4. Edycja ProgRockFest odbędzie się 16 i 17 marca 2018 r. w Legionowie. Tegoroczna impreza to sześć wspaniałych zespołów i dwa dni muzyki w fantastycznej oprawie. Poniżej prezentujemy wszystkich artystów...
Galahad powstał w 1985 roku. Zespół zaczynał od grania coverów takich zespołów jak Genesis, Zeppelin, Rush, Sabbath, Focus czy Marillion. W późniejszym okresie sięgał po utwory IQ, Pendragon czy Magnum aby zdecydować się na własny, autorski materiał. Konsekwencją tej decyzji był pierwszy album „Nothing Is Written” wydany w 1991 w pełni samodzielnie sfinansowany. Album sprzedał się w kilku tysiącach egzemplarzy. Galahad zagrał setki koncertów na scenach Wielkiej Brytanii, Europie i Ameryce. Wydał osiem albumów studyjnych, w tym trzy albumy zdobyły cenne nagrody. W trakcie tego okresu zespół wydał koncertowe DVD. Powstały również projekty muzyczne: Galahad Electric Company i Galahad Acoustic Quintet. Zespół nigdy nie spoczął na laurach ciągle zmieniając się i ewoluując, grając coraz lepiej,, zawsze wybiegając w przyszłość. Ich ostatnie trzy albumy studyjne „Empires Never Last”, „Battle Scars” i „Beyond the Realms of Euphoria” poszły w kierunku cięższego, bardziej muskularnego grania z większą dawką gitary, która w połączeniu z sequencerami i rockowo-tanecznymi rytmami tworzy wyjątkowy, nowoczesny dźwięk. Jednocześnie trzymając się swojej progresywnej przeszłości. W 2013 roku zespół wydał oficjalną biografię „One for the Record” wraz z antologią DVD zawierającą niepublikowane materiały z całej historii zespołu. W tym samym roku zespół zagrał na renomowanym festiwalu Baja Prog Festival w Meksyku. W 2014 roku zespół wydał kilka EP-ek zawierających akustyczne wersje piosenek z płyt „Euphoria” i „Battle Scars” i kilka starszych utworów. Słychać także informację oplanowanym nowym albumie studyjnym. 2015 rok to rok jubileuszowy, 30. rocznica powstania zespołu. Wydano ponownie zmiksowany i zremasterowany album „Empires Never Last” z 2007, a w 2016 roku wydano specjalny album „When World,s Collide”, który zawiera utwory z długiej kariery zespołu oraz kilka utworów w nowych wersjach. Zespół zagrał również klika wyjątkowych koncertów. 2017 rok to nowy album „Quiet Storms”, na którym zespół prezentuje swoją łagodniejszą stronę. Natomiast w 2018 roku 15 stycznia ukaże się album „Seas of Change”, który swą formą nawiązuje do tradycji progresywnych, rozbudowanych form muzycznych. Płyta zawiera jedną rozbudowaną suitę, którą będziemy mogli usłyszeć w Legionowie na ProgRockFest 2018.
Lizard - polski zespół muzyczny wykonujący specyficzną odmianę muzyki, inspirowaną m.in. rockiem progresywnym i art rockiem lat 70. Swoją działalność zespół określa jako „anty-mainstreamowe” działanie. Zespół powstał w roku 1990 w Bielsku-Białej z inicjatywy wokalisty Damiana Bydlińskiego i gitarzysty Mirosława Worka. Skład zespołu uzupełnili: keyboardzista Andrzej Jancza, basista Janusz Tanistra oraz perkusista Mariusz Szulakowski. Muzyka od początku działalności inspirowana była dokonaniami takich zespołów jak Emerson, Lake and Palmer, UK czy King Crimson (nazwa zespołu wprost nawiązuje do tytułu trzeciej płyty KC „Lizard”). W 1996 nastąpił przełom w karierze grupy - zespół podpisał kontrakt z wydawnictwem Ars Mundi, które wydało debiutancki album „W galerii czasu”. Lizard pojawił się na wielu imprezach i koncertach, m.in. w Lyonie (1992) i Katowicach (Akademia Muzyczna, 1993), rok później podczas Intermedia Promotion we Wrocławiu, w Bielsku-Białej (Teatr Polski, rok 1995 i 97) oraz na pierwszej edycji Festiwalu Rocka Progresywnego w Warszawie (1996). W roku 1997 został zaproszony do znanego programu muzycznego „100% Live”, emitowanego przez TV Katowice. Największym