ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
- 24.05 - Wrocław
- 25.05 - Wrocław
- 26.05 - Wrocław
- 25.05 - Łódź
- 25.05 - Zabrze
- 26.05 - Zabrze
- 08.06 - Żórawina
- 21.06 - Sosnowiec
- 22.06 - Warszawa
- 29.06 - Toruń
- 30.06 - Toruń
- 11.07 - Bolków
- 12.07 - Bolków
- 13.07 - Bolków
- 14.07 - Bolków
- 12.07 - Żerków
- 13.07 - Katowice
- 14.07 - Katowice
- 17.07 - Warszawa
- 21.07 - Warszawa
- 26.07 - Łódź
- 27.07 - Łódź
- 28.07 - Łódź
- 27.07 - Ostrów Wielkopolski
- 28.07 - Ostrów Wielkopolski
- 11.08 - Kraków
 

monografie

06.06.2017

ARTYŚCI XI FESTIWALU ROCKA PROGRESYWNEGO W TORUNIU

ARTYŚCI XI FESTIWALU ROCKA PROGRESYWNEGO W TORUNIU

W dniach 8 - 9 lipca w Toruniu odbędzie się już po raz 11. Festiwal Rocka Progresywnego im. Tomasza Beksińskiego. Impreza od lat uważana za Święto Polskiego Rocka Progresywnego, mająca na celu promocję naszych rodzimych wykonawców spod znaku rocka progresywnego tym razem przenosi się do malowniczego Amfiteatru przy Muzeum Etnograficznym w Toruniu...

Jak co roku organizatorzy, czyli Stowarzyszenie Inicjatyw Niezależnych PROGRES zaprosili na Festiwal kilku czołowych wykonawców z Polski a także dwóch Gości Specjalnych z Holandii. Podczas imprezy zobaczymy więc fenomen ostatnich lat, zespół Art Of Illusion, powracający po latach milczenia, bardzo lubiany w naszym kraju zespół Grendel, a także uznawane za wielkie nadzieje zespoły: Yesternight, Backward Runners, Animate czy Here On Earth. Dużą ciekawostką z pewnością będzie też występ niezwykłej formacji Halucynacje, czerpiącej wpływy z klasycznych brzmień sprzed kilku dekad. Gwiazdami tegorocznej edycji będą wykonawcy z Holandii: uznany w całej Europie zespół Flamborough Head oraz znakomity gitarzysta Eddie Mulder.

Flamborough Head (Holandia)

Od kilku lat stosujemy zasadę, że na festiwalu pojawia się Gość Specjalny zza granicy. Nie inaczej będzie i w tym roku. Jest nam bardzo miło zaprosić Państwa na występ bardzo wyjątkowej grupy z Holandii – FLAMBOROUGH HEAD. Na progrockowej mapie Europy jest to zespół bardzo dobrze znany, mający na swym koncie mnóstwo koncertów w doborowym towarzystwie, a także kilka przepięknych płyt zakorzenionych wokół najbardziej rozpoznawalnego stylu muzyki art-rockowej zwanego rockiem neo-progresywnym. Najważniejszym smaczkiem ich muzyki są melodie. Przepięknie zaaranżowane, dopieszczone w każdym calu, poparte nadzwyczajną grą instrumentów klawiszowych i licznymi solówkami gitarowymi, jakich nie powstydziłoby się wielu czołowych gitarzystów. A gdy dodać do tego jeszcze zjawiskowy głos Margriet Boomsma oraz dużą dawkę jej przepięknych, celtycko brzmiących zagrywek na flecie, to otrzymamy mieszankę iście wybuchową. Zespół przyjedzie do Polski by promować swój najnowszy, zbierający znakomite recenzje album „Lost In Time”.

Eddie Mulder

Tuż przed koncertem holenderskiego zespołu na scenę wyjdzie EDDIE MULDER (notabene basista FH), który zaprezentuje specjalny set koncertowy oparty o Jego solowe wydawnictwa. Najnowsze z nich nosi tytuł „Horizons” i zawiera 12 subtelnych, melancholijnych kompozycji opartych głównie na brzmieniu akustycznym, tu i ówdzie okraszonym dźwiękami „elektrycznymi”. Będzie to z pewnością przepiękny przerywnik, który znakomicie wprowadzi widzów w dalszą część wieczoru. Przypominamy, że Eddie Mulder to znakomity gitarzysta i basista, a także wokalista udzielający się min. w uznanym w Polsce zespole Leap Day, a także w Odyssice, Trion i we Flamborough Head, w którego barwach także zagra w ten letni wieczór. Przypominamy że zarówno Eddie Mulder jak i zespół Flamborough Head nagrywają swe płyty w barwach wydawnictwa OSKAR z Poznania.

