ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
- 21.07 - Warszawa
- 21.07 - Jarocin
- 21.07 - Auf der Loreley / St. Goarshausen
- 26.07 - Łódź
- 27.07 - Łódź
- 28.07 - Łódź
- 27.07 - Ostrów Wielkopolski
- 28.07 - Ostrów Wielkopolski
- 30.07 - Warszawa
- 05.08 - Wrocław
- 06.08 - Katowice
- 06.08 - Lublin
- 07.08 - Wrocław
- 09.08 - Kraków
- 06.08 - Wrocław
- 07.08 - Kraków
- 10.08 - Warszawa
- 11.08 - Poznań
- 10.08 - Warszawa
- 11.08 - Kraków
- 16.08 - Warszawa
- 23.08 - Inowrocław
- 24.08 - Inowrocław
- 26.08 - Warszawa
- 01.09 - Warszawa
- 09.09 - Poznań
- 10.09 - Gdynia
- 12.09 - Gliwice
- 12.09 - Zabrze
- 13.09 - Poznań
- 14.09 - Warszawa
- 15.09 - Lublin
- 14.09 - Kraków
- 15.09 - Warszawa
- 15.09 - Kraków
- 19.09 - Toledo
- 20.09 - Toledo
- 21.09 - Toledo
- 22.09 - Toledo
- 20.09 - Warszawa
 

monografie

03.01.2014

The Perfect Elvis Soundtracks

The Perfect Elvis Soundtracks
28 stycznia premierę mieć będzie niezwykłe wydawnictwo zawierające dwadzieścia albumów Elvisa Presleya będących muzyczna ilustracją do filmów z Królem Rock’n’Rolla w roli głównej. Kolekcja ta zatytułowana „The Perfect Elvis Soundtracks” ukaże się w znanej serii boxów „The Perfect…” Celebrując premierę tego wydawnictwa oraz przypadającą w styczniu rocznicę urodzin Elvisa Sony Music zaprasza na wyjątkowe wydarzenie – pierwszy w Polsce kinowy pokaz filmu „Speedway” z Elvisem Presleyem w roli głównej. Film ten nie był nigdy wyświetlany w polskich kinach i z pewnością jego premiera zainteresuje nie tylko fanów Króla. Jedyny pokaz filmu „Speedway” odbędzie się 21 stycznia 2014 roku w warszawskim kinie Atlantic. Poniżej prezentujemy recenzje kolejnych płyt z boxu, napisane przez Mariusza Ogiegło. UWAGA! Artrock.pl jest patronem medialnym wydarzenia - będziemy mieli dla Was wejściówki do kina. Obserwujcie naszą stronę i profil na Facebooku.

strona 1 z 21

Loving You

 

Cudowny i kontrowersyjny Mr.Presley jest znowu bohaterem nagłówków – tym razem jako gwiazda filmu wytwórni Paramount Pictures, ‘Loving You’”. Od tych słów rozpoczynał się tekst promujący drugi film z udziałem króla rock’n’rolla, Elvisa Presley’a, opublikowany przez Radio Corporation Of America w 1957 roku.

Dwudzisto-dwu letni wówczas piosenkarz zagrał w nim Deke’a Riversa, młodego lokalnego piosenkarza, którego talent dostrzegają podczas jednego ze spontanicznych występów dziennikarka Glenda Markle i muzyk country Walter (Tex) Warner. Decydują się zainwestować w chłopaka i zająć się jego promocją. Wkrótce Deke wyrusza w trasę koncertową i występuje w programie telewizyjnym stając się prawdziwą gwiazdą.

Choć często mówi się, że „Loving You” był filmową historią samego Presley’a warto wspomnieć, że scenariusz napisany przez Herberta Bakera i Hala Kantera powstał na podstawie powieści „A Call From Mitch Miller” autorstwa Mary Agnes Thompson. Na kilka miesięcy przed rozpoczęciem zdjęć do filmu jego reżyser i współautor scenariusza, Hal Kanter spędził w trasie z Elvisem i jego zespołem kilka dni żeby lepiej poznać atmosferę panującą na jego koncertach a później móc przenieść ją na ekran. Jednym z koncertów, które obejrzał był ostatni występ Presley’a w programie ‘Louisiana Hayride’ w grudniu 1956 roku. „Wtedy spotkałem grupę jadącą z nami samochodem do Shreveport. W rzeczywistości były to dwa samochody. Elvis jechał w pierwszym. W drugim jechali Bill Black, Scotty Moore i D.J.Fontana. I jechaliśmy nocą przez Tennessee i Louisianę. Do hotelu Shreveport przyjechaliśmy bardzo bardzo wcześnie rano i natychmiast próbowaliśmy zasnąć”, wspominał w jednym z wywiadów reżyser „Loving You”.

