ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
- 19.04 - Gdańsk
- 20.04 - Chorzów
- 26.04 - Ostrów Wielkopolski
- 27.04 - Wrocław
- 28.04 - Poznań
- 04.05 - Lublin
- 10.05 - Łódź
- 11.05 - Warszawa
- 17.05 - Gorzów
- 18.05 - Szczecin
- 19.05 - Bydgoszcz
- 20.04 - Bielsko Biała
- 21.04 - Radom
- 22.04 - Kielce
- 20.04 - Lipno
- 20.04 - Gomunice
- 25.04 - Bielsko-Biała
- 20.04 - Sosnowiec
- 24.04 - Warszawa
- 25.04 - Kraków
- 25.04 - Poznań
- 26.04 - Szczecin
- 27.04 - Koszalin
- 28.04 - Gdynia
- 10.05 - Piekary Śląskie
- 11.05 - Kraków
- 12.05 - Lublin
- 26.04 - GDAŃSK
- 07.05 - Chorzów
- 08.05 - Siemianowice Śląskie
- 09.05 - Siemianowice Śląskie
- 17.05 - Wrocław
- 19.05 - Katowice
- 20.05 - Ostrava
- 21.05 - Warszawa
- 22.05 - Kraków
- 25.05 - Łódź
- 25.05 - Zabrze
- 26.05 - Zabrze
- 13.07 - Katowice
 

felietony

13.10.2003

Anamor - droga do debiutu

"... Proste, ciepłe melodie, rozbudowane partie instrumentalne i co bardzo pozytywnie odróżniało grupę na tle pozostałych wykonawców, wreszcie dobry wokal, to podstawowe wyznaczniki ich stylu (..) muzyki Anamor słuchało się bardzo przyjemnie tym bardziej, że za każdym następnym utworem zespół prezentował się coraz lepiej: kompozycje stawały się ciekawsze i bardziej emocjonalne, pojawiało więcej interesujących rozwiązań i solówek, a wokal zaczął odgrywać coraz większą rolę (...) Anamor udało się doskonale stopniować napięcie ich występu l umiejętnie uwypuklić największe atuty zespołu (...)"

Początki ANAMOR sięgają 1995 r., kiedy to czwórka płocczan, w zasadzie dla czystej przyjemności wspólnego grania zawiązała zespół, który akompaniował okazjonalnie spotykanym wokalistom (był wśród nich m.in. późniejszy laureat IDOLA - Bartek Horn). Grupę stworzyli : Roman Kusy - git.basowa, Marek Misiak - git, Jurek Misiak - perk. i Czarek Szczerbak - klawisze. Wiosną '96 dołączył do nich grający na gitarze 12 - str. Tomek Rychlicki. Wtedy też pojawiła się (pierwsza w pełni zasługująca na to miano) wokalistka - Dominika Owsik. W tym składzie po raz pierwszy pod nazwą ANAMOR zespół zadebiutował 1.06.1996r. koncertem w płockim MOSiR. Zespół pojawiał się w tym składzie na letnich koncertach (m.in. Inwazja Mocy RMF FM) zdobywając uznanie odbiorców, a w listopadzie wystąpił na "Jesiennych Spotkaniach z Muzyką" w Sierpcu zajmując I miejsce. Zachęciło to członków grupy do realizacji pierwszych nagrań - w lutym 1997 r. w studiu "RADIOAKTYWNI" w Częstochowie powstało demo, na które złożyło się pięć utworów: "Tylko tam", "Sweet Fantasy", "Przebudzenie", "Sam", "Post Scriptum". Były to - zdaniem słuchających tych nagrań klimaty soft- rockowe z wyraźnymi wpływami progresywnymi. W tym czasie zespół dał kilka koncertów w płockich klubach muzycznych zdobywając sobie grono sympatyków, a nagrania pojawiały się na antenie lokalnych (i nie tylko) rozgłośni radiowych. Jednak nagła decyzja Dominiki o opuszczeniu zespołu jesienią 1997r. przerwała ten okres szybkiego rozwoju grupy. Na szczęście na krótko - w listopadzie do zespołu trafia Marta Głowacka, co wychodzi grupie na dobre. Po paru koncertach (m.in. debiut Marty na Finale W.O.Ś.P w Płocku) i kilkumiesięcznej pracy nad nowym materiałem ANAMOR pojawił się na Ogólnopolskich Konfrontacjach Muzycznych >GITARIADA<'98 i zdobył nagrodę Komandora Gitariady, a na przełomie 1998/99 roku nagrał kolejne demo - 7 utworów : "Uliczny kochanek", "Na dnie", Dom na ziemi", "Będę słońcem", "Senna impresja", "Zabić czas", "Sposób na ciemność", "Niewidoma". Ostatni z nich trafił na składankowy album "Polski Art-Rock vol.l" To nowe demo przyniosło utwory bardziej dojrzałe, ambitniejsze, bardziej rozbudowane i ciekawie zaaranżowane, choć nie pozbawione wpadających w ucho melodii. Uwagę odbiorców zwróciły też przemyślane teksty (często autorstwa samej Marty, ale również Piotra Byttnera). W lipcu 1999 r. ANAMOR trafił na "VI Noc Symfoniczną" w Wągrowcu - swoim niespełna godzinnym występem poprzedził ABRAXAS, QUIDAM, i Colina Bassa (CAMEL) zbierając umiarkowanie pochlebne recenzje. Krótko potem wystąpił też w Rockowych Ogródkach Radia PLUS. (jeden z utworów znalazł się na płycie "Rockowe Ogródki - Płock '99"). Jesienią ANAMOR przeżył kolejną zmianę personalną-grupę postanowił opuścić Czarek. Wkrótce na jego miejsce pojawił się Marcin Ozimek (przez pewien czas występowało nawet dwóch klawiszowców, z których na stałe pozostał właśnie Marcin).
 
