łapaj – instrumenty klawiszowe

EVERGREY to szwedzka grupa muzyczna grająca połączenie gothic metalu z progresywnym metalem. Zespół został założony w 1996 roku, a swój pierwszy album, „The Dark Discovery”, wydał dwa lata później, 1998 roku. Wszystkie kolejne płyty były przynamniej w pierwszej dwudziestce sprzedaży w Szwecji, a dwa z nich trafiły nawet do pierwszej dziesiątki! Numerem jeden było ich DVD „A Night to Remember”, które królowało przez cztery tygodnie oraz zostało nominowane do nagrody Grammy. Zespół znany jest doskonale ze swoich mrocznych tekstów. I tak na przykład tematyka albumu „In Search of Truth” koncentruje się na paranoi i porwaniach przez Obcych, płyta „The Inner Circle” opowiada o wykorzystywaniu dzieci, kultach i religii. W tekstach na „Recreation Day” znajdziemy z kolei tematy śmierci, żałoby i samobójstwa, po strach i cierpienie, mające związek z tematem przewodnim albumu, którym jest zmienianie samego siebie. Najnowszy album grupy zatytułowany „Hymns for the Broken” (2014), to ich dziewiąte studyjne wydawnictwo. Utworem promującym płytę jest „King Of Errors”, do którego zespół zarejestrował teledysk.

Evergrey:
Tom S. Englund – wokal, gitara
Henrik Danhage – gitara, chórki
Rikard Zander – klawisze, chórki
Jonas Ekdahl - perkusja
Johan Niemann – gitara basowa, chórki

TIDES FROM NEBULA - zespół został założony w 2008 roku. Ich debiutancki album  zatytułowany "Aura" to 50 minut energetycznej, przestrzennej i przede wszystkim bardzo emocjonalnej gitarowej muzyki instrumentalnej. Album, wydany w marcu 2009 roku, został bardzo entuzjastycznie odebrany zarówno przez krytyków jak i słuchaczy, a także zebrał wyśmienite noty w prasie polskiej i zagranicznej. Tygodnik Przekrój w muzycznym podsumowaniu roku 2009 uznał album „Aura” jako jeden z 10 najlepszych polskich albumów roku. Miesięcznik Teraz Rock z kolei umieścił zespół w swoim zestawieniu na czwartym miejscu najlepszych debiutów w Polsce w 2009 roku. „‘Aura’ to niewiarygodnie poruszający, emocjonalny album, choć nie pada tu ani jedno słowo. To dźwięki przestrzenne, jakby ze zupełnie innej planety.” – taką recenzję wystawiło płycie pismo Audio Magazine. W krótkim czasie zespół stał się najważniejszym polskim zespołem post-rockowym i jednym z najlepszych polskich „towarów eksportowych”. Zyskał też opinię wyśmienitego zespołu koncertowego. Pismo Guitarist Magazine: „Mało jest chyba obecnie w naszym kraju zespołów, które grają tak zaangażowane koncerty jak oni. Sprawiali wrażenie niezwykle przeżywających grane przez sobie utwory, swoim zachowaniem, choreografią i przede wszystkim generowanymi przez siebie dźwiękami wręcz hipnotyzowali publikę.” Drugi album formacji  “Earthshine” ukazał się w maju 2011 roku. By odciąć się od codziennego otoczenia, część kompozycji muzycy stworzyli w górach, w nowym, inspirującym otoczeniu. Do realizacji całego przedsięwzięcia przyłączył się, w roli producenta, Zbigniew Preisner. Jego odmienne spojrzenie na kompozycje zespołu, pozwoliły muzyce Tides From Nebula osiągnąć nowy wymiar. Nową płytę docenił zespół Riverside, który zaprosił Tides From Nebula do uczestniczenia w ich europejskiej trasie koncertowej. Przez kolejne półtora roku zespół skoncentrował się na promowaniu albumu i koncertów (łącznie ok. 100). Swoją główną uwagę muzycy skupili na promocji  poza Polską, co zaowocowało koncertami w całej Europie. Zespół odwiedził po raz pierwszy Moskwę, gdzie zagrał przed 600 osobową publicznością. Pobił swój frekwencyjny rekord w Sofii, gdzie na koncert zabrakło biletów. W międzyczasie, w maju 2012 roku wydał ponownie zmiksowaną i zremasterowaną debiutancką płytę „Aura”. Na  początku 2013 roku, zespół skupił się na pisaniu kolejnego materiału. Nowe inspiracje oraz fascynacje po raz kolejny poprowadziły zespół w nowe brzmienia, czego efektem było zaproszenie do współpracy Christera Andre Cederbera, producenta płyty "Weather Systems" zespołu Anathema. W czerwcu 2013 roku w studiu Rolling Tapes w Srebnej Górze zespół zarejestrował swój trzeci album – "Eternal Movement". Płyta ukazała się jesienią 2013 roku. Sami muzycy uważają, że jest to najbarwniejszy i najdynamiczniejszy album w ich dorobku.

