ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Szukaj:
Recenzja albumu White Raven ─ The First Breath  w serwisie ArtRock.pl

White Raven — The First Breath

 
wydawnictwo: Lynx Music 2015
dystrybucja: Rock Serwis
 
1. The First Breath [12:42]
2. Second [2:15]
3. Abandoned Dreams [3:15]
4. Be Different [4:53]
5. Silence [3:32]
6. Few Paths. One Story [6:26]
7. In The Deep Dream [2:35]
8. Eclipse [9:46]
9. Reasing Dreams [2:00]
10. The Last Journey [4:49]
11. To The Stars [4:51]
12. Who Are You [2:42]
13. Follow Me [4:16]
14. Last But Not Wasted Breath: The First Breath - Finale [11:26]
 
Całkowity czas: 76:45
skład:
Piotr Wojciechowski - muzyka, aranżacje, wszystkie instrumenty
 
Brak ocen czytelników. Możesz być pierwszym!
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Brak głosów.
 
 
Ocena: 7 Dobry, zasługujący na uwagę album.
31.07.2015
(Recenzent)

White Raven — The First Breath

White Raven to solowy projekt łódzkiego instrumentalisty (rocznik 1983) Piotra Wojciechowskiego. Miłośnika instrumentów klawiszowych i fortepianu, nie stroniącego jednak także od gitary. Na jego dotychczasowej muzycznej ścieżce zdarzały się już sukcesy – artysta został laureatem konkursu dla kompozytorów na Festiwalu Muzyki Elektronicznej w Cekcynie, a słuchacze jednej ze stacji radiowych  uznali go za najlepszego kompozytora festiwalowego konkursu. To jednak The First Breath - debiutancki album Wojciechowskiego, do którego napisał muzykę, zaaranżował ją i zagrał na nim na wszystkich instrumentach – wydaje się jego najważniejszym osiągnięciem.

Już z powyższego wstępu możemy się domyślać jakie dźwięki wypełniają ten album. To faktycznie w dużej mierze instrumentalna muzyka elektroniczna, do której sam twórca w zapowiedzi płyty „dopina” takich klasyków jak Vangelis, Mike Oldfield, Hans Zimmer i Jean Michel Jarre. I faktycznie inspiracje nimi tu słychać, choć trudno odmówić Wojciechowskiemu poszukiwania własnego ja i flirtowania z innymi muzycznymi szufladami.

Na program płyty składa się czternaście instrumentalnych tematów wpisanych w prawie 77 minut muzyki. Największe wrażenie robią te trzy najdłuższe: The First Breath, Eclipse i Last But Not Wasted Breath: The First Breath – Finale. Wszystkie rozbudowane, mające wiele wątków. Utwór tytułowy ma niekiedy mocno symfoniczny charakter, dominuje w nim oczywiście wyrazista elektronika, pod którą schowana jest nawet mocniejsza gitara. A skoro mowa o tej ostatniej – pojawia się tu też w solowej, bardzo progresywnej formie. Taki symfoniczny, trochę filmowy klimat, podkreślony smyczkowymi figurami, ma też kończący całość Last But Not Wasted Breath: The First Breath – Finale. Inaczej prezentuje się trzecia z wymienionych kompozycji, Eclipse, ozdobiona urzekającym motywem klawiszowym w konwencji… walczyka. Szkoda jednak, że w drugiej części utworu w ten wyjątkowy nastrój wdziera się wyrazisty, syntetyczny rytm. Zresztą, wykorzystywany na płycie w kilku fragmentach elektroniczny beat, czasami dodający pewnej transowości, obniża mimo wszystko wartość całości, psując spójny klimat albumu.

Pozostałe kompozycje mają już często charakter instrumentalnych miniatur, w których artysta stara się jednak pokombinować. I tak, w takim Abandoned Dreams mamy orientalne zaśpiewy nadające utworowi ducha world music, obecnego zresztą też w następnym Be Different. Z kolei Silence nieodzownie może kojarzyć się ze słynnym Vangelisowym tematem z Rydwanów ognia, Titles (Chariots of Fire). W nim też dostaniemy żeńską wokalizę. Warto też zwrócić uwagę na ciepły To The Stars ze sporym wykorzystaniem akustycznych dźwięków.

Minusem albumu jest niewątpliwie jego nadmierna długość. Odchudzenie go o kilka wątków z pewnością wyszłoby mu na dobre. Z drugiej strony Wojciechowskiemu udaje się na nim być różnorodnym, co przy takiej, wydawałoby się już mocno wyeksploatowanej, muzycznej formie jest sporą zaletą. Interesujący debiut.

 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl na Twitterze
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2022 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.