ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
- 26.01 - Kraków
- 05.02 - Gdańsk
- 01.02 - Warszawa
- 04.02 - Kraków
- 07.02 - Poznań
- 08.02 - Kraków
- 09.02 - Warszawa
- 08.02 - Łódź
- 09.02 - Warszawa
- 21.02 - Gliwice
- 21.02 - Kraków
- 22.02 - Krosno
- 07.03 - Wrocław
- 08.03 - Zabrze
- 09.03 - Kraków
- 14.03 - Lublin
- 15.03 - Olsztyn
- 16.03 - Warszawa
- 17.03 - Białystok
- 21.03 - Gdynia
- 22.03 - Szczecin
- 23.03 - Poznań
- 01.03 - Warszawa
- 02.03 - Kraków
- 03.03 - Wrocław
- 06.03 - Kraków
- 07.03 - Warszawa
- 19.03 - Kraków
- 20.03 - Gdańsk
- 21.03 - Warszawa
- 28.03 - Białystok
 

Aktualności

10.07.2022 22:41 - Mariusz Danielak

27. Summer Jazz Festival Kraków 2022

27. Summer Jazz Festival Kraków 2022

Letnie Święto Jazzu trwa w Krakowie. Po fantastycznych koncertach Ala Di Meoli, Adama Bałdych Quartet feat. Paolo Fresu i Kenny Garrett Quintet już teraz warto przypomnieć o kolejnych nadchodzących wydarzeniach.  Poniżej informacja o największych koncertach. Pamiętajmy jednak, że Summer Jazz Festival Kraków to również cała seria mniejszych wydarzeń, które każdego dnia odbywają się w kilku lokalizacjach. Pełen program na załączonym zdjęciu.

Najważniejsze koncerty:

WOLFGANG MUTHSPIEL TRIO

15.07.2022 – Piwnica Pod Baranami

Znakomity gitarzysta i kompozytor austriacki. W latach 80. studiował w New England Conservatory, zgłębiając klasykę i jazz. Wybrał muzykę improwizowaną, choć tej klasycznej nigdy nie porzucił. Przeniósł się do Bostonu, gdzie podjął naukę w słynnej Berklee College of Music. W Stanach nawiązał wiele cennych kontaktów, które ułatwiły mu nagrywanie własnych albumów i współpracę z takimi tuzami jazzu jak Gary Burton (grał z nim przez dwa lata), Don Alias, Marc Johnson, Larry Genadier, Patricia Barber, Tom Harrell i Ralph Towner.

Używa na przemian gitary elektrycznej i akustycznej. W swej grze, stonowanej emocjonalnie, operuje pięknym wyrównanym dźwiękiem i kunsztowną harmonią; czasami wprowadza rzadko używaną w jazzie fakturę polifoniczną (m.in. Kanon 6/8).

Grywa w różnych składach, ale najlepiej czuje się w klasycznym trio (gitara, kontrabas, bębny). I właśnie w tej konfiguracji wystąpi na festiwalu.

JOHN SCOFIELD Yankee Go Home – Koncert w ramach Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Gitarowego im. Jarka Śmietany

30.07.2022 – Kijów Centrum

Zanim stał się wielkim Sco, jak nazywają go koledzy i fani, wytrwale ćwiczył na gitarze, zapatrzony w muzyków z kręgu rocka i bluesa.

Studiował w Berklee College of Music, a debiutanckiego nagrania dokonał od razu z artystami z najwyższej półki – Gerrym Mulliganem i Chetem Bakerem. Następnie trafił do jazzrockowej kapeli Billy’ego Cobhama i George’a Duke’a, w II połowie lat 70. nagrywał z Mingusem, a wkrótce został członkiem kwartetu Gary’ego Burtona. Jako samodzielny muzyk i lider własnej formacji zaistniał w 1978, nagrywając płytę „East Meets West”. Rok później wziął udział w nagraniu „Passion” Zbigniewa Seiferta. Jego sukcesy nie uszły uwadze Milesa Davisa, który ściągnął go do swojej formacji. Współpraca z Davisem (1982-85) diametralnie zmieniła pozycję Scofielda na jazzowym rynku, teraz mógł występować i nagrywać z najlepszymi – Hancockiem, Tonym Williamsem, Tomem Harrellem, Joe Hendersonem, Joe Lovano, Shorterem, Hollandem i grupą Medeski, Martin & Woods.