To właśnie wtedy wykrystalizował się skład grupy, w którym działa do dziś. Już zimą grupa koncertowała przy różnych okazjach m.in. tradycyjnie już na Finale WOSP w rodzinnym mieście, potem klubach muzycznych i na Juwenaliach we włocławskim amfiteatrze. Warto też wspomnieć udany koncert w płockiej "Chimerze": "Płocka Kawiarnia Artystyczna >CHIMERA< ponownie przeżyła oblężenie widzów i słuchaczy (...) Przybyli oni posłuchać znanej w Płocku kapełi(...). Gromkie brawa pokazały, że nie żałowali swej decyzji ci, którzy ten wieczór postanowili spędzić w >CHIMERZE<.... " (Tygodnik Płocki - Art- Rockowe Brzmienie R. Mustwiłło)

W lipcu 2000r. ANAMOR wystąpił ponownie na "Nocy Symfonicznej"(siódma edycja odbyła się w Gołańczy) poprzedzając bezpośrednio zespół Steve'a Adamsa - tym razem z przemyślanym, spójnym programem, zbierając gromkie oklaski, bardzo pochlebne opinie słuchaczy i słowa uznania od samego Adamsa i członków jego bandu.
Krótko potem zachęceni sukcesami i uznanie w oczach (i uszach) odbiorców swej muzyki członkowie grupy decydują się na nagranie debiutanckiego albumu i nie zniechęca ich w tym brak wydawcy (choć pojawiły się pewne, jak się okazało, nie do końca poważne propozycje). Realizacja nagrań rusza jednak dopiero w listopadzie 2001 r. W studiu >KLON< w Sierpcu zespół rejestruje 10 utworów, z których 9 trafi na debiutancką płytę ANAMOR. W międzyczasie grupa występuje na Festiwalu Rocka Progresywnego VOYAGE 51 w Warszawie (lipiec 2002r.) i zdobywa spore uznanie wśród fanów "lżejszej" odmiany rocka progresywnego:
"...Proste, ciepłe melodie, rozbudowane partie instrumentalne i co bardzo pozytywnie odróżniało grupą na tle pozostałych wykonawców, wreszcie dobry wokal, to podstawowe wyznaczniki ich stylu (..) muzyki Anamor słuchało się bardzo przyjemnie tym bardziej, że za każdym następnym utworem zespół prezentował się coraz lepiej: kompozycje stawały się ciekawsze i bardziej emocjonalne, pojawiało więcej interesujących rozwiązań i solówek, a wokal zaczął odgrywać coraz większą rolę (...) Anamor udało się doskonale stopniować napięcie ich występu i umiejętnie uwypuklić największe atuty zespolu (...)
(Sprawozdanie koncertowe - Voyage51)

Samo wydanie płyty trwa jednak dość długo (zwłaszcza w przypadku gromadzenia odpowiednich środków na własną rękę)- album ukaże się w październiku 2003r. stanowiąc uwieńczenie kilkuletniej pracy, wspólnych poszukiwań i muzycznych doświadczeń i miejmy nadzieję dostarczając sporo radości sympatykom art- rocka i nie tylko.

Strona oficjalna zespołu: www.anamor.com.pl oraz www.caladan.art.pl/anamor

 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl RSS
Picture theme from Riiva with exclusive licence for ArtRock.pl
© Copyright 1997 - 2024 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.