sukcesem był jednak występ przed legendarną grupą Emerson, Lake and Palmer w czerwcu 1997 (Spodek, Katowice). W październiku tego samego roku zespół supportował koncert Porcupine Tree w krakowskiej Filharmonii, a rok później pojechał na koncerty do Holandii. Z początkiem 2004 roku ukazała się druga studyjna płyta: „Psychopuls”. Podczas realizacji tego albumu doszło do personalnej zmiany w zespole: Andrzeja Janczę zastąpił Krzysztof Maciejowski, wnosząc do brzmienia zespołu nowy instrument - skrzypce. Na przełomie marca i kwietnia 2005 światło dziennie ujrzała trzecia studyjna produkcja: „Tales from the artichoke wood”. W czerwcu 2012 do zespołu dołączył Daniel Kurtyka, uzupełniając zespół o drugą gitarę. Z końcem 2012 roku, po 9 latach współpracy, z zespołu odszedł Krzysztof Maciejowski. Zastąpił go w grudniu 2012 pianista Paweł Fabrowicz. 5 czerwca 2013 ukazał się piąty studyjny album zespołu: „Master&M”. W maju 2015 roku wydana została płyta "Destruction and Little Piece of Cheese" będąca zapisem koncertu wykonanego w Łodzi 28 listopada 2014. 21.03.2016 roku ukazała się kolejna studyjna płyta Lizard zatytułowana: „Trochę żółci, trochę więcej bieli”. 2 grudnia 2016 – Lizard pojawił się jako gość specjalny podczas koncertu Uriah Heep w Katowicach. W styczniu 2017 – zespół towarzyszył legendzie brytyjskiej muzyki - Wishbone Ash podczas polskiej części trasy „The Tough And Tender Tour 2017” W październiku 2017 – Lizard odbył wspólną trasę z zespołem Lucifer’s Friend podczas której zaprezentował w całości premierowy materiał z nadchodzącej płyty „Half-Live” 2 grudnia 2017 zespół wystąpił jako support przed krakowskim koncertem Jethro Tull.
The Ryszard Kramarski Project (TRKP) czyli solowy project lidera art rockowego zespołu Millenium. W marcu 2017 roku ukazał się pierwszy solowy album lidera zespołu Millenium Do pracy nad albumem autor projektu zaprosił muzyków z którymi współpracował od wielu lat. Na gitarach zagrał Marcin Kruczek (Moonrise, Nemezis, Hipgnosis) Na bębnach i instrumentach perkusyjnych Grzegorz Fieber (Loonypark, Padre) Na basie Paweł Pyzik (Another Pink Floyd) , a partie wokalne zaśpiewała Karolina Leszko, która od kilku lat już współpracuje z Millenium. Pierwszy album CD zatytułowany Music inspired by The Little Prince został wydany w marcu 2017 roku i miał swoją premierę na III edycji ProgRockFest w Legionowie. Płyta ta to typowy klasyczny ,progresywny, melodyjny koncept album inspirowany wspaniałą książką Antoine De Saint-Exupery „Mały Książę". Nie usłyszycie na tym albumie zwariowanych szybkich utworów, skomplikowanego połamanego metrum i progmetalowych gitarowych rifów. Usłyszycie za to melodyjne partie wokalne, wokalizy i solówki gitarowo-klawiszowe oraz orkiestrowe filmowe klimaty. Muzyka ta powinna spodobać się fanom takich wykonawców jak Camel, The Alan Parsons Project, Pink Floyd lub Marillion. W 2018 roku formacja TRKP w takim samym składzie jak na płycie postanowiła swój pierwszy solowy album wykonać na żywo. Na IV edycji ProgRockFest 16 - 17 marca 2018 roku dostępna również będzie winylowa wersja albumu The Little Prince. TRKP pracuje aktualnie nad drugim albumem , który ukaże się w 2018 roku.
Metus to zespół grający muzykę z pogranicza dark wave, 4AD, ethereal / doom metal i artrock z wyraźnym zabarwieniem neoklasycznym. Przez lata rozwinął swój niepowtarzalny styl. Szczególną uwagę przyciąga charakterystyczny bardzo niski wokal lidera i melancholijne, pełne ambientowych pejzaży kompozycje gdzie nie brakuje też ciężkich doom metalowych i czasem wręcz black metalowych elementów. Na odrębną uwagę zasługują bardzo głębokie teksty utworów, które wyraźnie podkreślają przesłanie jakie niesie ta twórczość.