Tides From Nebula:
Tomasz Stołowski - perkusja
Maciej Karbowski – gitara, klawisze
Adam Waleszyński - gitara
Przemek Węgłowski – gitara basowa

COLLAGE to niekwestionowana legenda rocka progresywnego. Założycielami i liderami zespołu są gitarzysta Mirek Gil i perkusista Wojtek Szadkowski. To oni w 1984 roku założyli zespół Blue Island, podwaliny  Collage. Do składu dołączyli basista Przemek Zawadzki oraz pianista Jurek Barczuk, a także wokalista Jarek Wajk. Wkrótce  zespół zmienił nazwę na Collage. W 1987 roku zmieniono skład - do Mirka, Wojtka i Przemka dołączyli pianista Jacek Korzeniowski oraz wokalista Tomek Różycki. Ich debiutancki album „Baśnie” ukazał się po koniec 1990 roku. W międzyczasie nastąpiły kolejne zmiany składu - klawiszowcem został Krzysztof Palczewski, a wokalistą Zbyszek Bieniak. Collage dużo wówczas  koncertował, zdobywając popularność w Polsce i w Europie. W 1991 roku muzycy zagrali m.in. na festiwalu poświęconemu twórczości Johna Lennona. Zespół zaaranżował kilka jego piosenek we własnych wersjach, które ukazały się na albumie „Nine Songs Of John Lennon” (1993). Wkrótce nastąpiły ponowne zmiany składu. Mikrofon przejął Robert Amirian, a dotychczasowego basistę zastąpił Piotr „Mintay” Witkowski. Rok 1994 był bardzo ważny w historii zespołu, to wtedy podpisano kontrakt muzyczny z holenderską wytwórnią SI Music i rozpoczęto rejestrowanie, jak się później okaże, kluczowego materiału - „Moonshine”. W 1995 roku, dzięki firmie Roadrunner Records, album trafił na rynki całego świata, w tym do Japonii i Korei. Płyta „Moonshine” wzbudziła ogromne zainteresowanie, zdobyła uznanie krytyków i fanów. Do dziś uważana jest za jedną z najważniejszych płyt prog-rockowych lat 90. W kolejnych latach zespół wydał płyty - „Zmiany” (1994), „Changes” (1995) oraz ostatni jak dotąd album „Safe” (1996). Collage wielokrotnie koncertował za granicą, między innymi w Związku Radzieckim, w Szwecji, Niemczech i Holandii. W 1996 roku zawiesił działalność, a muzycy współpracowali z innymi wykonawcami (m.in. z Anitą Lipnicką) oraz wydawali płyty solowe. Jesienią 2002 roku Collage wznowił na krótko działalność występując na koncercie poświęconym pamięci Tomka Beksińskiego. W 2004 roku ukazało się ich koncertowe wydawnictwo DVD „Living In The Moonlight”, a Collage na dłuższy czas zawiesił swoją działalność. Muzycy występowali w tym czasie w kilku innych projektach między innymi: Believe, Satellite, Peter Pan czy Mr Gil. W listopadzie 2013 roku grupa reaktywowała się w niemal klasycznym składzie. Dotychczasowego wokalistę zastąpił młody, lecz charyzmatyczny i obdarzony fantastyczną barwą głosu wokalista Karol Wróblewski, na co dzień współpracujący z Mirkiem Gilem w zespole Believe. Zespół postanowił przypomnieć się fanom grając w 2013 i 2014 roku blisko 30 niezwykle energetycznych i świetnie ocenionych koncertów. Zwieńczeniem tego etapu działalności zespołu był rejestrowany na DVD i CD, rocznicowy koncert Moonshine 20th Anniversary Live Show, który odbył się 17 stycznia 2015 roku w warszawskim klubie Progresja Music Zone. Dzień później muzycy zagrali kolejny świetny koncert, tym razem w Studiu Muzycznym im. Agnieszki Osieckiej w radiowej Trójce. Collage pracuje obecnie nad zupełnie nowym materiałem.