Nakręcony pod koniec stycznia 1957 roku obraz był pierwszym filmem, w którym Elvis Presley otrzymał główną rolę (w debiutanckim „Love Me Tender” po raz pierwszy i ostatni zagrał rolę drugoplanową). W filmie oprócz Elvisa wystąpili m.in. Lizabeth Scott, Wendell Cory oraz młodziutka Dolores Hart, która sześć lat później wstąpiła do zakonu Benedyktynek. „Loving You” był też pierwszym filmem z udziałem słynnego wokalisty zrealizowanym w kolorze i pierwszym nakręconym dla wytwórni Paramount Pictures. W ścieżce dźwiękowej do filmu po raz pierwszy pozwolono także zagrać członkom zespołu Elvisa o czym informował m.in. raport Radio Corporation of America pisząc, że „we wszystkich numerach Elvisowi akompaniują jego trzej muzycy – Bill Black na basie, Scotty Moore na gitarze oraz D.J.Fontana na bębnach. Dodatkowo Elvisa wspiera znakomity pianista Dudley Brooks, którego Elvis spotkał po raz pierwszy kiedy zaczął pracować nad ‘Loving You’. Elvis pracował z nim na wszystkich sesjach od tamtego czasu. I w końcu, Elvis ma wsparcie The Jordanaires, kwartetu, który pojawił się na wielu z jego hitów”.

Piosenki do filmu zostały zarejestrowane na kilku różnych sesjach nagraniowych. Większość materiału powstała podczas dwóch kilkudniowych sesji. Pierwsza z nich odbyła się w dniach od 15 do 18 stycznia 1957 roku w studiu Paramount Soundstage w Hollywood w Kalifornii. Oprócz wymienionych wyżej muzyków w nagraniach udział wziął także Hilmer J. „Tiny” Timbrell, który zagrał na gitarze rytmicznej. Ponadto na pianinie zagrali tego dnia Gordon Stoker i Hoyt Hawkins z grupy The Jordanaires. Nad przebiegiem sesji czuwali inżynier dźwięku Phil Wisdom oraz producent z wytwórni Paramount, Walter Scharf. Wśród nagranych piosenek znalazły się m.in. „Lonesome Cowboy”, „(Let Me Be Your) Teddy Bear”, „Got A Lot O’ Livin’ To Do” oraz „Hot Dog”. Kolejne piosenki zostały zarejestrowane trzy dni później, już w hollywoodzkim studiu Radio Recorders. Tym razem sesja trwała dwa dni, od 21 do 22 stycznia. Do wymienionego wcześniej zespołu dołączył tylko George Fields grający na harmonijce. Miejsce Phila Wisdoma zajął inżynier dźwięku Thorne Nogar. W trakcie tej sesji nagrano kilka wersji piosenki tytułowej a także przeboje „Mean Woman Blues” oraz „(Let’s Have A) Party”. Pozostałe piosenki do filmu zostały zarejestrowane w Walentynki, 14 lutego 1957 roku oraz podczas dwudniowej sesji w dniach 23 i 24 lutego w studiu Radio Recorders w Hollywood.

Album zawierający ścieżkę dźwiękową z filmu „Loving You” trafił do sklepów 1 lipca 1957 roku. Jego premierę poprzedziło wydanie singla z piosenkami „(Let Me Be Your) Teddy Bear” i „Loving You”. Pierwsza piosenka błyskawicznie trafiła na szczyt amerykańskiej listy przebojów i utrzymywała się na nim przez kolejnych siedem długich tygodni! Płyta rozeszła się w nakładzie ośmiu milionów egzemplarzy i wkrótce została kolejną złotą (obecnie platynową) płytą Elvisa. Także w Anglii utwór „(Let Me Be Your) Teddy Bear” cieszył się olbrzymią popularnością i dotarł do drugiego miejsca na tamtejszej liście przebojów.

Na wydanym w listopadzie trzecim longplayu Presley’a (i pierwszym zawierającym ścieżkę dźwiękową z jego filmu) znalazło się jedenaście piosenek. „Na pierwszej stronie można usłyszeć Elvisa śpiewającego siedem cudownych nowych piosenek napisanych specjalnie do filmu”, odnotowało Radio Corporation of America w 1957 roku. „Na drugiej stronie w swój szczególny wokalny sposób traktuje pięć bardzo dobrze znanych ballad”. Wśród dodatkowych piosenek, które weszły w skład płyty znalazły się „Blueberry Hill” z repertuaru Fatsa Domino, „True Love”, „Have I Told You Lately That I Love You” oraz „I Need You So”.

Album rozszedł się błyskawicznie a pod koniec lipca przebojem zdobył listę przebojów tygodnika Billboard. 22 lipca płyta pojawiła się na miejscu jedenastym a zaledwie kilka dni później przez kolejnych dziesięć tygodni okupowała miejsce pierwsze!

Miesiąc później, w sierpniu 1957 roku, RCA Victor wypuściła na rynek dwie epki z nagraniami z filmu („Loving You vol.1” i „Loving You vol.2”) . Obie zajęły czołowe miejsca w rankingach przebojów a Presleyowi przyznano za nie kolejne złote i platynowe płyty. 

W Wielkiej Brytanii obraz „Loving You” promował dodatkowy singiel wydany w październiku 1957 roku na którym znalazły się piosenki „Party” i „Got A Lot O’ Livin’ To Do”. Utwory dotarły kolejno do drugiego i siedemnastego miejsca w tamtejszym zestawieniu.

 

Czytaj na stronie: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21

 

Zdjęcia:

Jailhouse Rock
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl RSS
Mgławica Koński Łeb - Barnard 33 by Naczelny
© Copyright 1997 - 2024 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.