ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
- 21.04 - Będzin
- 22.04 - Łódź
- 22.04 - Kraków
- 11.05 - Lublin
- 12.05 - Kraśnik
- 27.04 - Łódź
- 30.04 - Katowice
- 01.05 - Warszawa
- 04.05 - Warszawa
- 06.05 - Warszawa
- 07.05 - Chorzów
- 15.05 - Warszawa
- 16.05 - Poznań
- 18.05 - Warszawa
- 02.06 - Warszawa
- 03.06 - Zabrze
- 03.06 - Warszawa
- 05.06 - Kraków
- 06.06 - Warszawa
- 07.06 - Piekary Śląskie
- 08.06 - Warszawa
- 09.06 - Bydgoszcz
- 08.06 - Kraków
- 13.06 - Poznań
- 14.06 - Poznań
- 16.06 - Kraków
- 17.06 - Kraków
- 18.06 - Kraków
- 17.06 - Warszawa
- 18.06 - Poznań
 

Aktualności

30.04.2012 22:43 - Mariusz Danielak

Soundrise: "Utwory z repertuaru Czesława Niemena" od dziś na rynku

Soundrise:

W dniu dzisiejszym ma swoją premierę album grupy Soundrise zatytułowany Utwory z repertuaru Czesława Niemena. Zespół Soundrise pochodzi z Wrocławia. W jego skład wchodzą młodzi, utalentowani muzycy, którzy początkowo spotkali się, by wziąć udział w słupskim festiwalu  Niemen Non Stop. Ich występ spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem ze strony jury, dlatego zdecydowali się tę jednorazową przygodę przeistoczyć w projekt długotrwający, czego efektem jest album „Niemen nieznany”. Zespół podjął się aranżacji mało znanych dzieł Niemena, pochodzących z późniejszego okresu twórczości artysty, m.in. z takich płyt, jak Idee Fixe. Soundrise jest jedynym takim projektem we wrocławskim środowisku muzycznym, ponadto jedynym młodym zespołem, który podjął się realizacji tak ambitnego repertuaru na rynku krajowym. Ich projekt został doceniony przez organizatorów festiwalu Niemen Non Stop, gdzie zajęli II miejsce w kategorii "Zespół" oraz  nagrody specjalne - za "Twórczość własną" oraz od TVP Kultura.

Album ukazuje się pod Honorowym Patronatem Fundacji im. Czesława Niemena, przy osobistym poparciu Pani Małgorzaty Niemen oraz osób związanych ze środowiskiem „niemenowskim”, jak Pana Romana Radoszewskiego - autora biografii Czesława Niemena Kiedy się dziwić przestanę, czy Pani Anny Maćkowiak - dyrektor najważniejszego festiwalu niemenowskiego w Polsce - Niemen Non Stop w Słupsku.

Muzycy tak mówią o swojej inspiracji Niemenem: Naszym pierwszym skojarzeniem osobą Czesława Niemena był nie tylko fantastyczny głos, którego używał w nietuzinkowy sposób. Niemen jest dla nas przede wszystkim prekursorem muzyki elektronicznej, eksperymentalnej i Rocka progresywnego w Polsce. W naszych interpretacjach nie skupiamy się na nim wyłącznie jako na wokaliście, piosenkarzu. Przede wszystkim chcemy go przedstawić jako kompozytora i twórcę, kładąc równomierny nacisk na części wokalne jak i instrumentalne.

W nowoczesny sposób chcemy przypomnieć ludziom pokolenia naszych rodziców, jak niesamowitym był umysł Czesława oraz jak oryginalnym był on kompozytorem. Ludziom naszego pokolenia, staramy się z kolei podać jego muzykę w wersji współczesnej. Chcemy zainteresować młode osoby, którym ta historyczna już postać znana jest głównie z opowiadań rodziców.

Staramy się grać Niemena w nowoczesny sposób, aranżując jego utwory z wykorzystaniem takich stylistyk jak: drum’n’ bass, trip-hop, groove czy jazz, czerpiąc przy tym z dorobku współczesnych zespołów. Być może właśnie w taki sposób grałby dziś swoje utwory...?

Często mówi się, że muzyka łączy pokolenia. W pewnym sensie czujemy, że wypełniamy misje i oddajemy w ten sposób hołd naszemu wielkiemu artyście. Chcielibyśmy, aby ludzie zarówno starsi jak i młodsi poczuli ponadczasowość jego muzyki.

Tracklista:

1. Moja Ojczyzna  (muz. Czesław Niemen, sł. Cyprian Norwid)
2. Sieroctwo  (muz. Czesław Niemen, sł. Cyprian Norwid)
3. Ach, jakie oczy (muz. Czesław Niemen, sł. Czesław Niemen)
4. Italiam, italiam (muz. Czesław Niemen, sł. Cyprian Norwid)
5. Jednego serca (muz. Czesław Niemen,  sł. Adam Asnyk)
6. Sariusz (muz. Czesław Niemen, sł. Cyprian Norwid)
7. Pieśń Wernyhory (muz Czesław Niemen, Sł. Juliusz Słowacki)
8. Moja Piosnka [II] (muz. Czesław Niemen, sł. Cyprian Norwid)
9. Twarzą do słońca (muz. Czesław Niemen)
10. Pieśń od ziemi naszej (muz. Soundrsie na motywach kompozycji Cz. Niemena o tym samym tytule, sł. Cyprian Norwid)

Źródło: Rockers Publishing
 

kolejne informacje:

ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl na Twitterze
ArtRock.pl na Myspace.com ArtRock.pl RSS
Picture theme from Riiva with exclusive licence for ArtRock.pl
© Copyright 1997 - 2018 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.