ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 

Aktualności

20.04.2022 16:01 - Mariusz Danielak

Editors powraca z nowym singlem "Heart Attack"!

Editors powraca z nowym singlem

Zespół Editors powraca z nowym singlem "Heart Attack". Utwór jest ich pierwszym nowym materiałem od 2019 r. i debiutanckim wydawnictwem w ich najnowszym wcieleniu z nagrodzonym Ivor Novello kompozytorem i producentem Benjaminem Johnem Powerem, znanym jako Blanck Mass, który dołącza do zespołu jako pełnoprawny członek.

Pulsująca elektronika, syntezatory inspirowane latami 80-tymi i epickie, napędzające podkłady perkusyjne sprawiają, że "Heart Attack" jest idealnym wstępem do nowej ery Editors, a jednocześnie bezproblemowo wpisuje się w śpiewnik zespołu - gotyckie brzmienie i ponury wokal Toma Smitha sprawiają, że jest on natychmiast rozpoznawalny. "Heart Attack to piosenka o obsesji, o zatraceniu się w kimś, to makabryczna piosenka miłosna" - mówi Smith.

Przy tworzeniu teledysku Editors współpracowali z pionierskim reżyserem i artystą wizualnym Felixem Geenem, który wykorzystał przełomową technologię sztucznej inteligencji, aby stworzyć rozległą, mrocznie-psychodeliczną podróż wizualną.

"Zazwyczaj, kiedy tworzę teledysk, staram się wczuć w piosenkę i znaleźć obraz, który najwyraźniej z nią rezonuje. Ostatnio w swoich teledyskach wykorzystuję sztukę generowaną przez AI. Jest to stosunkowo nowa technologia, ale jej rozwój cały czas przyspiesza. Nie wiadomo jeszcze, jaki będzie jej potencjał, by całkowicie zrewolucjonizować proces tworzenia obrazu. Obecnie myślę o pracy z AI jak o współpracy z szalonym autorem, który wziął za dużo LSD. Z pewnością jest to dość interesujące, być zabranym w psychodeliczną podróż przez komputer, który widział za dużo" - mówi Felix Geen.

Współpracując wcześniej z Editors, jako producent szóstego albumu „Violence", Benjamin John Power dołącza do Smitha, Justina Lockey'a, Elliotta Williamsa, Russella Leecha i Eda Lay'a i rozpoczyna kolejny rozdział zespołu, który nigdy nie stał w miejscu pod względem twórczym. Mówiąc o tej zmianie, wyjaśnia: „Po pięciu latach owocnej współpracy, dołączenie do Editors wydawało się bardziej naturalną koleją rzeczy niż decyzją, którą trzeba było podjąć. Wiemy, że dobrze nam się razem pracuje, mamy podobne podejście twórcze i jesteśmy bardzo bliskimi przyjaciółmi. Bycie częścią 'twórczego konglomeratu' to coś, czego nie doświadczyłem od jakiegoś czasu, więc bycie częścią czegoś większego, co działa w ten sposób, jest zarówno wyzwalające jak i ekscytujące".

"Heart Attack" rozpoczyna kolejną erę jednego z najbardziej intrygujących i trwałych zespołów muzycznych w Wielkiej Brytanii. Wszystkie 6 albumów studyjnych Editors trafiło do pierwszej dziesiątki brytyjskiej listy najlepiej sprzedających się płyt, z czego dwa były numerami 1, a ich debiut, „The Back Room" znalazł się na krótkiej liście do Mercury Prize. Podczas ostatniej trasy koncertowej Editors zagrali swój największy jak dotąd koncert w Wielkiej Brytanii w OVO Arena na Wembley w 2020 r., co świadczy o ich stale rosnącej popularności. Równie imponujące sukcesy odnieśli za oceanem, regularnie wyprzedając trasy koncertowe i występując na najważniejszych festiwalach w Europie i poza nią. Prawdopodobnie kluczem do ich długowieczności jest ich zdolność do ciągłego rozwijania swojego brzmienia, przy jednoczesnym zachowaniu bezkompromisowej wizji. Jeśli "Heart Attack" jest czymś, co może być dowodem, kolejny rozdział zapowiada kontynuację tego trendu.

fot. Rahi Rezvani

 

kolejne informacje:

ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl na Twitterze
ArtRock.pl RSS
Picture theme from Riiva with exclusive licence for ArtRock.pl
© Copyright 1997 - 2022 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.