Art Of Illusion

Na finał festiwalu postanowiliśmy uhonorować zespół, który naszym zdaniem zrobił w ostatnim czasie ogromny krok naprzód w swej działalności. Zespół ART OF ILLUSION z Bydgoszczy to formacja rozpoznawalna już nie tylko w naszym kraju, ale także i marka uznana w Europie. Zespół z powodzeniem bierze udział w dużych trasach koncertowych znanych zespołów, grywa także coraz częściej na dużych zagranicznych festiwalach. Możemy być dumni z tego, że coraz więcej zwolenników progresywnego metalu nie mówi już o nich jako o „polskim DT”. Bo Art Of Illusion to zespół, który naszym zdaniem ma dziś o wiele więcej atutów niż bardzo znany kolega zza oceanu. W muzyce Art Of Illusion obok soczystych gitarowych solówek i mocnych riffów znajdziecie też wspaniałe, eksperymentalnie brzmiące klawisze, znakomitą wręcz mistrzowską sekcję rytmiczną oraz jeden z najlepszych głosów polskiej muzyki progresywnej. A wszystko to ubrane w muzykę jak to na progmetal przystało – chwilami połamaną i pełną technicznych popisów. Oprócz tych atutów jest jeszcze „to coś”, czego dziś nie ma ten ‚bardziej znany kolega zza oceanu’, czyli polot, melodie i prawdziwą dźwiękową magię. Zatem finał festiwalu zapowiada się pysznie!

Grendel

Co roku niektóre występy na naszym Festiwalu są podciągnięte do rangi Koncertu Specjalnego. Uważamy bowiem, że tylko w ten sposób spowodujemy, iż nasz Festiwal będzie naprawdę wyjątkowy. Okazja związana z koncertem formacji GRENDEL z Białogardu jest mega wyjątkowa! Kilka lat temu muzycy tego zespołu nagrali jedną z najbardziej lubianych płyt ostatniego dziesięciolecia. Okrzyknięto ich wielką nadzieją polskiego rocka progresywnego, nazywano „Polskim Marillionem”… Płyta „The Helpless” rozeszła się jak świeże bułeczki. Zespół promował ją między innymi 8 lat temu w Gniewkowie, a później dostąpił zaszczytu wspólnej trasy koncertowej ze słynnym Galahadem. I gdy wydawało się, że wszystko pracuje jak w najlepiej naoliwionej maszynie, nagle coś się posypało i zespół zaginął… Po latach nastąpiły próby jego wskrzeszenia po banderą Grendel 96, które także spaliły na panewce. Dziś wreszcie możemy ogłosić, że trochę owiany już nutką legendy Grendel znów ma się dobrze i przypomni się swym fanom w niedzielny wieczór 9 lipca na naszym festiwalu! Zagrają Koncert Specjalny, ponownie prezentując znakomity materiał z „The Helpless”, tym razem w nieco odświeżonej szacie. Obiecują, że nie zabraknie również innych niespodzianek, zatem przygotujcie się na prawdziwą progrockową ucztę w muzycznym świecie pełnym magicznych dźwięków!

Backward Runners

Rock progresywny to dziś nie tylko z mozołem odgrywane „20-minutówki”, niebotyczne popisy techniczne czy połamane i zakręcone struktury. Rock progresywny czasem bowiem schyla się ku kompozycjom bliskim przeciętnemu słuchaczowi, zwykle nie tracąc zbyt wiele ze swego wyjątkowego artyzmu! I właśnie taką grupą jest olsztyński BACKWARD RUNNERS – zespół, który w swym repertuarze obok bardziej rozbudowanych kompozycji ma także chwytliwe, niemal pop-rockowe piosenki. Każdy festiwal jest po to, by jego uczestnicy mogli dobrze się bawić, a na taką wesołą zabawę z pewnością możecie liczyć podczas ich występu. Backward Runners potrafią porwać odbiorców jak mało kto, a tych, którzy być może po raz pierwszy zetkną się z naszą festiwalową muzyką z pewnością wciągną w progrockowy wir. Są w tym świetni! Uwaga! Właśnie pracują nad nowym materiałem!

