ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
- 27.08 - Inowrocław
- 02.09 - Gdańsk
- 03.09 - Warszawa
- 04.09 - Wrocław
- 08.09 - Warszawa
- 11.09 - Warszawa
- 12.09 - Kraków
- 13.09 - Warszawa
- 16.09 - Warszawa
- 17.09 - Wrocław
- 16.09 - Poznań
- 17.09 - Piekary Śląskie
- 18.09 - Warszawa
- 18.09 - Kraków
- 24.09 - Warszawa
- 30.09 - Piekary Śląskie
- 01.10 - Poznań
- 09.10 - Kraków
- 11.10 - Kraków
- 12.10 - Warszawa
- 13.10 - Gdańsk
- 13.10 - Wrocław
- 13.10 - Toruń
- 14.10 - Gdańsk
 

Aktualności

09.05.2022 18:51 - Mariusz Danielak

Piętnasta edycja festiwalu Night of the Prog w Loreley

Piętnasta edycja festiwalu Night of the Prog w Loreley

Tak, wiemy że jest sporo koncertowych zaległości do nadrobienia po pandemii i w tym roku cały czas coś się dzieje. Przyjeżdżają do nas wybitni artyści reprezentujący różne gatunki muzyczne. Pozostając przy rocku progresywnym – w ostatnich latach w Polsce każdy z nas mógł zanurzyć się dość głęboko w historii gatunku i posłuchać jego wyżyn artystycznych w bardzo przystępnych formach na żywo. I, jeśli się już tak rozsmakowaliśmy w tych dźwiękach, co dalej? Cóż, są zespoły, które z różnych powodów raczej u nas nie zagrają. Być może dlatego warto wybrać się za naszą zachodnią granicę, gdzie pojawiają się chętniej, a może to być jedyna taka okazja – bo muzycy coraz młodsi przecież nie będą.

Na szczycie znajdującej się nad Renem, owianej legendą, skały Loreley znajduje się malowniczy amfiteatr, w którym często pobrzmiewa muzyka rozrywkowa, a co roku odbywa się festiwal, który dla słuchaczy rocka progresywnego jest swoistą Mekką. Night of Prog to prawdziwe święto naszej ulubionej muzyki, nad którą można rozpływać się w tak epickim miejscu. Za nami czternaście edycji tego niezwykłego festiwalu, podczas których wystąpiły największe progresywne gwiazdy i nierzadko zapomniane zespoły. Wystarczy wymienić: Fish, Mostly Autumn, Jethro Tull, Asia, Pendragon, IQ,  Klaus Schulze, Tangerine Dream, Barclay James Harvest, Roger Hodgson, The Flower Kings,  Ray Wilson, Steve Hackett, Three Friends, Marillion, Eloy, Anathema, Dream Theater, Haken, Spock’s Beard, Saga, Airbag, The Pineapple Thief, Magma, Crippled Black Phoenix, Steven Wilson, Änglagård, Opeth, Caravan, Transatlantic, Steve Rothery Band, Camel, Anekdoten, Lucifer’s Friend, Carl Palmer, Focus, Hawkwind, David Cross, Yes feat. ARW, Chris Thompson, Gong, Big Big Train, Wobbler, Hogarth/Barbieri, Nick Mason, czy Steve Hillage. Nie zabrakło również polskich akcentów. Na festiwalu dotychczas wystąpiły: Riverside, Quidam, Collage, Hipgnosis czy Retrospective.

W tym roku znów czeka nas prawdziwe święto. Choć line-up był kilkukrotnie zmieniany, a festiwal przekładany przez pandemię, finalnie zestawienie artystów wygląda bardzo imponująco i znów, mamy wybitnych artystów, którzy zagoszczą na festiwalu po raz pierwszy.  W piątek (22.07) na otwarcie zagrają: SoulSplitter, Blank Manuskript i Smalltape, po czym wystąpią: Pure Reason Revolution, który nagrał ostatnio świetny album, The Pineapple Thief z Gavinem Harrisonem w składzie oraz legendarny Renaissance ze śpiewem Annie Haslam. Sobota to zestaw: Sentryturn, Fughu, Traumhaus i finał z Jadis, Lazuli i Stevem Hackettem, który niedawno przecież dał tak świetne koncerty w Polsce! W niedzielę będzie można posłuchać: Infirgement, Voyager IV, Wired Ways, Barrock Project i… reaktywowane Colosseum w nowym składzie, w którym wciąż pozostają gitarzysta Clem Clempson i wokalista Chris Farlowe, a taże RPWL i legendy italo-proga - Premiata Forneria Marconi.

Organizatorzy oferują również pole namiotowe czy hotele wraz z transportem na miejsce.

Więcej informacji: www.nightoftheprogfestival.com

Tekst: Michał Chalota

 

kolejne informacje:

ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl na Twitterze
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2022 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.