Yesternight tworzą Marcin Boddeman (wokal), Bartek Woźniak (gitary, instrumenty klawiszowe) oraz Kamil Kluczyński (perkusja). Muzyka zespołu to naturalna wypadkowa licznych inspiracji – jest ukłonem w kierunku klasyki z próbą ubrania przystępnych melodii w niebanalne, przestrzenne aranże. Całość, oparta na dynamicznej sekcji rytmicznej tworzy nietuzinkową kompilację przestrzennych dźwięków. Efektem kilkuletniej pracy jest debiutancki album „The False Awakening”, który zyskał uznanie m.in Wiesława Weissa. Płyta przynosi niemal godzinę muzyki - właściwie każdy odbiorca klimatycznego rocka znajdzie tutaj coś dla siebie, bowiem kolejne kompozycje posiadają bardzo różnorodny klimat. Są tu zarówno ballady, jak i utowry nieco mocniejsze. Płyta została wydana w formie fizycznej 9 lipca 2017 r. czyli w dniu ich powrotu na koncertową scenę po kilku latach milczenia.
ProAge - korzenie zespołu sięgają roku 1985. Wtedy jeszcze jako „Czwarty Wymiar” rozpoczęliśmy naszą przygodę z muzyką. Niestety w roku 1990 dopadła nas proza życia i każdy poszedł w swoją stronę – „Czwarty Wymiar” zawiesił działalność. W roku 2008 zespół reaktywował się. Rok 2010 był ważnym okresem w historii kapeli – do składu przyjęty został Marcin „Kosa” Kosakowski, a nazwa składu została zmieniona na „proAge.” Rok później nagraliśmy pierwszą demówkę. W roku 2011 po dopracowaniu materiału ruszyliśmy z koncertami, które jednak musieliśmy wstrzymać w roku 2012, kiedy to gitarzysta i basista – Maciek i Marcin Kwietniowie rozstali się z nami i wyjechali z kraju. Od tego momentu rozpoczęliśmy poszukiwania zastępstwa, co zaowocowało pojawieniem się Tomka Papiernika na gitarze. Zawsze chcieliśmy mieć w zespole dwie gitary. To marzenie udało się zrealizować na początku 2014 roku. Po ograniu, prze-aranżowaniu i odświeżeniu materiału, zaczęliśmy koncertować. W marcu 2014 zagraliśmy pierwszy koncert w składzie sześcioosobowym. Został on zarejestrowany, dając nam możliwość do pokazania się szerszej, internetowej publiczności. W czerwcu 2014 zrezygnowaliśmy jednak ze współpracy z drugim gitarzystą i powróciliśmy do pięcioosobowej wizji proAge. Zespół tworzą : Arek „Aru” Grybek – gary, Mariusz „Marian” Filosek – wokal, Paweł Dobniewski – bas, Marcin „Kosa” Kosakowski – klawisze i Tomek Papiernik – gitara. W tym składzie zespół wziął udział w Jura Rock Festiwal w Łazach, zdobywając pamiątkowego „Kulturniaka 2014.” Koncertowy 2014 skończyliśmy koncertem na „naszej ziemi” – w dąbrowskim klubie „Rock Out.” Rok 2015 rozpoczęliśmy koncertem charytatywnym dla Bernadety Olejarskiej, w marcu graliśmy w czeskim konkursie „RADEGAST LÍHEŇ 2015,” do którego zostaliśmy wyłonieni spośród 430 zgłoszonych kapel. Oprócz tego koncertowaliśmy 2 x w Dąbrowie Górniczej ( w Komitywie i na dniach miasta ) a także w Inwałdzie i Będzinie. Listopad 2015 to koncerty w Ostrzeszowie z Appleseed i z Ornette w Dąbrowie Górniczej. 2016 rok rozpoczęliśmy wspaniałym koncertem w krakowskim Zaścianku w Proggnozach razem z Arlonem oraz gigiem w Alive we Wrocławiu. W połowie roku 2016 zmienił się skład zespołu. Dołączyli: Roman Simiński (bas) i Sławek Jelonek (gitara) i w tym składzie gramy aktualnie. Końcem 2016 roku spotkaliśmy się także w studio nagraniowym i podjęliśmy działania nad naszym pierwszą dużą płytą. 1 lutego 2017 na rynku pojawiła się nowa płyta zespołu, pierwszej dużej płyty dla Lynx music z Krakowa, a co za tym idzie promocja „Odmiennego stanu rzeczywistości” w Polsce i za granicą. Historia zespołu trwa więc nadal.