Halucynacje

Dawno dawno temu, a minęło już prawie 50 lat, powstawał sobie najpiękniejszy nurt muzyki rockowej. Nurt przesycony mieszanką rocka o wysokiej dawce emocji, ambitnego jazzu, czasami folku, a do tego wszystkiego niektórzy wykonawcy dorzucali jeszcze szczyptę psychodelii. Nazwano to Rock Progresywny, a zespoły takie jak Pink Floyd, King Crimson, Genesis, Yes czy Emerson, Lake & Palmer po dziś dzień są uznawane za protoplastów tego typu grania. Dziś rock progresywny to zupełnie inne pojęcie. Bardzo rozległe i właściwie bez możliwości określenia wyraźnych granic. Na szczęście istnieją tacy wykonawcy jak wrocławskie HALUCYNACJE, którzy za nic mają całą tę współczesną progrockową rozwlekłość. Zapuścili swe korzenie właśnie tam, gdzie studnia została dawno dawno temu wykopana i nie mają zamiaru od niej za daleko odchodzić. Podchodzą do muzyki z pasją i wykonują ją tak jak im w duszy gra, czyli dokładnie w stylu retro-prog, zabierając w ten sposób swych odbiorców w najpiękniejszą podróż muzyczną, jaką tylko można sobie wyobrazić. I właśnie na taką podróż możecie liczyć podczas naszego festiwalu!

Yesternight

5 lat temu na naszym festiwalu, wówczas jeszcze w Gniewkowie, wystąpił zespół YESTERNIGHT z Bydgoszczy. Zagrali znakomity koncert, nad którym stali bywalcy naszej imprezy po dziś dzień się rozpływają. Wówczas obiecali nam, że szybko wydadzą debiutancką płytę. Krążka nie było, zespół też trochę zamilkł, ale wreszcie nadszedł ten czas, kiedy możemy oficjalnie ogłosić, że YESTERNIGHT powrócił z dalekiej podróży i znów zagra dla nas swoją wyjątkową muzykę. Mało tego, będzie to koncert symboliczny, bowiem podczas niego nastąpić ma premiera owego, z dawna wyczekiwanego albumu, który w międzyczasie zespół po cichutku jednak wyrzeźbił. Nie ukrywamy, że słyszeliśmy z niego to i owo, i już dziś możemy Wam powiedzieć, że zanosi się na wspaniałą płytę, a co za tym idzie także i na wyjątkowy koncert. Zatem wspomniana na wstępie historia wreszcie zakończy się happy endem. Muzyka bydgoskiej formacji to bateria melodyjnych emocji, to znakomita gra gitar oraz fantastyczny głos Marcina Boddemana. Bądźmy w tym wyjątkowym dniu z nimi!

Here On Earth

Określenie „Rock Atmosferyczny” jest od niedawna dość często stosowanym terminem. Można nawet rzec, że to nowy odłam w szeroko rozumianym rocku progresywnym. Na tegorocznym festiwalu zaprezentuje się obiecująca grupa HERE ON EARTH ze Śląska, której muzyka jak ulał pasuje właśnie do wszelkich definicji owej Atmosfery Rockowej. Kiedy trzeba, potrafią dołożyć do pieca, by za chwilę wszystko to zbilansować spokojnym pasażem, a nawet pastelową melodią. Właściwie to można powiedzieć, że w tej muzyce każdy znajdzie coś dla siebie, bowiem jej wielowątkowość stylistyczna jest przeogromna i co najważniejsze całość tworzy naprawdę spójny kawał dobrej muzyki! Jednym słowem Prog Rock i muzyka Alternatywna w jednym! To trzeba usłyszeć i zobaczyć, ponieważ zespół na scenie prezentuje się bardzo widowiskowo! To właśnie Oni otworzą 11. edycję Festiwalu Rocka Progresywnego im. Tomasza Beksińskiego w Toruniu.

AnimAte

Zespół Rush znają chyba wszyscy miłośnicy muzyki progresywnej, ale również i fani dobrego, klasycznego rocka. Muzyka Kanadyjczyków ma także wielu zagorzałych zwolenników pośród polskich muzyków. Czterech z nich pochodzi ze Śląska. Nawet nazwa jest jakby „Raszowa” bowiem nazywają się ANIMATE i tworzą muzykę pod wyraźnym wpływem swych nieco bardziej znanych idoli. O śląskim zespole od lat dużo dobrego mówią redaktorzy branżowych serwisów muzycznych. Zespół jednak jak na złość wciąż miał pecha i często zmieniał skład. Teraz wreszcie odnaleźli idealny układ personalny i ochoczo zabierają się do pracy nad swym pełnym materiałem. Dzięki występowi na naszym Festiwalu z pewnością nabiorą wiatru w żagle, bowiem jego sprawcami będziecie Wy – najwspanialsza rockowa widownia w naszym kraju!

 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl RSS
Picture theme from BloodStainedd with exclusive licence for ArtRock.pl
© Copyright 1997 - 2024 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.