Collage:
Karol Wróblewski - wokal
Mirosław Gil - gitara elektryczna
Krzysztof Palczewski - instrumenty klawiszowe
Piotr Witkowski - gitara basowa
Wojciech Szadkowski - perkusja, instrumenty perkusyjne

OSADA VIDA to współczesne spojrzenie na rockową muzykę. Czerpiąc z klasyki gatunku, wychodzą równocześnie krok w przód, zaskakując świeżością, brzmieniem i umiejętnościami. Niebanalne kompozycje, podsycone nowoczesnym podejściem w połączeniu z klimatem powodują, że autentyczna radość grania udziela się nie tylko na scenie, ale również słuchaczom! Zespół założony w 1997 roku ma w swoim dorobku trzy płyty demo oraz bardzo ciepło przyjęte oficjalne płyty: „Three Seats Behind A Triangle” (2006/2007), „The Body Parts Party” (2008), „Uninvited Dreams” (2009), „Particles” (2013)  oraz „The After-Effect” (2014). Ponadto zespół wydał także DVD zatytułowane "Where The Devils Live”, zawierające zapis koncertu w Teatrze Śląskim w Katowicach w listopadzie 2011 roku. Na szczególną uwagę zasługuje album „Particles”, który okazał się punktem zwrotnym w ich karierze. Płyta nagrana z nowym wokalistą Markiem Majewskim, który zastąpił w tym miejscu grającego również na basie Łukasza Lisiaka, wytyczyła nowy kierunek w życiu zespołu - utwory urzekają oryginalnością, ale i niebanalną prostotą. Kierunek ten kontynuowano na ich najnowszym studyjnym albumie - „The After-Effect”. Płyta ukazała się w Polsce 3 listopada ubiegłego roku i zebrała znakomite recenzje w prasie polskiej i zagranicznej. Rafał Paluszek, klawiszowiec zespołu w jednym z wywiadów tak mówił o tej płycie: „Nigdy niczego nie zakładamy. Nie siadamy i nie mówimy: ‘musimy zrobić taką płytę’. Na ‘Particles’ było słychać w jaką stronę chcemy pójść, zaś na ‘The After-Effect’ po prostu konsekwentnie poszliśmy tą drogą. Nie ciążyła nad nami presja pt. ‘Musimy nagrać lepszy album’. Syndrom ‘drugiej płyty’ mamy już dawno za sobą, styl mamy ukształtowany, wiemy, czego chcemy, więc po prostu to gramy i robimy swoje. (…) Płyta faktycznie jest przystępna, ale to tylko pozory. Rytmicznie owszem, da się potupać nóżką, melodie są przyjemne, ale kiedy się uważniej posłucha, wychwyci się dużo drobnych elementów, dzięki którym muzyka nabiera kolorów i jest prosta, ale nie prostacka. Byliśmy już strasznie znużeni przydługimi formami, zawijasami i zakrętasami muzycznymi oraz graniem tylko dla muzyków. Muzyka musi przede wszystkim nam sprawiać autentyczną radość – dopiero to przekłada się na radość dla słuchacza.”

Osada Vida:
Marek Majewski - wokal
Łukasz Lisiak – gitara basowa
Janek Mitoraj - gitary
Rafał "r6" Paluszek - klawisze
Marek Romanowski – perkusja

