ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 

Aktualności

12.11.2021 15:46 - Mariusz Danielak

Debiut Quidam powraca w nowej odsłonie

Debiut Quidam powraca w nowej odsłonie

Bajkowa klasyka polskiego rocka progresywnego w nowej odsłonie! Debiutancki album Quidam powraca w zremasterowanej wersji na płycie CD i winylu, uzupełnionych o specjalny muzyczny suplement.

Po dwudziestu pięciu latach, mimo szalejącej pandemii, udało się – po części zdalnie – zebrać niemal wszystkich członków oryginalnego składu Quidam. Okazało się, że wciąż tkwi w nich ta sama siła, która nadawała debiutanckiej płycie właściwy blask. Emilia Nazaruk (wcześniej Derkowska), Ewa Albering (wcześniej Smarzyńska), Zbyszek Florek, Maciej Meller i Rafał Jermakow, wspomagani przez Jarka Szajerskiego nagrali raz jeszcze „Sanktuarium”, najbardziej rozpoznawalny i popularny utwór w dorobku zespołu. Utwór ma dziś swoją premierę i zapowiada reedycję debiutu Quidam, która ukaże się 3 grudnia.

Pochodząca z Inowrocławia grupa, prowadzona przez gitarzystę Macieja Mellera (obecnie Riverside) i klawiszowca Zbyszka Florka, wyróżniała się na polskiej scenie progresywnej lat 90. ekspresyjnym głosem Emilii Derkowskiej i lirycznymi partiami fletu Ewy Smarzyńskiej. Wielowątkowe kompozycje utrzymane w neoprogresywnej stylistyce obfitowały w ciekawe aranżacje i wciągające melodie. Debiutancki album grupy, oryginalnie wydany w 1996 roku, urzekł słuchaczy na całym świecie, co pozwoliło grupie występować w kolejnych latach m.in. we Francji, Holandii czy wreszcie Meksyku i Brazylii.

Teraz płyta powraca w nowej odsłonie, zremasterowanej przez Roberta Szydło i poszerzona o nową wersję „Sanktuarium”. W książeczce wersji CD znalazł się tekst pióra Marcina Gajewskiego, dziennikarza magazynu „Teraz Rock”, teksty utworów oraz zdjęcia. Materiał ukaże się także w formie dwupłytowego albumu winylowego – w dwóch limitowanych wersjach, na czarnym i niebieskim winylu.

Na 2022 rok GAD Records zaplanował wznowienia kolejnych dwóch płyt w dorobku Quidam: „Sny aniołów” i „Pod niebem czas”. Poniżej prezentujemy wersję Sanktuarium AD 2021.


 

 

kolejne informacje:

ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl na Twitterze
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2022 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.