ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
- 21.06 - Sosnowiec
- 22.06 - Warszawa
- 29.06 - Toruń
- 30.06 - Toruń
- 11.07 - Bolków
- 12.07 - Bolków
- 13.07 - Bolków
- 14.07 - Bolków
- 12.07 - Żerków
- 13.07 - Katowice
- 14.07 - Katowice
- 17.07 - Warszawa
- 21.07 - Warszawa
- 26.07 - Łódź
- 27.07 - Łódź
- 28.07 - Łódź
- 27.07 - Ostrów Wielkopolski
- 28.07 - Ostrów Wielkopolski
- 11.08 - Kraków
- 23.08 - Inowrocław
- 24.08 - Inowrocław
- 12.09 - Zabrze
- 13.09 - Poznań
- 14.09 - Warszawa
- 15.09 - Lublin
- 14.09 - Kraków
- 15.09 - Warszawa
 

monografie

20.08.2022

GWIAZDY PROGROCKFEST 2022

GWIAZDY PROGROCKFEST 2022

Pierwsza edycja Festiwalu ProgRockFest odbyła się w 2015 r. Dotychczas impreza miała sześć edycji. W tym roku główną gwiazdą będzie David Cross z zespołem. W Legionowie nie zabraknie również polskich zespołów prog rockowych. Wystąpią: Fren, Metafox oraz The Adekaem.

ProgRockFest to autorski projekt Mikołaja Madejaka, od wielu lat związanego z legionowską kulturą i wielkiego fana Pink Floyd, społecznika i lokalnego patrioty. Idea festiwalu powstała jeszcze w połowie lat dziewięćdziesiątych XX wieku, kiedy to fascynacja muzyką zespołu Twelfth Night i twórczością Geaoffa Manna zakiełkowała napisaniem pracy dyplomowej w Studium Menedżerów Kultury. Projekt trafił do szuflady, by w nowym kształcie wypłynąć w 2015 r. jako pierwsza edycja festiwalu pod nazwą miniProgRockFest. Impreza bezustannie rozwija się i z roku na rok przyciąga coraz większe muzyczne sławy. Podczas edycji 2022, która odbędzie się już 10 września (sobota) wystąpią cztery niezwykłe zespoły.

David Cross Band – znany i ceniony muzyk wystąpił w Polsce podczas Summer Fog Festival w 2019 r. Koncert zapewne trwałby dłużej, bo publiczność nie chciała, by zespół schodził ze sceny. David Cross to niezwykle renomowany skrzypek, szanowany kompozytor oraz… wykładowca uniwersytecki. Dotychczas wydał dwanaście solowych (lub nagranych z gośćmi) płyt. Największą sławę przyniósł artyście okres współpracy z King Crimson. Jeśli można mówić, że King Crimson nagrał kiedykolwiek „przebój”, to z pewnością mógłby to być utwór „Starless”. Jego współkompozytorem (jak i wielu innych utworów King Crimson) jest David Cross.

The Adekaem – z płyty na płytę są coraz lepsi, ich muzyka coraz dojrzalsza. Jak wypadają na żywo? Będzie okazja sprawdzić podczas festiwalu. Do tej pory nagrali trzy albumy. Z każdym zdobywali coraz większe grono oddanych fanów. Natchnione kompozycje, bogate aranże, pełen emocji śpiew, mądre bądź poetyckie albo takie i takie zarazem teksty – to tylko niektóre „plusy dodatnie” zespołu z Tych. Na żywo zapewne dojdą jeszcze niepowtarzalne improwizacje. Na ProgRockFest dadzą z pewnością porywający, pełen emocji koncert!

Metafox – to polski zespół grający muzykę z pogranicza modern fusion. Założony został przez perkusistę Bartosza Sawickiego i gitarzystę Michała Franczuka w 2016 r. w Siedlcach. Skład obecnie działa jako trio z pomocą gitarzysty Wiktora Chabińskiego. W 2019 r. zespół wydał debiutancki album pod tytułem „Causal Loop”. W roku 2020 muzycy nagrali doceniony nie tylko w Polsce album „Immobilize”. Koncerty zespołu pod szyldem "ImmobiLIVE" to połączenie gitarowego grania, przestrzeni i elektroniki, gdzie zarówno entuzjaści spokojnych nastrojów jak energetycznej muzyki znajdą coś dla siebie.

Fren – to cztery osobowości, które urzeczywistniają swoją unikatową, muzyczną czasoprzestrzeń. Zespół nie boi się wypełniać swych długich, wielowątkowych kompozycji emocjonalnymi pejzażami, płynnie lawirując pomiędzy onirycznym transem, a nieskrępowaną dynamiką. Tworzą świat, w którym estetyka, wysublimowanie oraz melancholia potrafią doskonale koegzystować z surowością, energią, żarem i spontanicznością. Ich muzykę określano jako post-progresywną mieszankę klasyki i świeżości. W 2020 r. ukazał się debiutancki album pt.: „Where Do You Want Ghosts to Reside”.

ProgRockFest już od pierwszej edycji jest dedykowany fanom wszelkich odmian progrocka. Od razu zdobył również serca miłośników muzyki pełnej tajemnic, zagmatwanych kompozycji i psychodelii. Festiwal ’22 odbędzie się 10 września (sobota) w Sali Widowiskowej w Legionowie (budynek Ratusza Miejskiego), ul. marsz. Józefa Piłsudskiego 41, start godz. 16. Udział w Festiwalu jest bezpłatny. Należy jednak się zarejestrować. Link do rejestracji dostępny tutaj. Ilość miejsc ograniczona!

Całość wydarzenia transmitowana będzie na żywo w internecie wraz z studiem festiwalowym – ProgRockL!ve, gdzie oprócz koncertów będzie można m.in. zobaczyć rozmowy z wykonawcami. ProgRockMarket to kiermasz wydawnictw muzycznych, który tradycyjne będzie odbywał się podczas trwania Festiwalu.

Partnerem Wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego. Festiwal jest współfinansowany ze środków Powiatu Legionowskiego oraz Gminy Miejskiej Legionowo.
 

 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2024 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.