ONE - popularny serwis ReverbNation ma obecnie 3.8 miliona aktywnych wykonawców a zespół ONE jest jednym z nich.  Aktualnie ONE jest na 1. miejscu w gatunku ‘Polski Rock’, wyprzedzając takie zespoły jak Oddział Zamknięty, Riverside czy Kabanos! Ciekawostką jest fakt, ponad 30% fanów jest ze Stanów Zjednoczonych! Każdego dnia stronę ONE odwiedzają fani z całego świata! Założycielem zespołu jest 18-letni Adam Malicki, autor muzyki oraz tekstów, którego pomimo młodego  wieku  można określić mianem ‘wirtuoz  gitary’. Pierwsza płyta zespołu „Njoyin’” ukazała  się w lutym 2013 roku. Utwory z tej płyty często gościły i nadal goszczą na antenie radiowej Trójki, która jako pierwsza doceniła zawartość płyty. Zespół One miał wielokrotną okazję prezentowania się przed polską publicznością – w czerwcu 2013 roku ONE zagrał  koncert w Studio im. Agnieszki Osieckiej w Programie Trzecim Radiowej Trójki. Koncert ten jest do dzisiaj na stronie TRÓJKI. Zespół zagrał również w Sylwestrowej Mocy Przebojów Polsatu 2013/2014 przed 200.000 publicznością, wielokrotnie w  warszawskiej Stodole i wielu innych klubach w Polsce. W czerwcu 2014 roku One zagrał dwa koncerty ze słynnym Black Label Society. Druga płyta zespołu (w polskiej wersji zatytułowana „Świat Świętych Krów”) będzie z pewnością wydarzeniem na polskim rynku muzycznym. Jest bardzo rockowa, a skład zaangażowanych w nią muzyków jest niesamowity – obok Adama, Agi Wachowskiej i Adama Wolskiego usłyszymy tu słynnego gitarzystę Paula Gilberta (Mr. Big), basistę Dave’a Filice’a (m.in. The Rembrandts), a na perkusji gra Jeff Bowders – perkusista Paula Gilberta, Shakiry czy Joe Satrianiego. Całość nagrano w Los Angeles przy współpracy z inżynierem dźwięku - Juno Murakawy (TOTO, Soundgarden).  Muzyką ONE zainteresowali się również amerykańscy menedżerowie – zespół zaproszono na krótki tour w Stanach, podczas którego występował m.in. w klubie Whisky A Go Go w Hollywood. ONE był pierwszym polskim zespołem występującym w tym legendarnym klubie, goszczącym na co dzień największe gwiazdy rocka jak Slash czy Linkin Park. Nagrania z nowej płyty były już wielokrotnie emitowane na antenie Polskiego Radia przez Piotra Barona, Piotra Kaczkowskiego, Marka Wiernika. Premiera płyty zaplanowana jest na połowę 2015 roku. 

One:
Adam Malicki - gitara
Adam Wolski - wokal
Aga Wachowska - klawisze
Piotr Lekki - gitary

ART OF ILLUSION jest niezwykłym zespołem znanym z mocnych, instrumentalnych utworów z bogatą aranżacją, dużą liczbą wirtuozerskich solówek oraz dynamiczną sekcją rytmiczną. Grupa powstała w 2002 roku w Bydgoszczy, od początku działalności prezentując rozbudowane kompozycje spod znaku progresywnego rocka, łącząc je jednakże z ostrzejszym, heavymetalowym brzmieniem. Inwencja melodyczna, bogate aranżacje harmonijnie współgrają z biegłością techniczną tworzących zespół muzyków tworząc urzekającą paletę muzycznych barw i nastrojów. Ich debiutancki album „Round Square of The Triangle” stanowi efekt wieloletniej pracy zespołu, w skład którego wchodzą Filip Wiśniewski (gitara), Paweł Łapuć „Pianomatyk” (fortepian, instrumenty klawiszowe), Mateusz Wiśniewski (gitara basowa) oraz Kamil Kluczyński (perkusja). W 3 utworach zaśpiewał również Marcin Walczak. Gościnnie usłyszymy również flecistkę Emilię Mielewczyk oraz saksofonistę Tomasza Glazika, grającego na co dzień z zespołem Kult. Historia powstawania albumu mogłaby stanowić temat na książkę – zmiany w składzie, wyjazdy członków zespołu, problemy techniczne z rejestracją partii, uporządkowanie dziesiątek wersji materiału, różne podejścia do miksowania nagrań i perturbacje z wokalistami spowodowały, że produkcja własnym sumptem tak skomplikowanego albumu zajęła im niemal 10 lat. Mimo to wydaje się, że utwory nadal brzmią świeżo.

Art of Illusion:
Filip Wiśniewski  - gitara
Paweł Łapuć „Pianomatyk” - fortepian, instrumenty klawiszowe
Mateusz Wiśniewski - gitara basowa
Kamil Kluczyński – perkusja

 
Słuchaj nas na Spotify
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2024 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.