Dziś jego pozycja jest stabilna – obok Johna McLaughlina i Pata Metheny’ego jest najwyżej notowanym gitarzystą jazzu i fusion. Ma opinię muzycznego kameleona, potrafi dopasować się do każdej stylistyki – od postbopu, po fusion, funky i R&B.

Najnowszy projekt Scofielda, „Yankee go Home”, jest jakby powrotem do przeszłości, do czasów fascynacji artysty muzyką  B.B. Kinga, piosenkami Neila Younga, Dylana i repertuarem kultowej Grateful Dead. Część tych coverów na pewno wykona w Krakowie.

NIGEL KENNEDY feat. MIKE STERN tribute to Jimmi Hendrix

31.08.2022 – Auditorium Maximum

NIGEL KENNEDY

Artysta charyzmatyczny, nieprzewidywalny, ekscentryczny/ Urodzony wirtuoz o nieprawdopodobnej technice, atomowej ekspresji i… dużym poczuciu humoru.

Działa jednocześnie w kilku „światach równoległych” i w każdym z nich czuje się wybornie. Od natchnionych interpretacji dzieł Elgara, Brahmsa i Beethovena, jest w stanie błyskawicznie rzucić się w wir szalonych improwizacji, grając jazz, fusion, bluesa, repertuar rockowy i muzykę klezmerską.

Operuje zarówno klasycznym dźwiękiem o nieskazitelnej intonacji, jak również ostrym rockowym brzmieniem uzyskiwanym dzięki akcesoriom elektronicznym. Lubi przekraczać granice, łączyć skrajne stylistyki i łamać standardy zachowania na scenie – jest nie tylko genialnym skrzypkiem, ale też wytrawnym showmanem. Każdy jego występ jest niespodzianką – idąc na koncert Nigela, nigdy nie wiemy, co może się wydarzyć, czym artysta zaskoczy słuchaczy. Pewne jest tylko jedno: na scenie da z siebie wszystko, gwarantując fanom sztukę na najwyższym poziomie i jednocześnie dobrą zabawę.

Z Polską łączą go więzi osobiste i artystyczne – bez  przesady można powiedzieć, że najlepsze albumy jazzowe nagrał z naszymi muzykami. W jego utworach często pobrzmiewa polska nuta (album „Polish Soul”), uwielbia również tematy Komedy.

Jedną z głównych inspiracji Kennedy’ego jest muzyka Jimiego Hendriksa. Podobnie jak w 2019, również w tegorocznej edycji SJFK zaprezentuje utwory z repertuaru legendarnego gitarzysty. Będzie to z pewnością mocno zmodyfikowana wersja  tamtego koncertu, Nigel nigdy nie powiela tych samych pomysłów. Na scenie jego partnerem będzie Mike Stern.

MIKE STERN

Wybitny gitarzysta z kręgu muzyki funk-fusion. Karierę rozpoczynał w legendarnej Blood, Sweet & Tears i grupie Billy’ego Cobhama. W I połowie lat 80. był członkiem formacji Milesa Davisa, z którą jeździł w trasy i nagrywał płyty („The Man with the Horn”, „We Want Miles”, „Star Pople”). Po rozstaniu z Milesem prowadził własne zespoły, zapraszając do współpracy Jaco Pastoriusa, Davida Sanborna, Boba Berga, Dennisa Chambersa, Kenny’ego Garretta; grał też w grupie braci Breckerów i Yellowjackets.

Czuje się pewnie w roli członka sekcji rytmicznej – gra wtedy skomplikowane akordy – ale zdecydowanie lepiej jako solista, kiedy to może błysnąć fantastyczną techniką. Jego sola, dalekie od wyuczonych formułek, potrafią olśnić słuchacza nie tylko żywiołową ekspresją i sprawnością palców, ale też doskonale prowadzoną dramaturgią.

Wielokrotnie koncertował w Polsce, również w Krakowie, gdzie zasiadał w jury Konkursu Gitarowego im. Jarka Śmietany.

Bilety: https://www.ticketmaster.pl/artist/27-summer-jazz-festival-krakow-bilety/997172

Źródło: https://www.cracjazz.com/pl

 

kolejne informacje:

Słuchaj nas na Spotify
ArtRock.pl RSS ArtRock.pl na Facebook.com
© Copyright 1997 - 2025 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.